chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

WEBAC Wąż iniekcyjny Typ AB

  właściwości  

Wąż iniekcyjny Typ AB jest jednowarstwowym perforowanym przewodem z tworzywa sztucznego (PCV) z otworami umożliwiającymi rozprzestrzeniania się środka iniekcyjnego w procesie iniekcyjnego, ciśnieniowego uszczelniania przerw roboczych. Geometria otworów (szczelin) w formie stożka, szerszego od środka, tylko śladowo zaznaczających się na zewnętrznej ściance przewodu zapobiegają przedostawaniu się wody lub szlamu cemen­towego do środka węża podczas betonowania.

  zastosowanie  

Wąż iniekcyjny Typ AB stosuje się do uszczelniania przerw roboczych poniżej poziomu gruntu stale lub okresowo obciążonych wodami gruntowymi, stokowymi lub powierzchniowymi; również wodą pod ciśnieniem.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Sposób rozmieszczenia otworów:
- co 12 mm w czterech rzędach na całym obwodzie węża z przesunięciem
- na każde 10 cm długości węża przypada 28 otworów
Kolor: czerwony
Ciężar: 106g/m (typowy odcinek 10 m waży ok. 1,10 kg)

Przygotowanie węża do montażu
Ustalić długość odcinków węża zgodnie z uwarunkowaniami konstrukcyjno-technicznymi.
Poszczególne odcinki nie powinny być dłuższe niż 10 m, gdyż wówczas niezbędne ciśnienie do „otworzenia” wszystkich otworów jest zbyt wysokie. Wąż z rolki odciąć nożycami. Przygotować i zamocować końcówki wyprowadzające na obu końcach odcinka węża iniekcyjnego. Zamocować śruby zamykające lub inne elementy chroniące otwory wyjściowe końcówek wyprowadzających przed wnikaniem szlamu cementowego, wody lub innych zanieczyszczeń

Wskazówki montażowe
Wąż mocuje się centralnie w przerwie roboczej, pomiędzy zbrojeniem. W elementach budowlanych o grubości ponad 60 cm wąż mocuje się max w odległości 25 cm od strony wody (ale minimalnie 10 cm od zewnętrznej linii betonu). Wąż winien być tak zamocowany aby zapewniony był na całej długości pełny kontakt węża z podłożem. Dla uniknięcie podniesienia (czy wypłynięcia) węża odległość miedzy elementami mocującymi powinna wynosić 10-15 cm.

Następujące po sobie odcinki węża winny na siebie zachodzić dla zapewnienia ciągłości uszczelnienia. Zakładka winna wynosić ok. 10 cm.

Aby przy późniejszym tłoczeniu uniknąć niedrożności węży w obszarze zakładki odległość między dwoma sąsiadującymi odcinkami winna wynosić minimum 5 cm.

Przy układaniu węża w rogach i załamaniach należy unikać zgięć w zbyt małych promieniach – ryzyko załamania węża.

W celu zamocowania końców węża iniekcyjnego wykorzystuje się czasami inne elementy jak np.. puszki rozdzielające Z tymi elementami łączy się dopiero końcówki wyprowadzające.

Puszki rozdzielające mocuje się do zbrojenia za pomocą drutu. Końcówki wyprowadzające winny być dobrze zamocowane min. do zbrojenia celem uniknięcia ich uszkodzenia lub wręcz wyrwania.

Przy szalunkach metalowych lub ślizgowych kocówki węży mocuje się za pomocą iniektorów szalunkowych. Po rozszalowaniu iniektory szalunkowe są łatwo dostępne i po wkręceniu w nie kalamitek oraz osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości betonu można przystępować do iniekcji.
Ważne :
Wąż iniekcyjny (perforowany przewód) nie może znajdować się blisko jakiejkolwiek krawędzi betonu. Na zewnątrz betonu wąż może być wyprowadzony wyłącznie poprzez nie perforowane końcówki wyprowadzające; przy czym warstwa betonu przykrywająca perforowany wąż winna wynosić minimum 5 cm dla uniknięcia niepożądanego wypływu środka iniekcyjnego uniemożliwiającego osiągnięcie oczekiwanego ciśnienia roboczego.

Ważne:
Za każdym razem należy zwrócić uwagę aby podczas betonowania końcówki wyprowadzające nie zostały uszkodzone lub zatkane

O skuteczności wykonywanych później uszczelnień przesądza wcześniej przemyślane i poprawne położenie węży iniekcyjnych, końcówek wyprowadzających i elementów w mocujących.

Tłoczenie poprzez węże
Czas wykonania iniekcji poprzez węże zależy zasadniczo od takich uwarunkowań jak : rzeczywisty stan nieszczelności budowli czy dostępność do obiektu. Jednakże prace iniekcyjne winny być rozpoczynane nie

wcześniej niż 4-6 tygodni po wykonaniu prac betonowych, gdy zaistnieją już zjawiska związane ze skurczem betonu i osiadaniem konstrukcji.

Środek iniekcyjny wypływa poprzez otwory (nacięcia) w wężu iniekcyjnym i uszczelnia przerwę roboczą. Ciśnienie niezbędne do otworzenia otworów w wężu iniekcyjnym wynosi ok. 0,5 bar.

Poszczególne kroki w procesie iniekcji:
a/ sprawdzić umocowanie końcówek wyprowadzających

b/ usunąć śruby zamykające lub inne elementy zabezpieczające, które chroniły końcówki wyprowadzające na etapie betonowania (na obu końcach każdego odcinka węża)

c/ z jednego końca węża iniekcyjnego tłoczyć środek iniekcyjny, celem wypchnięcia powietrza i wypełnienia węża – do czasu pojawienia się środka iniekcyjnego na drugim, otwartym końcu węża; po pojawieniu się środka iniekcyjnego bez żadnych pęcherzyków powietrza na drugim końcu węża tłoczenie przerwać

d/ zamocować na drugim końcu węża śrubę zamykającą i kontynuować tłoczenie, niskim, stabilnym ciśnieniem. Ciśnienie robocze uwarunkowane jest jakością betonu, sposobem ukształtowania przerwy roboczej, rodzajem i lepkością środka iniekcyjnego. Zasadniczo dłużej utrzymywane niskie ciśnienie daje lepsze efekty niż tłoczenie szybsze wyższym ciśnieniem (w przypadku żywic poliuretanowych jest to ok. 20-30 bar). Tłoczenie należy wykonać z obu stron poszczególnego odcinka węża iniekcyjnego.
Podczas przerabiania środka iniekcyjnego (różny czas dla różnych środków iniekcyjnych) należy przynajmniej jeden raz ponowić tłoczenie po krótkiej przerwie.

Jakość uzyskiwanego uszczelnienia wzrasta wraz z ilością wtłoczonego środka iniekcyjnego, o ile nie ma miejsca niekontrolowany wypływ środka iniekcyjnego poza strukturę betonu
Materiał: miękkie tworzywo sztuczne z PCV
średnica wewnętrzna – 6 mm
średnica zewnętrzna – 12 mm
Max długość odcinka – 10 m
Długość nacięcia(szczeliny) na zewnętrznej stronie węża - 5 mm

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt