chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

BOTAMENT M 100

Masa wyrównawcza do ścian i podłó

  właściwości  

- grubość warstw od 3 do 50 mm
- możliwość wykonywania okładzin po ok. 2 godz.
- na powierzchnie ścienne i podłogowe
- do wewnątrz i na zewnątrz
- obróbka pacą lub pacą z filcem
- do wykonywania wyokrągleń
- do stosowania w miejscach stale obciążonych wodą

Źródło: Botament

  zastosowanie  

BOTAMENT M 100 służy do naprawiania oraz wyrównywania powierzchni ścian betonowych, murowanych (z wyłączeniem muru z bloczków z betonu komórkowego) oraz tynków cementowych i cementowo-wapiennych (kategorii CS II, CS III lub CS IV wg PN-EN 998-1; wytrzymałość na ściskanie > 2,5 n/mm2).

Materiał doskonale nadaje się do wykonywania warstw wyrównujących, szczególnie w miejscach, gdzie posadzki muszą być wykonane ze spadkiem jak również do naprawy ścian i posadzek betonowych oraz jastrychów cementowych przed układaniem okładzin z płyt i płytek ceramicznych w nieckach basenowych.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
20 kg - worek papierowy
Podłoże musi być czyste, nieprzemarznięte i nośne. Należy usunąć z niego tłuszcze, stare powłoki malarskie, mleczko cementowe, środki antyadhezyjne i inne luźne części znajdujące się na nim. Na gładkich (spieczonych) powierzchniach betonowych należy w razie potrzeby przeprowadzić piaskowanie lub śrutowanie. Podłoże, przed przystąpieniem do nakładania BOTAMENT M 100, należy zwilżyć wodą. Należy jednak unikać powstawania zastoin wody. Na powierzchniach podłogowych, bezpośrednio przed nałożeniem BOTAMENT M 100, zaleca się wykonanie szpachlowania drapanego wypełniającego (tzw. szpachlowania drapanego). Na ścianach, w przypadku gładkich, nienasiąkliwych podłoży, należy wykonać tzw. obrzutkę tynkarską. Cienką warstwę materiału nanosi się całopowierzchniowo na podłoże przy użyciu kielni, aby zwiększyć powierzchnię styku oraz zapewnić lepszą przyczepność zaprawy. Obrzutkę należy nanosić minimum na 12 godzin przed przystąpieniem do wykonywania właściwej warstwy BOTAMENT M 100, na zwilżone, wolne od kurzu, luźnych części oraz innych substancji mogących zmniejszać przyczepność, podłoże.
BOTAMENT M 100 rozrabia się ciągle mieszając, przy użyciu wolnoobroto-wego mieszadła, z ok. 3,5 l czystej, zimnej wody. Należy mieszać tak długo aż powstanie masa o jednorodnej konsystencji, bez grudek. Należy przygotować taką ilość materiału, jaką można wykorzystać w ciągu 30-40 minut. Stężony materiał nie może być ponownie mieszany i obrabiany, gdyż nie osiągnie końcowych parametrów. Po czasie dojrzewania, wynoszącym około 3 minuty, zaprawę należy raz jeszcze krótko zamieszać a następnie (w przypadku temperatury +20°C) obrabiać w czasie 30-40 minut.

BOTAMENT M 100 można nakładać za pomocą pacy lub kielni. W celu usunięcia nadmiaru materiału należy u żyć łaty tynkarskiej.

BOTAMENT M 100 można nakładać w warstwie do grubości 50 mm w jednym cyklu roboczym. Zaprawa wyrównująca twardnieje w wyniku hydratacji oraz wysychania i po ok. 30-60 minutach (w zależności od grubości warstwy, temperatury podłoża i otoczenia) może być zacierana przy pomocy pacy filcowej lub gąbki. Zaprawa może być również wygładzana przy pomocy pacy metalowej.
Wytrzymałość zaprawy wyrównującej jest po około 2 godzinach na tyle zaawansowana, że można rozpocząć wykonywanie okładzin ceramicznych.

Izolację powierzchni pokrytych BOTAMENT M 100 można wykonać przy zastosowaniu produktów BOTAMENT DF 9 Plus, BOTAMENT MD 1, BOTAMENT MD 28 lub BOTAMENT E 170. W takim wypadku należy przestrzegać stosownych norm oraz wytycznych dotyczących izolacji.

Należ®y zwrócić uwagę, aby BOTAMENT M 100 w świeżym stanie chronić przed zbyt szybkim wysychaniem na skutek bezpośredniego działania promieniowania słonecznego lub wiatru. Pielęgnację można prowadzić np. poprzez wielokrotne spryskiwanie wodą lub przykrycie folią PE. W przypadku obciążenia wilgocią (w postaci deszczu lub rosy) materiału w świeżym stanie, jak również w przypadku zróżnicowanej wilgotności podłoża, może z naturalnych powodów dochodzić do tworzenia się jasnych przebarwień na powierzchni zaprawy. Temperatura obróbki powinna się mieścić w przedziale od +5°C do +30°C.
Wszystkie wymienione parametry odnoszą się do temperatury +23°C i 50% względnej wilgotności powietrza. Wyższa temperatura i niższa wilgotność powietrza przyspieszają, a niższa temperatura i wyższa wilgotność powietrza opóźniają przebieg wiązania i twardnienia.

Produkt zawiera cement. Osobom z wrażliwą skórą zaleca się jej ochronę, np. przez założenie rękawic gumowych. W przypadku kontaktu materiału z okiem, należy je niezwłocznie przepłukać dużą ilością wody, a następnie udać się do okulisty.

Należy przestrzegać wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów, które stosowane są w połączeniu z BOTAMENT M 100.

Proces schnięcia zaprawy może zostać spowolniony w przypadku nałożenia grubszej warstwy.
Produkt należy stosować wyłącznie z dodatkami wymienionymi w karcie technicznej.

W celu osiągnięcia optymalnych parametrów technicznych, przed zastosowaniem zalecamy wykonanie próby w specyficznych warunkach budowy.
Baza materiałowa: specjalny cement z dodatkami
Gęstość: ok. 1,7 kg/l
Wartość pH: > 12
Optymalna ilość wody: ok. 17-18%
Proporcja mieszaniny: 20 kg BOTAMENT M 100: ok. 3,5 l wody
Czas obróbki: ok. 30-40 minut
Paroprzepuszczalność: tak
Układanie płytek: po ok. 2 godzinach (przy +20°C i 20 mm grubo ści warstwy)
Układanie kamienia naturalnego: po całkowitym wyschnięciu
Temperatura obróbki: od +5 °C do +30 °C
Wytrzymałość na ściskanie: po 24 h - ok. 3 N/mm2 po 7 dniach - ok. 10 N/mm2 po 28 dniach - ok. 16 N/mm2
Wytrzymałość na zginanie: po 24 h - ok. 1 N/mm2 po 7 dniach - ok. 2,3 N/mm2 po 28 dniach - ok. 3,0 N/mm2
Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist