chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

BOTAMENT M 29

Rozpływna zaprawa klejowa C2 E

  właściwości  

- elastyczna
- do układania bez pustek powierzchniowych
- na ogrzewane powierzchnie podłogowe, tarasy i balkony
- szybka możliwość chodzenia i spoinowania
- do prawie wszystkich okładzin ceramicznych
- do silnie obciążonych powierzchni
- do wewnątrz i na zewnątrz
- do basenów i zbiorników z wodą pitną

Źródło: Botament

  zastosowanie  

BOTAMENT M 29 jest zaprawą klejową z przeznaczeniem do stosowania w obiektach budowlanych z posadzkami narażonymi na duże obciążenia. Rozpływna konsystencja zaprawy klejowej umożliwia szybkie i pewne klejenie okładzin ceramicznych. BOTAMENT M 29 nadaje się idealnie do stosowania na balkonach i tarasach. Umożliwia prawie całkowite wypełnienie podpłyt-kowe i zdecydowanie redukuje szkody spowodowane mrozem.

Elastyczna zaprawa klejowa o konsystencji rozpływnej BOTAMENT M 29 zastępuje powszechnie stosowaną tzw. metodę „Buttering - Floating".

BOTAMENT M 29 jest specjalistycznym klejem pod względem szybkości i pewności klejenia okładzin ceramicznych, dlatego idealnie nadaje się do stosowania w dużych obiektach takich jak hale fabryczne, budynki przemysłowe, duże magazyny, sklepy, domy towarowe, supermarkety, salony samochodowe jak również w obiektach mieszkalnych. BOTAMENT® M 29 nadaje się również do klejenia BOTAMENT® Płyta tłumiąco- kompensująca.

Posadzki ceramiczne klejone na zaprawie BOTAMENT M 29 można bardzo szybko obciążać i użytkować.

BOTAMENT M 29 można stosować na ogrzewanych powierzchniach podłogowych. Nadaje się do klejenia płytek kamionkowych, szkliwionych płytek ceramicznych, płytek ciągnionych, cotto, podłogowych płytek klinkierowych, płytek klinkierowych i płytek gresowych.

Dobre podłoża stanowią : beton, jastrych cementowy oraz stare okładziny ceramiczne. Stosowanie na jastrychu anhydrytowym, posypanym piaskiem jastrychu z asfaltu lanego (IC 10 lub IC 15) jest możliwe tylko wewnątrz.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

Opakowanie:
25 kg - worki papierowe
Podłoże musi być suche, czyste, nie-przemarznięte i nośne. Należy usunąć z niego tłuszcze, stare powłoki malarskie, nacieki cementowe, środki anty-adhezyjne i inne luźne części znajdujące się na nim. Podłoże musi równe i nośne.

Nierówności podłoża można wyrównywać przy pomocy masy samopoziomujące BOTAMENT M 50 lub M 51.
Beton lub gotowe części betonowe powinny mieć przynajmniej 6 miesięcy. Okres ten może być skrócony do 3 miesięcy, gdy 1/3 wody zarobowej BOTAMENT M 29 zostanie zastąpiona przez BOTAMENT D 10. Dotyczy to również podłoży krytycznych np. jastrychu z asfaltu lanego.

Przed układaniem płytek na podłożach cementowych i jastrychach anhydrytowych należy sprawdzić wilgotność zawartą w podłożu. W jastrychu cementowym wilgotność powinna wynosić maksymalnie 2 %, a na powierzchniach ogrzewanych 1,8 %. Jastrychy anhydrytowe powinny zawierać max. 0,5 % a na powierzchniach ogrzewanych 0,3 %.

Podłoża gipsowe i jastrychy anhydrytowe należy wcześniej zagruntować BOTAMENT D 11. Trzeba tutaj zachować odpowiedni czas przeznaczony na schnięcie środka gruntującego. Ja-strych anhydrytowy należy przed gruntowaniem BOTAMENT D 11 zeszlifować, a następnie usunąć kurz w celu otrzymania nośnego podłoża.

Przed klejeniem na starych okładzinach ceramicznych tj. ok. 24 godz. przed należy powierzchnię przeszpachlować zaprawą BOTAMENT M 29. W tym przypadku 1/3 wody zarobowej zaprawy klejowej BBOTAMENT M 29 należy zastąpić BOTAMENT D 10. Alternatywnie w pomieszczeniach wewnętrznych można zastosować specjalny środek gruntujący BOTAMENT D 15.

W przypadku klejenia ceramiki na ja-strychach cementowych i anhydrytowych z wodnym ogrzewaniem podłogowym należy przestrzegać wytycznych i w norm.
BOTAMENT M 29 rozprowadza się ciągle mieszając z zimną, czystą wodą przy użyciu wiertarki z mieszadłem. 25 kg proszku miesza się z ok. 4,5 - 5,0 l wody. Miesza się tak długo, aż powstanie jednorodna masa. Po czasie dojrzewania wynoszącym 5 minut należy materiał jeszcze raz krótko zamieszać. Czas obróbki BOTAMENT M 29 wynosi 60 minut. Stężony materiał nie może być ponownie zamieszany i obrabiany, gdyż w przeciwnym razie nie osiągnie się końcowej trwałości.

BOTAMENT M 29 wylewa się stopniowo z wiadra, bezpośrednio na podłoże. Najpierw nanosi się cienką warstwę kontaktową przy użyciu gładkiej części pacy. Następnie pacą zębatą nakłada się zaprawę na tę świeżą warstwę kontaktową. Do nakładania powinno się stosować pacę zębatą z przynajmniej 10-milimetrowymi ząbkami lub półokrągłymi. Płytki należy ułożyć, lekko docisnąć i skorygować ich położenie. Czas układania płytek od momentu nałożenia kleju na podłoże wynosi 20 minut.
Wszystkie wymienione parametry odnoszą się do temperatury +23 °C i 50% względnej wilgotności powietrza. Wyższe temperatury i niższa wilgotność powietrza przyspieszają, a niższe temperatury i wyższa wilgotność powietrza opóźniają czas obróbki i przebieg wiązania.

Należy przestrzegać wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów, które stosowane są w połączeniu z BOTAMENT M 29 .

Produkt ten należy stosować wyłącznie z dodatkami zawartymi w karcie technicznej.

W celu osiągnięcia optymalnych parametrów technicznych przed zastosowaniem należy wykonać próbę w specyficznych warunkach budowy.

Przy układaniu okładziny ceramiczne2j o powierzchni większej niż 0,36 m2 (np. 60x60 cm) proponujemy jastrych anhydrytowy zagruntować gruntem epoksydowym BOTAMENT® E 120. Świeżo zagruntowaną powierzchnię należy zasypać piaskiem kwarcowym suszonym ogniowym.
Baza materiałowa: kombinacja cementu z mineralnymi materiałami wypełniającymi i dodatkami tworzyw sztucznych
Gęstość objętościowa świeżej zaprawy: 1,6 kg/l
Optymalna ilość wody: 18 - 20 %
Proporcja mieszaniny: 25 kg BOTAMENT M 29: ok. 4,5 - 5,0 l wody
Czas dojrzewania: 5 min.
Maksymalna grubość warstwy: 20 mm
Czas nakładania: Około 20 min.
Czas obróbki: 60 min.
Chodzenie i spoinowanie: po 3 - 6 godz.
Spoinowanie: po 6 godz.
Pełne obciążenie: po 24 godz.
Temperatura obróbki: +5 °C do +30 °C
Odporność na deszcz: po 6 godz.

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist