chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Strefa wykonawcy, fachowca Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » strefa wykonawcy » Czy można zrezygnować z wykończenia ocieplenia tynkiem

Czy można zrezygnować z wykończenia ocieplenia tynkiem

27.09.2011
Kończymy budowę domu. Mamy w planach ocieplenie go, ale przed nadejściem zimy możemy nie zdążyć ze wszystkimi pracami. Czy można zrezygnować z wykończenia ocieplenia tynkiem?

Chemia budowlana -  FOT. SHUTTERSTOCK Tynk jest niezbędnym elementem ociepleń, pełni rolę nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim ochronną.
FOT. SHUTTERSTOCK Tynk jest niezbędnym elementem ociepleń, pełni rolę nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim ochronną.
Wyprawa tynkarska jest obowiązkowym elementem układu ocieplającego. Obok funkcji dekoracyjnej, tynk pełni bardzo ważną rolę zabezpieczającą – chroni warstwy ocieplenia przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i naturalnym starzeniem się. W szczególnych przypadkach, np. gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają ułożenie tynku, można wstrzymać z wykonaniem wyprawy tynkarskiej, ale nie dłużej niż na 6 miesięcy. Przez ten czas ochronę ocieplonej elewacji stanowić może podkładowa masa tynkarska, którą obowiązkowo trzeba położyć na zatopioną warstwę zbrojącą ocieplenia.
Przeczytaj również: Tynki akrylowe - przegląd
REKLAMA:


Chemia budowlana -  FOT. ATLAS Na tym etapie ocieplania, po zatopieniu siatki, należy zagruntować podkładową masą tynkarską.
FOT. ATLAS Na tym etapie ocieplania, po zatopieniu siatki, należy zagruntować podkładową masą tynkarską.
Tak zabezpieczona elewacja wytrzyma na pewno do wiosny. Wtedy, jak najszybciej należy położyć tynk, oczywiście, jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą. Proszę pamiętać, że właściwy dobór warstwy wykończeniowej ocieplenia jest bardzo ważny i powinien zostać przeprowadzony, m.in. w oparciu o obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ocieplanej ściany, z uwzględnieniem warunków, w jakich użytkowany będzie układ ociepleniowy.

Na rynku dostępna jest cała gama rodzajów i kolorów tynków, z których można wykonać wyprawę tynkarską. Godne polecenia są tynki mineralne lub akrylowe o handlowej nazwie np. Atlas Cermit. Z tym, że mineralne zaleca się wtedy, gdy stosujemy wełnę jako materiał termoizolacyjny, natomiast akrylowe przeznaczone są na styropian. Tynki silikatowe Atlas Silkat i silikonowe Atlas Silkon, droższe od mineralnych i akrylowych, polecane są zarówno na systemy ociepleń ze styropianem jak i wełną. Wykorzystuje się je na elewacjach, dla których wymagane jest zachowanie swobodnego przepływu pary wodnej, oraz na znajdujących się w strefach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza. Każdy z wymienionych tynków wymaga zastosowania, przed jego położeniem, właściwego podkładu. I tak, używając tynków mineralnych i akrylowych, trzeba zastosować podkład np. o nazwie Cerplast. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie tynku silikatowego, np. Atlas Silkat, bądź silikonowego Atlas Silkon, wówczas należy użyć podkładu dla nich właściwego. Odpowiednio będą to: Atlas Silkat ASX i Atlas Silkon ANX. Podkłady te, oprócz wspomnianej funkcji zabezpieczającej, redukują chłonność podłoża i ułatwiają nakładanie tynku.
Chemia budowlana - Czy można zrezygnować z wykończenia ocieplenia tynkiem

EKSPERT RADZI
Przemysław Szlagowski, Grupa Atlas

Przeczytaj również: Tynki dekoracyjne Malfarb
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.4)

Jesteś w dziale:

dla Wykonawców

Programy partnerskie
Reklama
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt