chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak dobrać fugę i silikon do płytek?

Jak dobrać fugę i silikon do płytek?

08.01.2015
Płytki ceramiczne od lat niezmiennie królują w naszych kuchniach i łazienkach. Moda na nie zdaje się nie przemijać – są eleganckie, trwałe i praktyczne, a bogata oferta rynkowa pozwala tworzyć finezyjne i niepowtarzalne kreacje wnętrz. Same płytki to jednak za mało, by uzyskać stylową aranżację przestrzeni, która będzie się dobrze prezentować przez długie lata. Niewidoczne, lecz równie ważne, są fugi. To one odpowiadają za końcowy efekt i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie okładzin.

Chemia budowlana -  Fot. Baumit
Fot. Baumit
Gładkie, zdobione, imitujące marmur czy drewno… – różnorodność wzorów, kolorów, a także rozmiarów płytek jest tak duża, że stwarza wręcz nieograniczone możliwości w zakresie urządzania wnętrz. Jednak niezwykły efekt aranżacyjny kuchni czy łazienki, jaki możemy osiągnąć stosując stylową okładzinę ceramiczną, bardzo łatwo zepsuć, niewłaściwie dobierając spoiny wypełniające przestrzeń między płytkami bądź całkowicie z nich rezygnując. Ostatnio popularne stało się bezfugowe układanie glazury. Podążanie za tym trendem to dość ryzykowne posunięcie. Fuga spełnia rolę mikro-dylatacji – chroniąc krawędzie płytek przed uszkodzeniem. Jeśli z niej zrezygnujemy i pozwolimy, aby płytki się o siebie opierały, to pod wpływem nacisku lub w wyniku rozszerzalności termicznej, na ich powierzchni mogą powstawać uszkodzenia szkliwa lub pęknięcia. Dlatego rozsądniej stosować przynajmniej minimalne spoiny o szerokości 1,5 mm.”– mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.

Kolorowy akcent w kuchni i łazience


Wybór koloru fugi może poprawić lub zepsuć efekt wizualny położonych płytek. Nawet wyszukana glazura i najbardziej oryginalny projekt na nic się zdadzą, jeśli niewłaściwie dobierzemy barwę i szerokość spoin. Stając przed takim zadaniem, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać: prosty i naturalny czy może bardziej odważny i niekonwencjonalny? Fuga w tonacji kolorystycznej zbliżonej do odcienia glazury wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Warto o tym pamiętać, gdy w grę wchodzi urządzanie małej łazienki – widoczne linie pomniejszają optycznie wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by wyeksponować ciekawy układ glazury czy terakoty, warto posłużyć się kontrastem – jasna fuga idealnie podkreśli rozmieszczenie i proporcje ciemnych płytek. Oryginalność kompozycji płytkowych możemy zaakcentować nie tylko barwą spoin, ale również operując ich szerokością. Pamiętajmy jednak, że grubość fugi powinna iść w parze przede wszystkim z wielkością płytek. Należy wziąć tu również pod uwagę potencjalne wahania wilgotności, które powodują, że cała konstrukcja pracuje. Dlatego im większy format i im większe zmiany wilgotności, tym szerszą spoinę powinniśmy rozważyć. Szerokie fugi zalecane są również do płytek o nierównych brzegach. Doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy zechcemy podkreślić kolor oraz fakturę ceramiki. – podpowiada ekspert firmy Baumit.
REKLAMA:


Chemia budowlana -  Fot. Baumit
Fot. Baumit

Pomieszczenie ma znaczenie


Mimo obfitości kolorystycznej oferty rynkowej, wybierając zaprawę do spoinowania płytek powinniśmy kierować się nie tylko kolorem, ale również właściwościami, które kwalifikują ją do zastosowania w określonych warunkach. W pomieszczeniach mokrych, takich, jak łazienka albo kuchnia, dobrze sprawdzają się elastyczne fugi cementowe, np. Baumit PremiumFuge, zmodyfikowane substancjami hydrofobowymi, wywołującymi tzw. efekt perlenia. Dzięki temu woda nie wnika w strukturę fugi i nie powoduje zawilgocenia podłoża, a sama spoina na dłużej zachowuje swoje parametry techniczne oraz walory estetyczne. – wyjaśnia Maciej Iwaniec.

Szczelność pod kolor


Decydując się na aranżację kuchni czy łazienki z wykorzystaniem płytek ceramicznych, oprócz elastycznej fugi, konieczne jest zastosowanie wypełniacza silikonowego, np. Baumit Silikon. Jego użycie wymagane jest w miejscu styku różnych powierzchni – krawędzi ścian, połączenia ścian z posadzką – oraz wszędzie tam, gdzie spoiny narażone są na częste zawilgocenie i bezpośrednie działanie wody – spoiny przy urządzeniach sanitarnych, wokół wanien, brodzików czy umywalek. Preparaty na bazie silikonu zawierają środki grzybobójcze, które utrudniają rozwój pleśni na wilgotnych powierzchniach. Ich zaletą jest elastyczność, która sprawia, że połączenie między powłokami wykonanymi z różnych materiałów nie pęka i pozostaje szczelne nawet pod wpływem działania wysokich temperatur czy niewielkich ruchów lub drgań. Silikony, podobnie jak fugi, dostępne są w bogatej palecie barw, dzięki czemu nie musimy rezygnować z wybranej wcześniej koncepcji aranżacyjnej, dobierając je dowolnie pod kolor fugi.

Źródło: Baumit
Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt