chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Akrylowe tynki Knauf- sposobem na trwałą elewację

Akrylowe tynki Knauf- sposobem na trwałą elewację

01.04.2014
Tynki akrylowe obok tynków mineralnych, siloksanowych, silikonowych, silikatowych czy mozaikowych są wykorzystywane w systemach ociepleń lub w celu uzyskania różnorodnych faktur i kolorów na tradycyjnych tynkach podkładowych. Bogata gama kolorystyczna, stosunkowo niski koszt zakupu, różnorodność struktur to ich największe zalety.

Chemia budowlana - Fot. Knauf
Fot. Knauf
Knauf addi Tynki akrylowe charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dobrą przyczepnością do podłoża oraz hydrofobowością (małą nasiąkliwością). Z tego powodu mogą być stosowane także wszędzie tam gdzie występują zwiększone obciążenia dynamiczne, np. przy drogach o dużym natężeniu ruchu.

O ich właściwościach decyduje rodzaj zastosowanego w nim spoiwa, którym jest żywica akrylowa. W skład tynku wchodzą także kruszywa fakturujące, dzięki którym można uzyskać wybraną strukturę. Najczęściej wybieraną przez klientów fakturą jest tzw. baranek lub kornik, które oferowane są w trzech wariantach uziarnienia 1,5 mm, 2 mm, 3 mm. Knauf addi Tynki akrylowe, w procesie produkcji uodparniane są dodatkowo na tzw. korozję biologiczną czyli zarażenie zarodnikami alg i grzybów pleśniowych. Dzięki tej dodatkowej ochronie można je bezpiecznie stosować w prawie każdych warunkach środowiskowych.

Należy pamiętać, że nieumiejętne obchodzenie się z tynkami akrylowymi może je pozbawić wielu korzystnych właściwości. Błędy wykonawcze związane z niewłaściwym przechowywaniem, przemrożeniem, nakładaniem tynku w zbyt niskiej temperaturze i nadmiernej wilgotności powietrza, mogą skutkować osłabieniem ochrony biologicznej. Praca w niskich temperaturach i dużej wilgotności skutkuje także wydłużonym czasem wiązania tynku, co może doprowadzić do utraty jego trwałości i właściwości technicznych.

Tynków akrylowych, ze względu na ich niską dyfuzyjność, nie stosuje się w systemach dociepleń z wełną mineralną, a także do wykańczania elewacji z materiałów wysoko paroprzepuszczalnych. Z tego samego powodu nie powinny być stosowane do tynkowania starych, zawilgoconych ścian a w szczególności ścian pozbawionych izolacji przeciwwilgociowych oraz powierzchni, gdzie izolacje te są w złym stanie technicznym.

Nawet elastyczny tynk - szczególnie w ciemnym kolorze, położony na ścianie narażonej na oddziaływanie silnych promieni słonecznych - będzie „pracował”. Dlatego na duże, nasłonecznione powierzchnie nie poleca się tynków w ciemnych barwach, szczególnie w przypadku stosowania ich w systemach ociepleń. Znaczne naprężenia powstające na rozgrzanych słońcem powierzchniach, które poprzez warstwę izolacji nie są w stanie odprowadzić ciepła w głąb ściany, mogą powodować uszkodzenia i destrukcję tynku.

Źródło: Knauf

(MZ)

REKLAMA:Autor: Knauf - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.1)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Knauf
Nowości z firmy Knauf
Czytelnia firmy Knauf
Poradnik firmy Knauf
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt