Drewno w obiektach budowlanych narażone jest na wiele czynników niszczących je w czasie. Jednym z nich mogą być owady żerujące w jego strukturze. Jak je rozpoznać, a przede wszystkim jak z nimi walczyć? O to zapytaliśmy firmę Remmers, specjalistę od renowacji obiektów.
Jakie owady mogą niszczyć drewno? Poniżej krótka charakterystyka owada, jego larwy i wyglądu zaatakowanego przez niego drewna.
Spuszczel pospolity
Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus)
Postać dojrzała: długość 8-25 mm, czarny, czarnobrązowy, owłosiona część szyjna z błyszczącymi, czarnymi zrogowaceniami w kształcie kropli. Na powierzchni skrzydłowej 1-2 przerywane, poprzeczne paski z białych włosków.
Larwa spuszczela pospolitego
LarwaLarwa: długość 15-30 mm, słabo owłosiona, żółtawobiała, wyraźny podział na odcinki z grubszymi pierścionkami na końcu głowy.
Drewno zaatakowane przez spuszczela pospolitego
Wygląd zaatakowanego drewnaChodniki z otworami o długości do 10 mm i szerokości 6 mm. Pozostaje w nich drobna mączka i wałeczkowate ekskrementy. Atakuje drewno drzew iglastych, szczególnie biel drewna.
Miazgowiec brunatny
Miazgowiec brunatny(Lyctus brunneus)
Postać dojrzała: długość 2,5-5 mm czerwonobrązowy do ciemno-brązowego, smukła budowa
Larwa miazgowca brunatnego
LarwaLarwa: długość do 6 mm, w kolorze kości słoniowej-białej, otwór oddechowy z boku na ostatnim odcinku
wyglądający w powiększeniu jak żółtawa plama.
Drewno zaatakowane przez miazgowca brunatnego
Wygląd zaatakowanego drewnaChodniki wyryte wzdłuż włókien, wypełnione drobną mączką. Ekskrementy praktycznie niezauważalne.
W końcowym stadium drewno jest całkowicie sproszkowane, otwory o średnicy 1,5 do 2 mm. Atakuje tylko bogate w skrobię drewno drzew liściastych typu limba, jesion, dąb.
Kołatek
Kołatek (Anobium punctatum)
Postać dojrzała: długość 3-5 mm, ciemnobrązowy do czarno-brązowego, krępa (przysadzista) budowa z paskami na pokrywkach skrzydłowych.
Larwa Kołatka
LarwaLarwa: długość 4-6 mm, żółtawobiała, przypominająca kształtem pędraka, łukowato wygięta, delikatnie owłosiona
Drewno zaatakowane przez Kołatka
Wygląd zaatakowanego drewnaChodniki drążone są przede wszystkim w obszarze drewna wczesnego, luźno wypełnione mączką i jajeczkowatymi ekskrementami, okrągłe otwory wylotowe o średnicy 1-2 mm, występują w drewnie drzew iglastych i liściastych.
Tykotek pstry
Tykotek pstry (Xestobium rufovillosum)
Postać dojrzała: długość 5-9 mm, ciemnobrązowy z czerwonawo-żółtymi owłosionymi plamkami, macki lekko opiłowane.
Larwa Tykotka
LarwaLarwa: długość do 10 mm ze złotawo żółtym owłosieniem.
Drewno zaatakowane przez Tykotka
Wygląd zaatakowanego drewnaNieregularne chodniki O 4 mm, najczęściej zgodne z kierunkiem włókien, przede wszystkim w drewnie wczesnym, wypełnione szczelnie mączką drzewną i ekskrementami w kształcie soczewicy. Występuje często w połączeniu z grzybami lub po ich ataku. Specjalista ds. drewna dębowego.
Tomasz Szymański Ekspert firmy Remmers Ekspert z firmy Remmers Tomasz Szymański radzi W momencie stwierdzenia pojawienia się owadów typu spuszczel pospolity, kołatek lub miazgowiec, w pierwszej kolejności trzeba ustalić jak duży obszar drewna został zaatakowany.
W tym celu na drewnie konstrukcyjnym należy, jeśli to możliwe w obszarze bieli, wykonać siekierą na każdym metrze bieżącym dwa ukośne nacięcia. Jeśli na drewnie znajdują się okładziny lub ślepe podłogi to należy je usunąć. Chcąc dotrzeć do miejsc trudno dostępnych np. na poddaszach można ewentualnie zdjąć dach. W przypadku obiektów o wartości historycznej ze względów estetycznych nie należy stosować takiej metody oznaczania zaatakowanego obszaru. Następnie zdejmuje się z drewna korę i tylko spróchniałe części konstrukcji muszą być usunięte aż do chodników leżących głębiej, a chodniki uderzone siekierą należy dokładnie oczyścić szczotką. Przy zastosowaniu środków zwalczających rozpuszczalnych w wodzie, należy wcześniej usunąć istniejącą powłokę wapienną. Pozostawiony przekrój poprzeczny wymaga sprawdzenia pod względem nośności. Jeśli konstrukcja nie spełnia wymogów statycznych, to należy wzmocnić ją drewnem zaimpregnowanym wcześniej odpowiednimi preparatami.
Tak odsłonięte powierzchnie można pokrywać tradycyjnie pędzlem, przez natrysk, polewanie lub metodą pianową. Niezbędną ilość materiału w przypadku środków i emulsji olejowych (Anti-Insekt*, HWT* i Multi GS*) nakładać dwukrotnie, a w przypadku środków na bazie soli (Adolit Holz-wurmfrei*) - trzykrotnie. Niezbędna ilość środków zwalczających wynosi 300-350 ml/m2.
W przypadku elementów konstrukcji cennych z historycznego punktu widzenia oraz w miejscach trudnodostępnych, w których usunięcie spróchniałych części lub dokonanie zabiegu z użyciem środka ochrony drewna ze wszystkich stron nie jest możliwe, należy dodatkowo przeprowadzić nasączanie otworów lub iniekcję niskociśnieniową. Tę ostatnią warto przeprowadzić zwłaszcza w przypadku prac „nad głową”. Szczegóły na temat tej specjalnej metody opisane są w instrukcjach technicznych odpowiednich produktów.
Metoda pianowa. Fot. Remmers Nanoszenie środka ochrony drewna metodą pianową W stosowaniu rozpuszczalnych w wodzie środków ochrony drewna do zwalczania grzyba domowego w murze oraz ataków spuszczela metoda aplikacji pianowej stanowi rewolucyjną alternatywę z punktu widzenia efektu ochronnego, nakładów pracy i obciążenia powietrza aerozolem w porównaniu z powszechnie stosowanymi metodami. Dzięki zastosowaniu metody pianowej zabieg na drewnie lub murze można wykonać jednoetapowo. Po naniesieniu odpowiedniej grubości warstwy piany na skutek jej stopniowego rozpadu, zwalczający środek ochrony drewna jest oddawany do podłoża.
Skuteczność zwalczających środków ochrony drewna określają zastosowane substancje czynne. Dzielą się one na środki o powolnym, szybkim, i wydłużonym działaniu.
W przypadku środków o wydłużonym i opóźnionym działaniu nie można wykluczyć, że żywe organizmy będą występować nawet jeszcze do 2 lat. Nie należy jednak obawiać się wystąpienia szkód zagrażających bezpieczeństwu statycznemu zaatakowanych elementów drewnianych. |
Na podstawie materiałów firmy Remmers.
(MZ)
Autor: Remmers -
zobacz wizytówkę firmy