chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » O liczeniu pieniędzy, czyli nowa moda w budownictwie

O liczeniu pieniędzy, czyli nowa moda w budownictwie

29.11.2012
Popularność budownictwa energooszczędnego w Polsce stale rośnie. Spowodowane jest to wieloma czynnikami m.in. coraz atrakcyjniejszymi projektami budynków energooszczędnych, większą świadomością ekologiczną społeczeństwa i co najważniejsze – oszczędnościami na kosztach energii. Termo Organika od lat promuje ten rodzaj budownictwa prowadząc kampanie społeczno-informacyjne
oraz dostarczając styropian dla wzorcowych budynków energooszczędnych.


Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika
Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów które oszczędzają energię i pozwalają zaoszczędzić znaczące kwoty na ogrzewaniu. Tendencje te widać również w budownictwie użyteczności publicznej. Stosowane są coraz nowocześniejsze technologie budowlane: energooszczędne okna, systemy wentylacji, ale przede wszystkim rośnie grubość warstwy izolacji termicznej.
Przeczytaj również: Ocieplamy dom
REKLAMA:


Energooszczędna moda i nowe przepisy


Budynki w Unii Europejskiej odpowiadają aż za 40% ogólnego zużycia energii. Na szczęście coraz więcej świadomych inwestorów zaczyna kalkulować koszty eksploatacji już na etapie wybierania projektu. Zarówno osoby prywatne jak i instytucje publiczne zaczynają szukać złotego środka: niedrogiego, estetycznego i funkcjonalnego budynku, który będzie tani w czasie wieloletniej eksploatacji. Warto wiedzieć, że w 2010r. Przyjęto dyrektywę, która od 2018r. zobowiązuje wszystkie państwa UE do stawiania budynków publicznych o „prawie zerowym” zapotrzebowaniu na pierwotne ciepło czyli ok. 50w/mkw. Budowanie obiektów publicznych wg. obowiązujących, lecz jeszcze tylko 5 lat, norm, wydaje się więc mało racjonalne. Ładne, nowe budynki bez energooszczędnych technologii stają się już na starcie przestarzałe. Będą wymagały termomodernizacji już za 4-5 lat, a jej efekty nigdy nie będą tak korzystne finansowo, jak budowanie od razu wg norm, które będą już niedługo obowiązkowe.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika
- Od niemal dekady zachęcamy inwestorów w Polsce do energooszczędnego budownictwa. Inicjowaliśmy bądź angażowaliśmy się w różnego rodzaju akcje społeczne, których głównym celem było promowanie oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynków. - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Nasze styropiany ocieplają modelowe budynki budownictwa energooszczędnego w Polsce. Niektóre z działań Termo Organiki stają się swoistym drogowskazem dla inwestorów szukających efektywnych rozwiązań.

Energooszczędna Termo Organika


Termo Organika już w 2004r. dostarczyła swój srebrnoszary styropian Platinum Plus
do ocieplenia siedziby budynku Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku. Ten sam zaawansowany izolator znalazł zastosowanie przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego. Projekt domu wykonało biuro projektów „Lipińscy Dom”. Był to wówczas jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z certyfikatami Passiv Haus z Darmstad. Styropian Termo Organiki ocieplił również pierwszy na świecie energooszczędny kościół wybudowany w standardzie budownictwa pasywnego (2011r.). Energooszczędna świątynia błogosławionego Jana Pawła II znajduje się w Nowym Targu ma powierzchnię 1740 m2 i mieści około 500 wiernych. Styropian Platinum Plus został wykorzystany do izolacji termicznej pierwszej w Polsce sportowej hali pasywnej w Słomnikach (2010r.), uniwersyteckiej hali sportowej na terenie uniwersytetu rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz pierwszej w Polsce pasywnej szkoły podstawowej w Budzowie w woj. dolnośląskim (2012r.).
Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Innowacyjne akcje


Termo Organika wspólnie z Narodową Agencją Poszanowania Energii, Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego oraz pracownią „Architektura pasywna” promuje energooszczędność. Obecnie trwa ogólnopolska kampania społeczna „Innowacyjna Polska 2010-2020. Wysokoenergooszczędne budynki pasywne w polskich gminach i miastach”. Kampania ma na celu popularyzację energooszczędnych rozwiązań architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej oraz zachęcenie decydentów do ich budowy. Akcja obejmuje 379 powiatów i 2749 gmin. Inicjatorzy akcji dotychczas m.in. przedstawili innowacyjne projekty energooszczędnych hal sportowych oraz przedszkoli, które łatwo mogą wzbogacić infrastrukturę edukacyjno-sportowo-rekreacyjną w gminach i powiatach. I etap kampanii skierowany był do władz samorządowych, liderów regionalnych i lokalnych struktur partyjnych na terenie kraju, bez względu na opcję polityczną.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika
W roku 2008r. Firma przeprowadziła ogólnopolski konkurs „Termo Organika Gaudi projekt” którego jednym z priorytetowych celów była promocja termomodernizacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Prace oceniało jury składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa.

W 2007r. Termo Organika, BASF i Fortis Bank zorganizowały ogólnopolską akcję „Ciepły dom dla Ciebie” promującą energooszczędność w budownictwie jednorodzinnym. W ramach kampanii inwestorzy m.in. mogli otrzymać na promocyjnych warunkach projekt energooszczędnego „Ciepłego Domu” wykonanego przez wrocławskie biuro projektowe „Lipińscy Domy”.

Autor: Termo Organika - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Termo Orga
Nowości z firmy Termo Organika
Czytelnia firmy Termo Organika
Poradnik firmy Termo Organika
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt