chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak dobrać kolor elewacji do reszty budynku

Jak dobrać kolor elewacji do reszty budynku

06.11.2012
W ocenie ekspertów, o wyglądzie zewnętrznym naszego domu decyduje wiele czynników. Warto jednak pamiętać, że zwykli użytkownicy postrzegają go głównie przez pryzmat kilku kluczowych elementów, takich jak kolor ścian czy kształt dachu. Mając to na uwadze warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym budynek spełni nasze oczekiwania, a przy tym idealnie wkomponuje się w otoczenie.

Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit

Zasada trzech kroków, czyli ekspert radzi


Wygląd domu odzwierciedla gusta i oczekiwania jego właściciela. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kolorze elewacji lub dachu, warto zasięgnąć porady fachowców. Często okazuje się, że to co w naszej ocenie pasuje do siebie kolorystycznie, w rzeczywistości wygląda gorzej niż zakładaliśmy. Dodatkowo, niewielu z nas ma świadomość tego, jak wiele, pozornie nieważnych czynników, decyduję o pełnym wyglądzie konkretnego obiektu.
Przeczytaj również: Przegląd domu na wiosnę
REKLAMA:


Zdaniem architektów i projektantów, wybierając kolor domu należy kierować się trzema głównymi regułami. Kolor elewacji naszego domu powinien przede wszystkim odpowiadać naszym gustom i odzwierciedlać nasze upodobania estetyczne. Pamiętajmy jednak o tym, że to, co dobrze prezentuje się na kawałku ściany, nie zawsze skomponuje się z bryłą budynku, a tym samym spełni nasze oczekiwania. Jeżeli nie stać nas na poradę projektanta lub architekta, możemy skorzystać z darmowych, dostępnych na stronach producentów specjalnych aplikacji graficznych, za pomocą których możemy nanieść wybrane kolory na zdjęcie naszego domu

Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit
Drugim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę są okoliczne domy. Zachowanie harmonii, wbrew obiegowym opiniom nie musi oznaczać wyłącznie użycia identycznych kompozycji kolorystycznych, co nasi sąsiedzi. Wystarczy gdy będziemy się trzymać tej samej tonacji barw. Jeżeli zatem zdecydujemy się na kolor elewacji, który nie będzie znacząco odbiegał od budynków z sąsiedztwa, stworzymy nie tylko miłą dla oka kompozycję kolorystyczną na naszym domu, ale także dla całej okolicy.

Pamiętajmy również o tym, że nasza okolica, to nie tylko inne budynki i zabudowania, ale również otaczająca nas roślinność. Jeżeli na przykład budynek jest znajduje się w miejscu, gęsto porośniętym roślinnością, warto wówczas pomyśleć o zastosowaniu kolorów współgrających z zielenią, np. drewna w odcieniach sosny, dębu, drewna tekowego, orzecha lub wenge. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na wykonanie drogiej drewnianej oblicówki, warto zainteresować się dostępnymi na rynku tynkami i farbami elewacyjnymi, które pozwalają uzyskać ten sam efekt przy znacznie niższych kosztach montażu.
Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit

Twój dom jest najważniejszy


Podkreślenie własnej różnorodność i stylu nie jest niczym złym. Najlepszym sposobem na eksponowanie bryły naszego domu jest użycie wyrazistych kolorów elewacji. Zanim to jednak zrobimy, warto określić jaki styl architektoniczny prezentuje nasz budynek. Może on wpisywać się np. w styl klasyczny, cechujący się prostymi bryłami, np. prostopadłościan z dwuspadowym dachem, lub prezentować styl nowoczesny - charakteryzujący się nieregularnymi kształtami.

Jeżeli chcemy podkreślić kształt budynku utrzymanego w stylu klasycznym, najlepiej użyć do tego kolorów ciepłych, m.in. żółtego, beżowego, jak również wszelkich odcienie brązu czy czerwieni. Najczęściej wybieraną kolorystyką dla klasycznych obiektów jednorodzinnych jest biała elewacja oraz dach w kolorze czerwonym bądź miedzianym – mówi Łukasz Woronowicz, specjalista Ceresit VISAGE.

W sytuacji gdy jesteśmy właścicielami domu w stylu nowoczesnym, w którym użyto nowoczesnych materiałów, kolorami, które mogą jeszcze mocniej podkreślać jego nowatorskość są kolory zimne, tj. biel, czerń, a także szary i jego odcienie pośrednie, takie jak grafit czy srebro.
Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit
<,h3>Kolor robi naprawdę różnicę
Za pomocą koloru elewacji, dachu i stolarki możemy całkowicie zmienić perspektywę postrzegania naszego domu. Wyobraźmy sobie, że bryła naszego domu nie pasuję do typowego klasycznego stylu architektury, a mimo to chcielibyśmy by był w taki sposób postrzegany. Wystarczy wówczas, że połączymy jasną elewację z jednym z odcieni czerwieni na pokryciu dachowym, co da nam efekt tradycyjnej kompozycji, która sama nasuwa nam skojarzenia domowego ciepła i tradycyjnej polskiej gościnności. Ten sam budynek pomalowany na zimniejsze kolory będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie. Wybór zimnych kolorów na elewacje i dach daje rezultat dużo bardziej stylowy i ekskluzywny.

Kolory ciepłe i zimne


- Każdy budynek, ze względu na swoją architekturę oraz kształt „preferuje” ciepłe lub zimne kolory. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. żółty, pomarańczowy, czerwony czy też beżowy. Zastosowane na elewacjach sprawiają wrażenie, że budynek jest większy i bardziej rozświetlony. Z kolei kolorami zimnymi określamy fiolety, zielenie i błękity. Za ich pomocą możemy w prosty sposób wtopić budynek w otoczenie – mówi Łukasz Woronowicz.

Wszystkie informacje, które przytoczyliśmy powinny pomóc w wyborze odpowiedniego dopasowania koloru elewacji do naszych domów, tak aby móc cieszyć się i być z nich dumnym przez wiele długich lat.
Autor: Henkel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Henkel
Nowości z firmy Henkel
Czytelnia firmy Henkel
Poradnik firmy Henkel
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt