chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Energooszczędna szkoła podstawowa

Energooszczędna szkoła podstawowa

26.10.2012
Rusza pierwsza w Polsce placówka edukacyjna w standardzie budownictwa pasywnego. Szkoła w Budzowie o niemal zerowym zużyciu energii wytycza standardy budownictwa publicznego, które będą obowiązywać w kraju od 2018r.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika
Jednokondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 836 m² zapewni miejsce do nauki 170 uczniom. Wyjątkową energooszczędność gwarantuje architektura budynku zapewniająca m.in. maksymalne oświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, system wentylacji z odzyskiem ciepła m.in. rekuperatory, energooszczędne okna oraz ocieplenie budynku solidną warstwą srebrnoszarego styropianu Platinum Plus.
Przeczytaj również: Ocieplamy dom
REKLAMA:


Duże oszczędności


Ogrzanie nowoczesnej szkoły w Budzowie (gmina Stoszowice) to rocznie wydatek około 1000 zł. Takiej samej wielkości tradycyjny budynek ogrzewany najpopularniejszym paliwem olejem opałowym lub gazem zużywałby opału za ok. 40–50 tys. zł rocznie. Oddana szkoła, kosztowała 3,4 mln zł i była droższa od tradycyjnego budynku o ok. 15% wartości inwestycji. Przyjmując, że ceny paliw są stałe to dodatkowe pół miliona złotych na inwestycję zwraca się po 11 latach. Ceny energii jednak stale rosną, gaz w ciągu 3 lat podrożał niemal 50%. Dlatego koszty na inwestycję pasywną mogą zwrócić się już po 6 latach przy założeniu podobnego wzrost cen energii w najbliższych latach.

- Koszt budowy, projektu i rozbiórki w cyklu życia budynku to tylko ok. 15-20%, a aż 80-85 %
to eksploatacja. Inwestycja na starcie, nawet jeżeli koszty są początkowo kilkanaście procent wyższe jest opłacalna - mówi Marek Janikowski, wójt gminy Stoszowice, inicjator budowy - Biorąc pod uwagę oszczędności w eksploatacji wyższa cena inwestycji jest mało znacząca z ekonomicznego punktu widzenia. Tak jest licząc koszty po cenach stałych, a przecież nikt nie umie powiedzieć po ile będzie gaz i prąd lub inne media za 10, 20, 30 lat.

Budynek przyszłości


Budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za 40% zużycia energii. Nowa szkoła w gminie Stoszowice to drogowskaz dla inwestycji w budownictwo publiczne na terenie kraju. Od 2010r. we Wspólnocie obowiązuje dyrektywa, która obliguje po 2018r. do budowania budynków publicznych o „prawie zerowym” zapotrzebowaniu na pierwotne ciepło ok. 50w/mkw. Budowanie obiektów publicznych wg. obowiązujących, starych norm wydaje się mało racjonalne. Ładne, nowe budynki bez energooszczędnych technologii stają się już na starcie przestarzałe, zużywają za dużo energii oraz wpływają negatywnie na środowisko naturalne. - Termomodernizacja budynków oraz budowa nowych, energooszczędnych może zredukować straty energii w budownictwie aż o połowę. Zdecydowaną większość budynków w Polsce wybudowano w sposób nie pozwalający na racjonalne zarządzanie energią. - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że bez sensu wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku.

Niezbędne wsparcie


Stoszowice to 6 tys. mieszkańców i ok. 12 mln zł rocznego budżetu. Powstaniu szkoły pomogło Ministerstwo Infrastruktury gdzie przygotowuje się przepisy wdrażające dyrektywę 31/2010 do polskiego prawa. Szkoła, dzięki determinacji władz gminy stała się pilotażowym budynkiem użyteczności publicznej, który ma pomóc w stworzeniu dobrej ustawy wdrażającej unijną dyrektywę. W sporządzeniu dobrego programu funkcjonalno-użytkowego pomagali specjaliści z Polski, Czech i Niemiec. Merytoryczne wsparcie przekazała m.in Politechnika Warszawska oraz w Narodowa Agencja Poszanowania Energii. Projekt dodatkowo został objęty patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Starosty ząbkowickiego.

Krótko i na temat
Co to jest szkoła pasywna?


Szkoła pasywna tak samo jak każdy inny budynek pasywny, to bardzo dobrze izolowany gmach z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 metrów sześciennych gazu. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Duża powierzchnia szkoły to oszczędności sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Skąd te oszczędności?


Zarówno dom pasywny jak i szkoła pasywna , muszą posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę dobrej jakości izolacji cieplnej – wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego producenta styropianu - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy


Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość ogólnikowo traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

Autor: Termo Organika - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Termo Orga
Nowości z firmy Termo Organika
Czytelnia firmy Termo Organika
Poradnik firmy Termo Organika
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt