chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Kładzenie tynków i farb elewacyjnych – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kładzenie tynków i farb elewacyjnych – wszystko co powinieneś wiedzieć

04.10.2012
Tynk elewacyjny powinien spełniać kilka istotnych funkcji pozwalających utrzymać dobry stan budynku. Przede wszystkim powinien chronić przed wpływami czynników atmosferycznych, zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dla wielu osób najważniejsza jest jednak estetyka oraz możliwości twórczego wykorzystania tynków i farb elewacyjnych, ograniczonego jedynie naszą wyobraźnią.

Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit
Nieumiejętnie położony tynk lub farba elewacyjna mogą przynieść więcej szkód, a efekt wizualny będzie odwrotny od zamierzonego. Nawet jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy specjalisty, nie pozostawiajmy wszystkiego na jego barkach. Warto wiedzieć jak przygotować ściany do prac, kiedy zlecić ich wykonanie i wreszcie, który produkt jest najbardziej odpowiedni do naszych powierzchni.
REKLAMA:


Zacznijmy od analizy podłoża, na którym zamierzamy kłaść tynki ozdobne. Służą one bowiem do wykonywania wypraw tynkarskich głównie na podłożach betonowych, tradycyjnych tynkach, podłożach gipsowych oraz na płytach wiórowych czy gipsowo-kartonowych. Nierówne lub uszkodzone podłoża, trzeba wcześniej koniecznie wyrównać i naprawić. Ważna jest również czystość powierzchni ściany, która powinna być wolna od substancji zmniejszających przyczepność podłoża, takich jak: tłuszcze, bitumy czy pyły.

Jeżeli podłoże jest nasiąkliwe, należy je w pierwszej kolejności zagruntować odpowiednim preparatem zabezpieczającym i upewnić się, czy w pomieszczeniach narażonych na trwałe zawilgocenie wykonano odpowiednie warstwy uszczelniające, gdyż napór wilgoci od strony podłoża może spowodować uszkodzenie wyprawy – radzi mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista linii Ceresit VISAGE.

Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit
Gdy ściany będą już odpowiednio przystosowane, ekspert może przystąpić do kładzenia tynku, wykorzystując do tego metodę natrysku lub gdy mamy do czynienia z aplikacjami na małych powierzchniach, używając metalowej pacy. W przypadku stosowania pierwszej z metod, tynk będzie kładziony w dwóch warstwach, które zapewnią pełne pokrycie podłoża i uzyskanie zaplanowanej struktury lub efektu kamienia czy drewna. W przypadku tynku z efektem drewna uzyskanie odpowiedniego wyglądu zapewnia specjalna matryca.Jednym z częstszych błędów popełnianych przez właścicieli domów jest decyzja dotycząca rozpoczęcia prac remontowych w nieodpowiednich warunkach pogodowych. Kładzenie tynków powinno odbywać w temperaturze powietrza i podłoża od +10°C do +25°C oraz przy wilgotności względnej powietrza poniżej 80%. Wilgoć nie jest sprzymierzeńcem podczas kładzenia tynków ozdobnych, dlatego też do czasu całkowitego stwardnienia chrońmy wyprawę tynkarską przed opadami deszczu – dodaje mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista linii Ceresit VISAGE.

Autor: Henkel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Henkel
Nowości z firmy Henkel
Czytelnia firmy Henkel
Poradnik firmy Henkel
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt