chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2010 r.

GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2010 r.

13.08.2010
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2010 r. obniżyły się – po raz pierwszy od początku br. – o 0,2%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie obniżki cen żywności (o 1,2%), a także odzieży i obuwia (o 1,3%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc. i 0,06 pkt proc. Podwyżki cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 0,5%), a także z mieszkaniem (o 0,1%) podniosły natomiast ten wskaźnik odpowiednio o 0,04 pkt proc. i 0,03 pkt proc.

Chemia budowlana - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2010 r.
REKLAMA:


W okresie styczeń – lipiec br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,0%. Najbardziej podniesiono
ceny w zakresie transportu (o 5,2%), a także opłaty związane z mieszkaniem i ceny żywności (po 2,4%).
Niższe były natomiast ceny odzieży i obuwia (o 4,5%) Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był niższy niż w czerwcu br. (2,0% wobec 2,3%) i znajdował się poniżej celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 3,2%) oraz wzrost cen żywności (o 2,6%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,80 pkt proc. i 0,56 pkt proc. Dynamika cen odzieży i obuwia, a także spadek opłat w zakresie łączności oraz rekreacji i kultury obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,18 pkt proc. i po 0,07 pkt proc.

Chemia budowlana - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2010 r.
Lipiec to pierwszy miesiąc br. w którym obniżyły się ceny żywności (o 1,2%, wobec wzrostu o 0,5% w czerwcu br.). Najbardziej potaniały warzywa (o 10,2%), o czym zadecydowały czynniki sezonowe. Po znacznym wzroście cen odnotowanym w poprzednim miesiącu, w lipcu br. potaniał drób (o 1,9%). Utrzymał się obserwowany od kwietnia br. spadek cen jaj, za które należało zapłacić o 1,5% mniej niż w czerwcu br. Niższe niż przed miesiącem były ceny owoców (o 1,1%). Lipiec to kolejny miesiąc, w którym konsumenci mniej płacili za cukier (o 0,9%). Utrzymała się natomiast obserwowana od maja br. wzrostowa tendencja cen masła (o 3,0%). W następstwie zmian cen skupu żywca więcej niż w czerwcu br. należało zapłacić za mięso wieprzowe (o 0,5%). Wyższe niż przed miesiącem były ceny wędlin i artykułów w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne” (po 0,3%) oraz wyrobów cukierniczych i miodu (o 0,2%). Ceny napojów bezalkoholowych spadły przeciętnie o 0,1%, w tym kawy – o 0,5%, wód mineralnych lub źródlanych – o 0,2%. Wzrosły natomiast ceny soków i herbaty (po 0,2%). Nieznacznie więcej niż w czerwcu br. należało zapłacić za napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe (po 0,1%). W lipcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 1,4%, a obuwia – o 1,2%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lipcu br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1%). Nieznacznie podniesiono opłaty za zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne oraz wywóz nieczystości (śmieci) (po 0,1%). Opłaty za najem mieszkania pozostały na poziomie zanotowanym przed miesiącem. Ceny nośników energii były wyższe niż w czerwcu br. przeciętnie o 0,1% głównie w wyniku wzrostu cen opału (o 0,4%). Podrożała także energia cieplna (o 0,2%). W lipcu, podobnie jak w czerwcu br., ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego pozostały na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Więcej płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%). Nieznacznie mniej należało natomiast zapłacić za meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1%).

Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w ubiegłym miesiącu o 0,1%. Podniesiono ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych (o 0,9%). Droższe niż przed miesiącem były usługi stomatologiczne (o 0,2%), a także artykuły farmaceutyczne oraz usługi lekarskie (po 0,1%).
Przeczytaj również: Budownictwo wg GUS w lipcu 2020
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w ub. miesiącu o 0,2%. Odnotowano dalszy wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu (o 0,2%). Wzrosły ceny gazu ciekłego – o 1,1% oraz oleju napędowego – o 0,4%. Po podwyżkach cen obserwowanych od początku roku, w lipcu br. ceny benzyn silnikowych pozostały na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Wyższe były opłaty za usługi transportowe (o 0,9%).

Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zanotowanym w ubiegłym miesiącu. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,8% mniej niż w czerwcu br. Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły o 0,5%. Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne wpłynął na podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,6%), w tym za granicą – o 5,2%, a w kraju – o 2,3%. Ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego były niższe niż w czerwcu br. o 0,8%. Opłaty związane z edukacją utrzymały się na poziomie zanotowanym przed miesiącem. W lipcu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3%). Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,1%.

Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. podrożały opłaty w zakresie ubezpieczeń (o 0,6%). Nieznacznie więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%). Potaniały natomiast środki do higieny osobistej (o 0,2%).
Chemia budowlana - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2010 r.

Chemia budowlana - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2010 r.



(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt