chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Do naprawy betonu na balkonie wystarczą zaledwie dwa produkty

Do naprawy betonu na balkonie wystarczą zaledwie dwa produkty

11.05.2022
Balkon to miejsce, które w szczególności narażone jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Opady atmosferyczne i ujemne temperatury wywołują degradację betonu, co może powodować pękanie i utratę właściwości mechanicznych betonu oraz korozję zbrojenia. Jak należy postępować w przypadku pojawienia się ubytków? Przedstawiamy najważniejsze kroki.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Beton to podstawowy materiał konstrukcyjny, z którego wykonywane są płyty balkonowe. Każdego dnia narażone są one na wiele czynników, które mogą prowadzić do ograniczenia ich funkcji użytkowych a w skrajnym przypadku nawet do awarii budowlanej. Na korozję elementów żelbetowych, poza czynnikami atmosferycznymi (np. kwaśnymi deszczami), mają również wpływ: porowatość, kapilarność i powierzchniowe uszkodzenia betonu a także niewystarczająca grubość otuliny zbrojenia. Ryzyko korozji wzrasta również w przypadku, kiedy pH otuliny spada poniżej 12. Głębokie ubytki i widoczne, skorodowane zbrojenie psują także efekt wizualny balkonu. Jakie kroki należy podjąć, aby naprawić uszkodzone elementy betonowe?

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Ocena stanu konstrukcji i oczyszczanie powierzchni


Pierwszym krokiem w walce z uszkodzonymi płytami betonowymi na balkonie jest wykonanie ekspertyzy, podczas której można ustalić co jest przyczyną korozji, dobrać odpowiednie materiały, a następnie ustalić dalszy plan działania. Aby naprawa betonu była skuteczna, należy odkuć wszelkie niezwiązane z podłożem, uszkodzone i skorodowane elementy. W uzasadnionych przypadkach niezbędne jest odkrycie otuliny betonowej wokół stali zbrojeniowej do głębokości 2-3 cm w celu usunięcia nie tylko powierzchownych, ale także głębszych uszkodzeń.

Pręty zbrojeniowe należy oczyścić z zanieczyszczeń i korozji. Najefektywniejszym sposobem będzie użycie do tego celu wiertarki lub szlifierki wyposażonej w odpowiednią końcówkę do czyszczenia. Jeśli jednak nie ma możliwości zastosowania takiej metody, zbrojenie należy wyczyścić ręcznie, za pomocą szczotki stalowej i papieru ściernego.

REKLAMA:

Proces naprawy i niezbędne produkty


Kolejne etapy po oczyszczeniu to: zabezpieczenie antykorozyjne prętów i wykonanie warstwy sczepnej na styku starego i nowego betonu a następnie wypełnienie ubytku zaprawą naprawczą i wyrównanie jej za pomocą masy szpachlowej. Aby mieć pewność, że każde z działań zostanie przeprowadzone w sposób dokładny, warto postawić na sprawdzone produkty.

Marka WEBER przygotowała rozwiązania, dzięki którym do wykonania wszystkich etapów naprawy betonu na balkonie, wystarczą zaledwie dwa produkty. Pierwszy z nich – weberep KB duo – służy do wykonania warstwy ochronnej przed korozją oraz do wykonania warstw sczepnych pomiędzy podłożem betonowym a zaprawą naprawczą PCC. Ponadto cechuje go krótki czas schnięcia i bardzo dobra przyczepność. Przygotowane i oczyszczone wcześniej zbrojenie wystarczy pokryć najpierw jedną warstwą produktu weberep KB duo, a następnie po jej wyschnięciu nałożyć drugą. Wykonana w ten sposób powłoka zabezpieczająca jest idealnym podłożem do aplikacji kolejnej warstwy weberep KB duo, która tym razem posłuży jako mostek sczepny.

Kolejnym produktem marki WEBER, którego użycie jest niezbędne podczas właściwego etapu renowacji uszkodzonego betonu, jest weberep R4 duo. Charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością mechaniczną, co wpływa na trwałość wypełnienia, a także bardzo dobrym uziarnieniem, które ułatwia proces wygładzania. Należy nałożyć go przy użyciu szpachelki lub pacy na świeżą warstwę sczepną wykonaną z weberep KB duo. Masa weberep R4 duo powinna zostać wciśnięta w ubytki i uformowana, aby osiągnąć pożądany efekt.

Produkt ten może być także użyty, kiedy niezbędne będzie wygładzenie i wyrównanie naprawionego podłoża. W tym celu powierzchnia powinna być zwilżona, a do aplikacji wystarczy użyć pacy lub rakli.

Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy weber
Nowości z firmy weber
Czytelnia firmy weber
Poradnik firmy weber
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt