chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Przychody AkzoNobel wzrosły w IV kwartale o 9% dzięki podwyżkom cen spowodowanym

Przychody AkzoNobel wzrosły w IV kwartale o 9% dzięki podwyżkom cen spowodowanym rosnącymi cenami surowców

14.02.2022
AkzoNobel publikuje wyniki za IV kwartał i za cały rok 2021

Chemia budowlana - Fot. AkzoNobel
Fot. AkzoNobel

Najważniejsze liczby za IV kw. 2021 r. (w porównaniu z IV kwartałem 2020 r.)


- Ceny wzrosły o 12,5%; grudniowy wzrost cen o 14%
- Przychody wzrosły o 9% i o 7% w walutach stałych1. W porównaniu z IV kwartałem 2019 r.* przychody wzrosły o 12% w walutach stałych
- Wolumen sprzedaży był o 6% niższy i nie zmienił się w stosunku do IV kwartału 2019 r.
- Zysk operacyjny wyniósł 205 mln EUR (243 mln EUR w roku 2020)
- Skorygowany zysk operacyjny2 wyniósł 209 mln EUR (294 mln EUR w roku 2020) pomimo wzrostu cen surowców i pozostałych kosztów zmiennych w wysokości 325 mln EUR
- W styczniu 2022 r. zakończono proces wykupu udziałów o wartości 1 mld EUR
- Zapowiedziano program wykupu udziałów o wartości 500 mln EUR, który zostanie zakończony przed I kwartałem 2023 r.
- Ostateczna proponowana dywidenda w wysokości 1,54 EUR na akcję (1,52 EUR na akcję w roku 2020)
- Najważniejsze liczby za pełny rok 2021 (w porównaniu z pełnym rokiem 2020)
- Ceny wzrosły o 7%
- Przychody wzrosły o 12% i o 14% w walutach stałych. W porównaniu z rokiem 2019 przychody wzrosły o 9% w walutach stałych
- Zysk operacyjny wzrósł o 16% i wyniósł 1 118 mln EUR (963 mln EUR w roku 2020)
- Skorygowany zysk operacyjny wyniósł 1 092 mln EUR (1 099 mln EUR w roku 2020) pomimo wzrostu kosztu surowców i pozostałych kosztów zmiennych w wysokości 769 mln EUR

* Wartości porównawcze za rok 2019 zostały uwzględnione w niniejszym komunikacie, aby umożliwić dokonanie odpowiednich porównań w świetle pandemii COVID-19, która rozpoczęła się w 2020 r.

Prezes AkzoNobel Thierry Vanlancker skomentował powyższe dane w następujący sposób:


„Ogłaszając wyniki za pełny rok 2021 możemy z dumą pochwalić się szóstym z kolei kwartałem, w którym zwiększyliśmy przychody. Nasze zespoły szybko zareagowały zwiększeniem cen na wzrost cen surowców o około 770 milionów euro. Dzięki temu w roku 2021 udało się osiągnąć zysk porównywalny z tym, jaki wygenerowaliśmy w roku poprzednim. Dzięki kontynuacji odpowiednich działań, powinniśmy zrekompensować sobie podobne trudności w I kwartale 2022 roku.

Jestem dumny z zaangażowania naszych pracowników oraz z energii, jaką wkładają w realizację strategii Grow & Deliver. AkzoNobel został uznany w tym roku za najlepszego pracodawcę w ośmiu krajach, co jest doskonałym przykładem na to, że nasza organizacja jest dobrze przygotowana na wyzwania w trudnym otoczeniu biznesowym. Nie zapominamy przy tym o naszym powszechnie cenionym podejściu People. Planet. Paint. i wyznaczamy standardy, będąc pierwszą firmą z branży farb i powłok specjalistycznych, której cele zrównoważonego rozwoju zostały oficjalnie zatwierdzone przez inicjatywę SBT.”

Chemia budowlana - Przychody AkzoNobel wzrosły w IV kwartale o 9% dzięki podwyżkom cen spowodowanym rosnącymi cenami surowców

Ważne wydarzenia


Ochrona historii sportu


AkzoNobel został dostawcą powłok dla Stadionu Centenario w Urugwaju, zbudowanego na pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1930 roku. Stadion został właśnie poddany modernizacji, a marka Inca, należąca do firmy, zapewniła cenne wsparcie, dostarczając 12 000 litrów farby. Niezwykle ważne było użycie kolorów zgodnych z duchem pierwotnego projektu architekta Juana Antonio Scasso. Produkty AkzoNobel zostały wykorzystane nie tylko na zewnątrz obiektu i na jego trybunach, lecz także w szatniach, tunelu prowadzącym na murawę oraz w pomieszczeniach, w których zawodnicy przeprowadzają rozgrzewkę.

Lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju


W 2021 roku AkzoNobel został pierwszą firmą z branży farb i powłok specjalistycznych, która uzyskała oficjalne zatwierdzenie swoich opartych na osiągnięciach naukowych celów zrównoważonego rozwoju. Podjęte przez producenta zobowiązanie zredukowania emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 r. (w stosunku do poziomu wyjściowego z 2018 r.) obejmuje cały łańcuch wartości i jest zgodne z przyjętym w Paryżu porozumieniem dążącym do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. Cele firmy zostały oficjalnie zatwierdzone zaledwie kilka tygodni przed tym, jak AkzoNobel stał się jednym z pierwszych beneficjentów programu Terra Carta Seal nowej, ważnej inicjatywy środowiskowej wdrożonej na COP26. AkzoNobel jest jedyną firmą z branży farb i powłok specjalistycznych, której przyznano to wyróżnienie.

Formalne potwierdzenie członkostwo w inicjatywie Responsible Mica


Producent sformalizował członkostwo w programie Responsible Mica Initiative (RMI), w którym działa od roku 2017 i jest jednym z jego członków założycieli. Stosowana w szerokiej gamie branż przemysłu mika wydobywana jest na dużą skalę w Indiach, gdzie z wielu różnych względów panują złe warunki pracy oraz korzysta się z pracy dzieci. Misją programu RMI jest ustanowienie odpowiedzialnych i zrównoważonych łańcuchów dostaw miki, w których nie wykorzystuje się pracy dzieci. Po pierwszym, pilotażowym roku działalności RMI, AkzoNobel nadal skupiał się na tej właśnie kwestii i zobowiązał się przeprowadzić dogłębną analizę oraz zidentyfikować kreatywne sposoby na wniesienie wkładu w działania podejmowane w ramach inicjatywy. Wysiłki firmy zaowocowały pełnym członkostwem w programie.

Wnoszenie koloru do lokalnych społeczności


W ramach globalnego programu Let’s Colour, AkzoNobel połączył siły z artystami tworzącymi murale w indonezyjskim mieście Bandung, ozdabiając ściany Centrum Sportowego Saparua. Obiekt ten jest doskonale znanym lokalnie ośrodkiem wykorzystywanym na rzecz promocji sportu, kreatywności, sztuki i muzyki.

Zabezpieczenie rekordzisty


AkzoNobel pomalował Ain Dubai najwyższy i największy na świecie diabelski młyn. Urządzenie zostało już oficjalnie udostępnione dla odwiedzających, którzy mogą podziwiać niesamowite widoki 360°, podróżując w 48 kapsułach. Firma była jedynym dostawcą powłok ochronnych dla tej wywołującej zawroty głowy konstrukcji, która ma 250 metrów wysokości i została zbudowana z ponad 9 000 ton stali. Parametry produktu marki International, należącej do producenta, zostały dobrane tak, by zapewnić maksymalny poziom ochrony, przy jednoczesnym zachowaniu żywych, połyskliwych kolorów.

Najbardziej innowacyjne start-upy dołączają do programu Paint the Future


10 finalistów najnowszej edycji globalnego, przeznaczonego dla start-upów programu AkzoNobel, Paint the Future, zostało zaproszonych na trzydniową sesję wyjazdową, która odbędzie się w marcu 2022 roku w Amsterdamie. Spotkają się tam z ekspertami firmy, aby wspólnie omówić obszary potencjalnej współpracy. Wybrani przez jury zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas oficjalnej ceremonii zamknięcia. Otrzymają oni prestiżową nagrodę Paint the Future oraz podpiszą umowę o współpracy, dzięki której będą wspólnie z AkzoNobel prowadzić działania na rzecz zidentyfikowania zrównoważonych możliwości biznesowych.

Nieograniczone możliwości malowania proszkowego


Nowa gama innowacyjnych farb proszkowych Interpon W przeznaczonych na powierzchnie z drewna odnotowała w 2021 roku pierwsze sukcesy handlowe. Inteligentne farby AkzoNobel, zaprojektowane do stosowania na wrażliwych na ciepło powierzchniach (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz) pozwalają na powlekanie różnorodnych materiałów w trwały, przyjazny dla środowiska i bardziej wydajny sposób. Produkt przeznaczony jest do wnętrz, dla branży motoryzacyjnej oraz dla rozwiązań architekturalnych. Oferuje także specjalne rozwiązania dla powierzchni przeciwbakteryjnych i przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
REKLAMA:

Prognozy:


AkzoNobel dąży do tego, by rozwijać się w tempie równym lub przewyższającym wzrost całego rynku, zgodnie ze swoją strategią „Grow & Deliver". Poszczególne trendy różnią się w zależności od regionu i segmentu rynku. Prognozy wskazują na to, że inflacja kosztów surowców i ograniczenia dostaw zaczną zmniejszać się stopniowo od połowy 2022 r. Opracowano plany pozwalające na osiągnięcie w roku 2023 skorygowanego wyniku EBITDA w wysokości 2 mld EUR oraz średniego rocznego wzrostu zysku ze sprzedaży o 50 punktów bazowych w latach 2021-2023. AkzoNobel dąży do osiągnięcia wskaźnika zadłużenia równego lub dwukrotnie przewyższającego wynik EBIDTA i zobowiązuje się do utrzymania dobrego ratingu kredytowego na poziomie inwestycyjnym.

Autor: Akzo Nobel Decorative Paints - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Akzo Nobel
Nowości z firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Czytelnia firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Poradnik firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt