chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Gawrony na zimowisku w Cementowni CEMEX w Chełmie

Gawrony na zimowisku w Cementowni CEMEX w Chełmie

09.02.2022
CEMEX Polska w swoich działaniach kładzie duży nacisk na odpowiedzialność za otaczającą przyrodę i ochronę różnorodności biologicznej. Troska o dobry stan środowiska przynosi efekty w wielu zakładach należących do firmy. W Cementowni Chełm, na obszarze której gniazdują od wielu lat pustułki, pojawił się nowy chroniony gatunek. Mowa o bardzo inteligentnym ptaku - gawronie.

Chemia budowlana - Fot. Cemex
Fot. Cemex

Gawrony, należące do rodziny krukowatych, chętnie się ze sobą komunikują i wzajemnie sobie pomagają, a nawet potrafią okazywać sobie czułość. To jeden z nielicznych gatunków ptaków, który opanował posługiwanie się narzędziami, np. chcąc rozłupać orzech, kładzie go na torach tramwajowych lub rzuca pod nadjeżdżające samochody. Gawron jest jednym z lepiej rozpoznawalnych gatunków w Polsce. Jednak według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w ciągu ostatnich 20 lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o ponad 50%.

„Dzięki badaniom prowadzonym przez profesora Ignacego Kitowskiego z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wiemy, że gawrony znalazły swoją ostoję w Cementowni CEMEX w Chełmie” - mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska.

REKLAMA:


Ptaki założyły tam niewielką kolonię, gdzie w okresie wiosennym mogą w spokojnych i bezpiecznych warunkach przystępować do lęgów. Obecnie chełmskie gawrony spędzają zimę za granicą, prawdopodobnie w Chorwacji lub Austrii. Ich miejsce zajęli natomiast przedstawiciele tego gatunku z Europy Wschodniej, najprawdopodobniej z Rosji. Od jesieni stado gawronów tworzone przez około 1,5-2,5 tys. osobników z niewielką domieszką kawek nocuje na terenie Cementowni.

Gawrony, wraz z innymi ptakami krukowatymi, tworzą w okresie zimowym zbiorowe noclegowiska, które zapewniają im bezpieczeństwo oraz pełnią rolę swoistego centrum informacyjnego o zasobach pokarmu w okolicy. Takie zgrupowania ptaków można spotkać wyłącznie na obszarze miast i terenach przemysłowych, ponieważ panuje tam nieznacznie wyższa temperatura, dzięki czemu ptakom jest łatwiej przetrwać zimę.

„W CEMEX Polska cieszymy się, że liczni przedstawiciele gawronów znaleźli schronienie w zakładzie należącym do firmy. To kolejny przykład potwierdzający, że przemysł nie jest antagonistą różnorodności biologicznej, a tereny zindustrializowane mogą być korzystne dla niektórych gatunków, takich jak gawron czy pustułka” - dodaje Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska.


Autor: Cemex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(-4.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Cemex
Nowości z firmy Cemex
Czytelnia firmy Cemex
Poradnik firmy Cemex
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt