chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Ochrona bioróżnorodności i zasobów wody filarami zrównoważonego rozwoju Grupy

Ochrona bioróżnorodności i zasobów wody filarami zrównoważonego rozwoju Grupy Holcim i Lafarge w Polsce

12.10.2021
Lafarge w Polsce, należący do grupy Holcim, wdraża przyjęte przez grupę ambicje dotyczące retencji wody oraz wspierania bioróżnorodności. Do 2030 r. 3/4 zakładów będzie prowadzić działania zwiększające lokalne zasoby wody zaś jej zużycie w procesie produkcji cementu zmniejszy się o 33 proc. Spółka już teraz wdraża własną strategię zrównoważonego rozwoju i chroni różnorodność biologiczną wokół swoich zakładów. Do tej pory przywrócono naturze niemal 1160 ha terenów pokopalnianych, zaś na terenie Cementowni Małogoszcz oraz Cementowni Kujawy postawiono łącznie 8 uli, w których zamieszka 800 tys. pszczół.

Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge

Postępujące zmiany klimatu sprawiają, że ochrona bioróżnorodności i lokalnych ekosystemów stały się filarami działalności dla firm, które dbają o ograniczenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego Lafarge w Polsce, należący do grupy Holcim, będzie wdrażać przyjęte przez grupę zobowiązanie do prowadzenia działalności w sposób przyjazny dla przyrody poprzez przywracanie i ochronę bioróżnorodności oraz zasobów wody.

Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge
Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge

Nowa strategia grupy Holcim zobowiązuje do osiągnięcia celów w zakresie bioróżnorodności i ochrony zasobów wody do 2030 r., mierzonych za pomocą naukowej metodologii opracowanej we współpracy z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN). To plasuje grupę wśród 1 proc. globalnych firm, których cele dotyczące ochrony bioróżnorodności opierają się na naukowych podstawach. Jednocześnie grupa Holcim jako pierwsza w branży cementowej zobowiązała się do uzupełniania naturalnych zasobów wody wokół swoich zakładów.

Dzięki wdrażanym inicjatywom, do 2030 r., zużycie wody w produkcji cementu zmniejszy się o 33 proc. zaś w produkcji kruszyw o 22 proc. Jednocześnie wszystkie tereny wydobywcze zostaną wyposażone w infrastrukturę do recyklingu wody i opracują plany rekultywacji i przywracania ich naturze. 75 proc. z nich będzie prowadzić działalność tak by zwiększać lokalne zasoby wody.

Chemia budowlana - Magdalena Grońska Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Ochrony Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju Lafarge. Fot. Lafarge
Magdalena Grońska Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Ochrony Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju Lafarge. Fot. Lafarge
- Lafarge w Polsce przyjął strategię zrównoważonego rozwoju do 2030 r., której cele wpisują się w zobowiązania Grupy Holcim. Oprócz zmniejszenia śladu węglowego naszych produktów i zwiększenia udziału w realizacji gospodarki obiegu zamkniętego, obejmuje ona także retencję wody w zakładach produkcyjnych oraz wzmacnianie różnorodności środowiska. Szczególnie ważna jest bioróżnorodność. Prowadzimy obserwację roślin i zwierząt na naszych zakładach i tworzymy plany bioróżnorodności które pozwalają nam chronić środowisko zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu eksploatacji. Takie działania nie wynikają z obowiązków prawnych, a są wyłączną inicjatywą Lafarge w Polsce. - podkreśla Magdalena Grońska, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa, Ochrony Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju w Lafarge w Polsce.

Do 2030 roku Lafarge w Polsce planuje retencję wody we wszystkich zakładach kruszywowych i betonowych. Dodatkowo będzie maksymalizować udział wody z recyklingu co ma zmniejszyć zużycie świeżej wody o min. 15%. Już teraz 90 proc. zakładów stosuje rozwiązania wykorzystujące recyklingową wodę.

Postępujące zmiany klimatu sprawiają, że systematycznie maleje populacja pszczół na świecie, co może oznaczać poważne problemy z produkcją żywności. Dlatego, w trosce o zachowanie bioróżnorodności, Lafarge w Polsce wspólnie ze spółką Geocycle zbudował na terenie Cementowni Małogoszcz i Cementowni Kujawy 8 uli, które będą domem dla 800 tys. pszczół. Dzięki temu chronione są krytyczne elementy miejscowych ekosystemów.

REKLAMA:

Strategia zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce jest spójna z celami Grupy Holcim, która jako pierwsza na świecie firma w sektorze cementowym podpisała deklarację Net-Zero, podejmując się tym samym ambitnego wyzwania redukcji emisji CO2 o 20% w porównaniu z 2018 rokiem. Jednocześnie cele spójne są z zobowiązaniami europejskiej branży cementowej zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Autor: Lafarge - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Lafarge
Nowości z firmy Lafarge
Czytelnia firmy Lafarge
Poradnik firmy Lafarge
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt