chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Działania CEMEX dla pszczół

Działania CEMEX dla pszczół

10.08.2021
Ochrona różnorodności biologicznej jest ważnym elementem systemu zarządzania CEMEX. Wśród podejmowanych przez firmę licznych inicjatyw prośrodowiskowych, szczególne miejsce zajmuje wsparcie owadów. Kontynuując wieloletni program „Pszczoły i trzmiele, nasi przyjaciele” realizowany na terenie zakładów CEMEX oraz wśród lokalnych społeczności, firma podjęła kolejną inicjatywę dla zapylaczy w Cementowni Chełm, tworząc dwie łąki kwietne.

Chemia budowlana - Fot. Cemex
Fot. Cemex
Pszczoły są bardzo ważnym elementem ekosystemów. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zapylają one aż 70% gatunków, które stanowią 90% naszego pożywienia. Bez nich życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Na pszczoły czeka we współczesnym świecie wiele zagrożeń spowodowanych m. in. stosowaniem środków ochrony roślin i postępującą degradacją środowiska naturalnego, w wyniku czego ponad 200 gatunków pszczół jest w Polsce zagrożonych wyginięciem. CEMEX jako firma świadoma niezwykle ważnej roli pełnionej przez te pożyteczne owady, chętnie angażuje się w edukację o nich i działania wspierające ich ochronę, współpracując ze środowiskowymi specjalistycznymi organizacjami pozarządowymi.

Specjalnie dla pszczół CEMEX utworzył na terenie Cementowni Chełm dwie łąki kwietne obejmujące łącznie teren o powierzchni około 8 000 m2. Wśród wysianych roślin znalazły się liczne gatunki miododajne, zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie, charakteryzujące się różnorodnością barw, kształtów i zapachów, które zapewnią zapylaczom bazę pokarmową przez cały sezon. Dodatkowo w pobliżu jednej z łąk posadowiono pięć uli, którymi na co dzień opiekuje się Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie, a także tzw. hotel dla owadów. W działania zaangażowane były Fundacja Siłaczka oraz Fundacja Kwietna, a całość inicjatywy wsparła akcję “Lubelskie Wspólnie dla Pszczół” prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Cemex
Fot. Cemex
Angażowanie lokalnych społeczności w inicjatywy na rzecz środowiska oraz prowadzenie edukacji ekologicznej jest jednym z kluczowych elementów polityki środowiskowej CEMEX. Dlatego też na terenie łąk pojawią się wkrótce tablice opisujące wartość przyrodniczą łąk kwietnych oraz zapylaczy, które stanowić będą bazę informacji dla odwiedzających zakład wycieczek. W planach jest również przeprowadzenie warsztatów tematycznych dla dzieci i nauczycieli, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. Planując warsztaty, CEMEX już w ubiegłym roku we współpracy z Fundacją Siłaczka opracował i wydał pakiet materiałów edukacyjnych na temat owadów pszczołowatych. Publikacja ma formę książki ze scenariuszami lekcji oraz propozycjami edukacyjnych gier i zabaw dla dzieci.

- Przyjmując odpowiedzialność za środowisko, w którym prowadzimy naszą działalność, doskonalimy system zarządzania środowiskowego. Standardowymi działaniami CEMEX w tym obszarze są m.in. racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, rekultywacja terenów poeksploatacyjnych oraz prowadzenie projektów edukacyjnych - mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska. – Realizowany projekt pozytywnie wpłynie na różnorodność biologiczną w otoczeniu Cementowni. Dzięki takim projektom możemy budować świadomość ekologiczną zarówno pracowników, jak i podwykonawców oraz lokalnych społeczności - dodaje.

Działania podejmowane przez CEMEX uatrakcyjniają zakłady produkcyjne nie tylko dla pszczół, ale również dla innych pożytecznych zapylaczy, takich jak trzmiele i motyle. Pracownicy Zespołu Ochrony

Środowiska CEMEX Polska zachęcają na bieżąco pracowników oraz przedstawicieli społeczności lokalnych do podejmowania podobnych inicjatyw, które na mniejszą skalę można zrealizować w przydomowych ogródkach, na działkach czy balkonach.

Autor: Cemex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Cemex
Nowości z firmy Cemex
Czytelnia firmy Cemex
Poradnik firmy Cemex
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt