chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Spawanie na zimo? Zrób to sam!

Spawanie na zimo? Zrób to sam!

24.05.2021
W każdym domu zdarzają się nieplanowane wypadki, a pęknięta obudowa miksera czy odkurzacza potrafi przynieść wiele nerwów i idących za tym szkód. Z pomocą przychodzą nowoczesne kleje, dzięki którym możemy uzyskać efekt tak zwanego spawania na zimno. Ewa Tacka z firmy Bostik podpowiada, jak naprawić domowe szkody. Niefortunne zdarzenia przytrafiają się każdemu – bywamy narażeni jesteśmy na upadek ulubionego przedmiotu czy nieplanowane uderzenie. W wielu sytuacjach nie ma miejsca na nerwy i żal po starcie danego przedmiotu – możemy go w prosty sposób naprawić.

Chemia budowlana - Fot. Bostik
Fot. Bostik
- Tradycyjne spawanie polega na łączeniu materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu zespolenia. Jest to czynność, którą mogą wykonać wprawieni majsterkowicze lub profesjonaliści. W warunkach domowych możemy wykonać tak zwane „spawanie na zimno” za pomocą kleju, który pozwoli trwale zespoić miejsce pęknięcia, a przy tym może być użyty przez każdego i nie wymaga specjalnych umiejętności – mówi Ewa Tacka z firmy Bostik, światowego specjalisty w dziedzinie klejenia.

Zrób to sam


Spawanie na zimno umożliwia szybkie i trwałe sklejenie pękniętych elementów z różnego rodzaju tworzywa. Mogą to by przedmioty wykonane z PVC, ABS, szkła akrylowego (perspex), TR, EVA. Oznacza to, że ten rodzaj klejenia sprawdzi się w przypadku naprawy większości plastikowych rzeczy znajdujących się w domu, garażu czy amatorskim warsztacie.
Przeczytaj również: Montaż bez wiercenia
REKLAMA:


Klej do „spawania na zimno” jest w swoim działaniu agresywny, ponieważ częściowo rozpuszcza łączone powierzchnie, tworząc w ten sposób trwałe zespolenie – zupełnie, jak w przypadku prawdziwego spawania. Dzięki temu powstałe złączenie jest wyjątkowo odporne na działanie gorącej wody czy chemikaliów. Klej może być stosowany zarówno w przypadku obiektów przechowywanych wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ wykazuje dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Spoina powstała w trakcie klejenia jest niewidoczna, dlatego można mieć pewność, że nie wpłynie na estetykę naprawianego przedmiotu.

Chemia budowlana - Fot. Bostik
Fot. Bostik
Chemia budowlana - Fot. Bostik
Fot. Bostik

- Aby samodzielnie skleić pęknięty blender lub czajnik elektryczny, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić z brudu i kurzu powierzchnię, którą chcemy skleić. Następnie równomiernie nakładamy klej na obie klejone powierzchnie. Produkt w temperaturze pokojowej potrzebuje zaledwie 5 minut na to, by zaszło częściowe zmiękczenie klejonego tworzywa. Po tym czasie wystarczy docisnąć do siebie klejone elementy i pozostawić przedmiot na 12 godzin do stworzenia pełnego, trwałego łączenia. I gotowe, możemy spokojnie wrócić do wykonywania codziennych czynności – dodaje ekspertka z firmy Bostik.

Chemia budowlana - Fot. Bostik
Fot. Bostik

Domowy pomocnik


Fix Hard Plastic od Bostik to wyjątkowo mocny, specjalistyczny klej przeznaczony do łączenia nowoczesnych materiałów syntetycznych, z których wykonana jest większość przedmiotów domowego użytku. Sprawdzi się podczas sklejania obudowy blendera, który może ulec zniszczeniu podczas upadku, czy naprawy ogrodowych krzeseł, a nawet rur kanalizacyjnych wykonanych z PVC - nie nadaje się jednak do naprawy tych elementów przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z jedzeniem lub wodą. Klej nie zawiera szkodliwego toluenu i cykloheksanu, dlatego z powodzeniem może być stosowany do naprawy przedmiotów codziennego użytku.
Dzięki zastosowaniu metody „spawania na zimno” przy użyciu kleju Bostik Fix Hard Plastic, pęknięte małe sprzęty AGD, dekoracje, lampki biurkowe, akcesoria rowerowe czy wyposażenie ogrodu mogą zyskać drugie życie. Prosta aplikacja połączona z dużą mocą klejenia pozwoli cieszyć się ulubionymi przedmiotami przez długi czas bez konieczności kupowania nowych.
Przeczytaj również: Kleje do ciepłej podłogi
Autor: Bostik - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Bostik
Nowości z firmy Bostik
Czytelnia firmy Bostik
Poradnik firmy Bostik
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt