chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Dwoje finalistów z Polski w konkursie CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020

Dwoje finalistów z Polski w konkursie CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020

09.04.2021
Do udziału w XIX edycji konkursu CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli świata nauki i branży budowlanej z Polski i Czech. W gronie finalistów znalazło się dwoje Polaków: dr inż. Ewa Kapeluszna z AGH i dr inż. Kamil Załęgowski z Politechniki Warszawskiej.

Chemia budowlana - Fot. Cemex
Fot. Cemex

Prace konkursowe zostały ocenione przez międzynarodowe jury, które wyłoniło łącznie sześcioro finalistów z 3 krajów. Z Polski na 4 zgłoszone prace 2 znalazły się w finale konkursu. Nagrodą główną w konkursie jest 10.000 euro. 

W tym roku międzynarodowe jury zdecydowało się wyłonić dwóch zwycięzców z Niemiec: dr Daniel Weger z pracą "Additive manufacturing of concrete structures with Selective Paste Intrusion" oraz dr Venkatesh Naidu Nerella z pracą „Development and characterisation of cement-based materials for extrusion-based 3D-printing”. Zwycięzcy podzielą między sobą główną nagrodę pieniężną.„Wszystkie prace konkursowe po raz kolejny były na bardzo wysokim poziomie” - mówi przewodniczący międzynarodowego jury prof. Rolf Breitenbücher z Uniwersytetu Rufry w Bochum w Niemczech. „Zgłoszenia dr Daniel Weger i dr Venkatesh Naidu Nerella łączą wszystkie aspekty, których szukaliśmy w tym konkursie. Ich prace zawierają istotne zmiany wpływające na dalszy rozwój budownictwa betonowego, a oprócz aspektów techniczno-naukowych, w sposób przekonujący opisują jak główne założenia można zastosować w praktyce w branży budowlanej, ze szczególnym uwzględnieniem głównego celu firmy CEMEX.” – dodaje.
 
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z profesjonalnej współpracy międzynarodowego jury ekspertów i ich jednogłośnego wyniku. Obie zwycięskie prace konkursu CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 wyznaczają trendy w zakresie wykorzystania i dalszej ekspansji druku 3D w betonie. Technologie przedstawione przez dr Nerella i dr Weger różnią się pod względem zastosowania. Z naszego punktu widzenia, obie mają potencjał do wprowadzenia zrównoważonych zmian w budownictwie betonowym w perspektywie krótko- lub średnioterminowej”- mówi Karsten Schubert, Dyrektor ds. Technologii Produktów w CEMEX w Europie Środkowej.

”Mam nadzieję, że konkurs był tylko wstępem do naszej dalszej owocnej współpracy. Okazało się, że zajmujemy się podobnymi zagadnieniami i problemami dotyczącymi nowoczesnych materiałów i technologii. Liczę, że konkurs będzie kontynuowany w następnych latach, bo zainteresowanie studentów pracami badawczymi dotyczącymi technologii nowoczesnych betonów jest bardzo duże” podkreśla profesor Maria Kaszyńska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego. 
 
„Do konkursu zgłoszono przede wszystkim obronione prace doktorskie. Ich poziom był bardzo wysoki, a niektóre można ocenić jako wybitne,” mówi profesor Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek jury konkursu. „W pracach konkursowych znalazły odzwierciedlenie trendy z zakresu materiałów i technologii, które stanowią odpowiedź na wyzwania stojące przed branżą cementowo-betonową. Nie zabrakło takich zagadnień jak redukcja śladu węglowego w materiałach budowlanych, prefabrykacja czy technologia betonowania 3D”, wymienia profesor Deja. 

REKLAMA:

Sukcesy Polaków


W finale konkursu znalazło się dwoje naukowców z Polski. Jury uhonorowało w ten sposób Ewę Kapeluszną z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Kamila Załęgowskiego z Politechniki Warszawskiej. „Do udziału w konkursie skłoniła mnie chęć pokazania sobie i innym, że praca naukowa dotycząca chemii cementu i betonu ma wielki potencjał naukowy, publikacyjny i aplikacyjny”, mówi Ewa Kapeluszna. „Cieszę się, że poprzez udział w konkursie mogłam sprawdzić swoje możliwości na arenie międzynarodowej” - dodaje. Chęć podzielenia się swoim doświadczeniem przyświecała też Kamilowi Załęgowskiemu, który przedstawił pracę na temat technologii betonu w zakresie projektowania kompozytów betonowych o zdefiniowanej użyteczności. Jak wskazuje „W pracy podjęto próbę powiązania tradycyjnego podejścia do projektowania betonu, opartego na zależności między technologią i właściwościami, z analizą mikrostruktury obejmującą poszukiwanie ilościowych zależności między mikrostrukturą i właściwościami”. 
 

O nagrodzie Förderpreis Beton


Förderpreis Beton to nagroda przyznawana przez CEMEX od 1984 roku. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród niemieckich technologów betonu. Stanowi również prestiżowe i ważne wyróżnienie w dziedzinie badań nad materiałami budowlanymi. Przyznając nagrodę CEMEX Förderpreis Beton Central Europe, firma CEMEX wspiera rozwój produkcji, przetwarzania i zastosowań betonu oraz konstrukcji betonowych. 
Autor: Cemex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Cemex
Nowości z firmy Cemex
Czytelnia firmy Cemex
Poradnik firmy Cemex
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt