chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Branża cementowa: tylko współistnienie CBAM i darmowych alokacji daje nam możliwości

Branża cementowa: tylko współistnienie CBAM i darmowych alokacji daje nam możliwości inwestycyjne w nowe technologie ograniczające emisję CO2

12.03.2021
Polska branża cementowa z zadowoleniem przyjęła poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM), którego treść potwierdza prezentowane i postulowane opinie branży cementowej. Tylko współistnienie CBAM i darmowych alokacji wynikających z EU ETS daje możliwości inwestycyjne branży cementowej w nowe technologie, w szczególności wychwytywania, składowania czy wykorzystywania CO2.

10 marca 2021 roku odbyło się głosowanie plenarne nad rezolucją Parlamentu Europejskiego w kierunku unijnego mechanizmu dostosowania cen na granicach (CBAM) z uwzględnieniem emisji CO2 zgodnego z zasadami WTO.

Parlament Europejski poparł wprowadzenie Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) „pod warunkiem, że będzie on zgodny z zasadami WTO i unijnymi umowami o wolnym handlu, tj. nie będzie mieć charakteru dyskryminacyjnego i nie będzie w sposób zawoalowany ograniczać handlu międzynarodowego”.
REKLAMA:


Mechanizmem ochrony granic zostały objęte sektory: energetyczny, cementu, stali, aluminium, produktów rafinacji ropy naftowej, papieru, szkła, chemikaliów i nawozów.

Wg PE: „Mechanizm CBAM powinien obciążać opłatą wielkość emisji związanych z produkcją importowanych towarów w sposób odzwierciedlający koszt emisji ponoszony przez producentów w UE. Parlament w rezolucji podkreśla, że ustalanie opłat za emisję gazów cieplarnianych na podstawie CBAM powinno odzwierciedlać dynamiczną ewolucję cen uprawnień do emisji w EU ETS, a zarazem gwarantować przewidywalność i mniejsze wahania opłat za emisję gazów cieplarnianych;”
Ostateczna wersja rezolucji uwzględnia postulaty sektora cementowego. Przede wszystkim zakłada, że mechanizm CBAM będzie uzupełnieniem do systemu bezpłatnych uprawnień.

Rezolucja zakłada wprowadzenie mechanizmu CBAM od 2023 roku.


Autor: spc - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy spc
Nowości z firmy spc
Czytelnia firmy spc
Poradnik firmy spc
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt