chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Transformacja cyfrowa w przemyśle chemicznym

Transformacja cyfrowa w przemyśle chemicznym

06.10.2020
Polska Chemia to jeden z sektorów, który w największym stopniu korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. Transformacja cyfrowa wpłynęła na zmianę funkcjonowania większości firm z sektora i stanowi jeden z kluczowych elementów strategii tych przedsiębiorstw. Branża jednak wciąż stoi przed licznymi wyzwaniami związanymi z zastosowaniem nowych technologii, dlatego Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) zorganizowała webcast „Transformacja cyfrowa w przemyśle chemicznym” w ramach jej autorskiego projektu „Przemysł 4.0 - Chemia 4.0”.

Chemia budowlana - Fot. Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC)
Fot. Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC)

Przemysł 4.0 – codzienność Polskiej Chemii


Dla wszystkich jest już oczywiste, że rozwiązania Przemysłu 4.0 stanowić będą kluczowe elementy rozwoju branży chemicznej. Obserwujemy jak elementy digitalizacji zostały włączone do strategii największych firm. Są one normą w biznesie i nie ma już od nich odwrotu. Transformacja cyfrowa może istotnie poprawić funkcjonowanie firm, wymaga jednak zaangażowania wszystkich pracowników, a nie tylko samego zarządu i dyrekcji – powiedział dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego w trakcie webcastu „Transformacja cyfrowa w przemyśle chemicznym”, który odbył się 30 września 2020 r. W trakcie wydarzenia przedstawiciele PIPC oraz eksperci Grupy Azoty S.A. i Honeywell Sp. z o.o. rozmawiali o wpływie rozwiązań Przemysłu 4.0 na funkcjonowanie przemysłu chemicznego. Ważna jest wymiana wiedzy i doświadczenia praktyków z różnych obszarów biznesowych, które są istotnym elementem wpływającym na transformację cyfrową i rozwój Polskiej Chemii, co stanowi wyzwanie dla całego sektora.

Transformacja cyfrowa – strategiczne działanie, a nie chwilowy trend


Zdaniem Krzysztofa Szulca z Departamentu Strategii i Innowacji Grupy Azoty S.A., transformacja cyfrowa to integracja procesów cyfrowych we wszystkich obszarach działalności firmy. Wymaga ona nie tylko modyfikacji procesów biznesowych, ale także konieczna jest zmiana mentalności i zaangażowanie wszystkich pracowników, bez względu na wiek i staż pracy. Wymaga ona pewnej odwagi do eksperymentowania. Ważne, aby wprowadzanie transformacji cyfrowej w firmie to nie był chwilowy trend, ale działanie strategiczne, długofalowe. Na podobny aspekt zwrócił uwagę także Marcin Hynek, Solution Consultant w Honeywell, jego zdaniem jednym z głównych problemów niepowodzeń projektów cyfrowych w firmach jest właśnie brak ich powiązania ze strategią organizacji, bądź jej głównymi celami biznesowymi. Transformacja cyfrowa to nie tylko modyfikacja sposobu myślenia i pracy, ale jest to w szerszym ujęciu zmiana kulturowa. Za wprowadzanie nowych rozwiązań i technologii w 98 proc. przypadków odpowiada kadra kierownicza, która promuje i proponuje nieszablonowe sposoby myślenia i innowacyjne podejście w organizacji. Ważne jednak, aby w implementację rozwiązań Przemysłu 4.0 byli zaangażowani wszyscy pracownicy.
REKLAMA:


W trakcie webcastu eksperci prezentowali także praktyczne rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, które z sukcesem wdrażają w ich działalności biznesowej. Partner Strategiczny projektu, Grupa Azoty S.A. stosuje np. do zarządzania innowacjami pracowniczymi aplikację działającą w modelu top2bottom. Narzędzie to pozwala przyspieszać proces zgłoszenia i wstępnej oceny projektów innowacyjnych i drobnych usprawnień. Rozwiązania Przemysłu 4.0 Grupa Azoty S.A. stosuje także do zarządzania ryzykiem awarii maszyn, analizy pracy instalacji i wykrywania skomplikowanych, wielopoziomowych zależności, które mogą świadczyć o zbliżającej się awarii. Z kolei w Honeywell zastosowanie ma jeden z najnowocześniejszych komputerów kwantowych, który umożliwia pracę na bardzo dużych zestawach danych, ukierunkowaną na optymalizacje międzyobiektowe oraz rozwiazywanie skomplikowanych symulacji.

Projekt „Przemysł 4.0 - Chemia 4.0”


Autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego „Przemysł 4.0 - Chemia 4.0”, jest odpowiedzią na zmiany i nowe kierunki rozwoju wynikające z wdrażania rozwiązań „czwartej rewolucji przemysłowej”. Projekt, jako pierwszy w Polsce, tworzy platformę łączącą wytwórców, dostawców i odbiorców produktów i usług. Stwarza okazję do budowy sieci kontaktów opartych o wspólne wartości, komplementarne potrzeby oraz ułatwia ich współdziałanie. Partnerem Strategicznym projektu jest Grupa Azoty S.A., a Partnerem Głównym Honeywell Sp. z o.o.

Źródło: Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC)

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt