chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Czyste powietrze w domu to podstawa!

Czyste powietrze w domu to podstawa!

25.06.2020
Jaki jest przepis na zdrowe życie? Ważne jest to, jak się odżywiamy, ruszamy i… mieszkamy. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to właśnie mikroklimat we wnętrzu - odpowiednia wilgotność i temperatura oraz czystość powietrza w dużym stopniu oddziałują na nasze samopoczucie i stan fizyczny. W obecnych czasach spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach 90% naszego czasu. Jak zdrowo mieszkać? Przede wszystkim trzeba zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Nowoczesne budownictwo stawia nie tylko na komfort mieszkania, ale także na zdrowe oddziaływanie wnętrz na człowieka. Szukając sposobu na stworzenie przyjaznego otoczenia, przeprowadzono wiele badań i testów – te wykonane w parku badawczym Baumit VIVA wskazują, że jakość mikroklimatu wewnętrznego to efekt wielu czynników: temperatury, wilgotności, jakości powietrza, poziomu emitowanego hałasu, oświetlenia, zapachów czy obecności drobnoustrojów (grzyby-pleśnie).

W oparciu o wyniki badań, eksperci Baumit stworzyli 3 zasady filozofii zdrowego mieszkania. Po pierwsze, ważne jest właściwe ocieplenie domu, które pozwoli na uzyskanie najlepszej dla naszego samopoczucia temperatury (18-22°C), niezależnie od tej panującej na zewnątrz. Po drugie, trzeba zadbać o solidną konstrukcję budynku i masywność ścian – wyrównają wahania temperatur w pomieszczeniach w porze letniej i zimowej, ale także zmniejszą zużycie energii, co przełoży się na oszczędności. Po trzecie, istotne jest, by zadbać o właściwe wykończenie ścian wewnętrznych, czyli wykorzystanie materiałów, które regulują wilgotność powietrza, utrzymując ją na poziomie 40-60% i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Więcej tlenu, mniej szkodliwych substancji


Jakość powietrza to słowo-klucz jeśli chodzi o zdrowe mieszkanie. Aby zapewnić sobie komfortowe warunki domowe oraz uniknąć m.in. bólu głowy czy problemów z zasypianiem, warto już na etapie projektowania lub remontu mieszkania zastanowić się, jakich materiałów budowalnych użyjemy. Niektóre z nich mogą emitować lotne związki organiczne (LZO), których już niewielkie stężenie może działać drażniąco na oczy czy układ oddechowy, a także wywoływać ospałość oraz znużenie. Czym się zatem kierować, wybierając materiały wykończeniowe podłóg oraz ścian?

- Analizowanie emisyjności materiałów budowlanych to bardzo trudne zadanie, wymagające profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Jako konsumenci możemy jednak posiłkować się certyfikatami, które klasyfikują dany produkt i określają emisję szkodliwych substancji. Decydując się na materiał, który został przebadany pod tym kątem przez niezależne organy kontrolne i uzyskał certyfikat, możemy być pewni jego wysokiej jakości, która przekłada się na maksymalną ochronę przed zanieczyszczeniami i zdrowie domowników – mówi Tomasz Dzierwa z firmy Baumit.

GEV-EMICODE® to certyfikat, który od 1997 roku jest przyznawany produktom budowlanym, które wyróżniają się bardzo niską emisją lotnych związków chemicznych. System klasyfikacji EMICODE® został stworzony przez niemieckie stowarzyszenie GEV, które promuje bezpieczeństwo, higienę pracy oraz ochronę środowiska. Jego zadaniem jest monitorowanie rynku i testowanie nowych produktów: materiałów konstrukcyjnych ścian i podłóg, produktów do układania płytek i kamienia, montowania wykładzin czy parkietów. Każdy testowany produkt jest poddawany specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. Od ich wyniku zależy możliwość uzyskania certyfikatu EMICODE® – tylko wyroby spełniające wszystkie wymagania dotyczące niskiej emisyjności, mogą go otrzymać. System klasyfikacji dzieli też produkty niskoemisyjne na 3 kategorie: EMICODE EC1PLUS (bardzo niski poziom emisji w kategorii premium – opisujący granicę wykonalności technologicznej), EMICODE EC1 (bardzo niski poziom emisji) oraz EMICODE EC2 (niski poziom emisji).

Od 1997 roku przyznano ponad 4500 certyfikatów GEV-EMICODE® materiałom z całego świata, wśród nich produkowanym przez znaną nie tylko w Polsce firmę Baumit. To potwierdza ich bezpieczeństwo oraz wpisuje się w promowaną przez markę filozofię zdrowego mieszkania. Są wśród nich m.in. podkłady podłogowe z linii Baumit Solido (Estrich), masy samopoziomujące z linii Baumit Nivello, betony Baumit Beton, a także zaprawy klejowe do płytek – m.in. Baumit FlexTop, Baumit FlexFlow, Baumit FlexMarmor oraz podkłady gruntujące – np. Baumit Grund i Baumit SuperPrimer. Posiadanie przez produkty Baumit klasyfikacji GEV-EMICODE® można sprawdzić na opakowaniu, odnajdując stosowne oznakowanie. Warto go wypatrywać, szukając bezpiecznych materiałów do wzniesienia zdrowego budynku o przyjaznym mikroklimacie wewnętrznym.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt