chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Wilgoć po zimie – jak osuszyć mury metodą iniekcji? Poradnik krok po kroku

Wilgoć po zimie – jak osuszyć mury metodą iniekcji? Poradnik krok po kroku

25.05.2020
Problem z zawilgoconymi ścianami może pojawić się zarówno w starym budownictwie, jak i nowo wybudowanych domach - na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. By osuszyć mury, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku (podcinania fundamentu), warto wykorzystać metodę iniekcji – szczególnie teraz, wiosną, kiedy zawilgocenia stają się widoczne, szpecąc i osłabiając ściany.

Chemia budowlana - Mur podciągający wilgoć. Fot. Ultrament
Mur podciągający wilgoć. Fot. Ultrament

Zawilgocone mury są bardzo osłabione, sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów. Co ciekawe, problem ten występuje bardzo często i dotyczy nie tylko starych budynków, w których nie wykonano izolacji poziomej lub uległa ona zniszczeniu pod wpływem czasu. Również w nowych domach może dość do zawilgocenia ścian, czego najczęstszą przyczyną są popełnione błędy wykonawcze, ale również zalegająca w gruncie i podciągana przez mury kapilarnie woda.

Na szczęście wykonanie od nowa czy odtworzenie izolacji poziomej jest łatwe i pozwala na definitywne pozbycie się problemu z wilgocią. Metodą szczególnie polecaną przez fachowców jest iniekcja, dzięki której można skutecznie osuszyć mury – bez konieczności podcinania ścian i fundamentów, a przez to naruszania konstrukcji budynku.
REKLAMA:


- Iniekcja polega na wstrzykiwaniu specjalnego płynu w głąb muru, który krystalizuje się w momencie kontaktu z wodą i innymi związkami alkaicznymi znajdującymi się w wewnątrz muru. W efekcie tego zamyka kapilary i blokuje podciąganie wilgoci, która jest główną przyczyną powstawania wykwitów. Poza tym dzięki iniekcji możemy utworzyć nową lub odtworzyć uszkodzoną izolację poziomą – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Jak krok po kroku wykonać izolację poziomą metodą iniekcji?
Będziesz potrzebować:


- szczotka druciana (do oczyszczenia muru),
- zaprawa uszczelniająca (do wypełnienia ubytków),
- lejki do aplikacji płynu iniekcyjnego,
- płyn do iniekcji,
- opcjonalnie: środek przeciw wykwitom i wilgoci.

Po pierwsze: przygotowanie podłoża


Na początku należy oczyścić mur z zabrudzeń. Jeżeli tynki i powłoki malarskie są przemoczone, trzeba je skuć na wysokości 50-80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia. Wszystkie uszkodzenia spoin w murze należy usunąć do głębokości przynajmniej 2 cm, a następnie wypełnić odpowiednią zaprawą wyrównującą.
Przeczytaj również: EFEKTownie na elewacji
Chemia budowlana - Podłoże przygotowane do aplikacji iniekcji. Fot. Ultrament
Podłoże przygotowane do aplikacji iniekcji. Fot. Ultrament

Po drugie: wykonanie otworów iniekcyjnych


Następnie należy wywiercić otwory, w które wprowadzimy płyn iniekcyjny. Powinny mieć rozstaw ok. 10-13 cm, średnicę od 8 do 14 mm oraz głębokość na ok. 75% grubości muru. Poza tym trzeba je wykonać minimum 10 cm nad poziomem uszkodzonej izolacji poziomej, wwiercając się pod kątem od 30 do 45 st. Linia otworów musi przecinać a minimum jedną spoinę poziomą (a najlepiej dwie). Odległość granicznych otworów od końca muru powinna wynosić nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 cm.

Chemia budowlana - Nawiercanie otworów iniekcyjnych. Fot. Ultrament
Nawiercanie otworów iniekcyjnych. Fot. Ultrament

WAŻNE: W przypadku dużego zawilgocenia zaleca się wykonanie drugiego rzędu otworów, które należy umieścić 10 cm powyżej pierwszego rzędu (naprzemiennie w stosunku do wcześniej wywierconych).

Chemia budowlana - Aplikacja i uszczelnianie lejków do iniekcji. Fot. Ultrament
Aplikacja i uszczelnianie lejków do iniekcji. Fot. Ultrament

Po trzecie: aplikacja płynu iniekcyjnego


W otworach należy umieścić lejki dedykowane do aplikacji iniekcji, a następnie dokonać uszczelnienia końcówek lejków z murem za pomocą masy akrylowej lub kleju montażowego (aby zabezpieczyć płyn przed wyciekiem). Dzięki temu środek wypełni kapilary w murze oraz będzie krystalizował się, blokując tym samym podciąganie wilgoci i dalszy transport wody.
Chemia budowlana - Aplikacja płynu iniekcyjnego. Fot. Ultrament
Aplikacja płynu iniekcyjnego. Fot. Ultrament

W zależności od rodzaju muru, jego grubości oraz stopnia zawilgocenia płyn schodzi z lejków do muru przez maksymalnie 48 godzin, dlatego ważna jest jego stała obserwacja i systematyczne uzupełnianie braków (do poziomu połowy leja).

WAŻNE! Wykonując izolację poziomą w murze należy pamiętać, aby temperatura podłoża i otoczenia nie była niższa niż +5 st. C.

Krok czwarty: wypełnianie otworów po iniekcji


Po zakończeniu prac nieosłonięty mur należy pozostawić na okres ok. 3 tygodni, aby umożliwić odparowanie nagromadzonej wilgoci. Po tym czasie nawiercone otwory można wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą o konsystencji szlamowej. Dodatkowo ścianę warto zabezpieczyć przy pomocy środka przeciw wykwitom i wilgoci.
Chemia budowlana - Mur po wypełnieniu otworów zaprawą uszczelniającą. Fot. Ultrament
Mur po wypełnieniu otworów zaprawą uszczelniającą. Fot. Ultrament

W przypadku pojawienia się wykwitów na murach, nie warto zwlekać z wykonaniem niezbędnych prac naprawczych. Im dłużej będziemy czekać, tym proces degradacji muru będzie postępować, a co a tym idzie walka ze skutkami wilgoci będzie trudniejsza i bardziej kosztowna.

Autor: Ultrament - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Nowości z firmy Ultrament
Czytelnia firmy Ultrament
Poradnik firmy Ultrament
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt