chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Wyniki AkzoNobel za I kwartał: wzrost rentowności o 31% pomimo trudności związanych z

Wyniki AkzoNobel za I kwartał: wzrost rentowności o 31% pomimo trudności związanych z pandemią COVID-19

23.04.2020
Akzo Nobel N.V. (AKZA; AKZOY) podaje wyniki za I kwartał 2020 r.

Ważne wydarzenia w I kwartale 2020 r.


• Skorygowany zysk operacyjny1 – wzrost o 31% do 214 mln EUR (w 2019 r.: 163 mln EUR), mimo skutków pandemii COVID-19
• Zwrot ze sprzedaży (ROS), po wyłączeniu niealokowanych kosztów,2 wzrósł do 12,4% (2019 r.: 9,1%) przy wzroście cen/miksu o 2%
• Zysk operacyjny – wzrost o 65% do 187 mln EUR (w 2019 r.: 113 mln EUR); wzrost marży operacyjnej do 9,1% (w 2019 r.: 5,2%)
• Oszczędności uzyskane dzięki transformacji i innymi działaniom spowodowały spadek kosztów o 44 mln EUR (w porównaniu z I kw. 2019 r.)
• W I kw. 2020 r. w ramach programu odkupu akcji zrealizowano transakcje o wartości 408 mln EUR, z zaplanowanych 500 mln EUR

I kw. 2020 r. (w porównaniu z I kw. 2019 r.)


• Przychody niższe o 6%, a o 5% przy zastosowaniu stałych kursów walutowych3 – pozytywny wpływ zmian cen/miksu skutkujący wzrostem o 2%, jednak obniżonym przez 7% spadek wolumenów na skutek pandemii COVID-19
• Zysk operacyjny w kwocie 187 mln EUR obejmuje ujemne skutki o wartości 27 mln EUR wywołane przez zidentyfikowane pozycje związane z kosztami transformacji (w 2019 r.: 113 mln EUR, w tym 50 mln EUR przypada na ujemne skutki zidentyfikowanych pozycji związanych z kosztami transformacji oraz utratą wartości pozycji niepieniężnych); wzrost marży operacyjnej do 9,1% (w 2019 r.: 5,2%)
• Zysk netto z całej działalności: 114 mln EUR (w 2019 r.: 65 mln EUR)
• Skorygowany zysk na 1 akcję (EPS) z działalności kontynuowanej wyższy o 54% – na poziomie 0,71 EUR (w 2019 r.: 0,46 EUR); natomiast dla całej działalności EPS wyniósł 0,59 EUR (w 2019 r.: 0,28 EUR)

Komentarz Thierry’ego Vanlanckera, CEO AkzoNobel:


Tak jak wiele osób i firm na całym świecie, my również zmagamy się z wyzwaniami, jakie przyniosła nam pandemia COVID-19. Naszym najważniejszym priorytetem w AkzoNobel jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych koleżanek i kolegów. Jako firma podejmujemy również racjonalne działania, by nadal służyć naszym klientom i utrzymać mocną pozycję AkzoNobel mimo burzliwych czasów.

Nasze wyniki za I kwartał potwierdzają, że podjęta przez nas transformacja przebiegała zgodnie z planem, nawet pomimo poważnych skutków spowodowanych dotąd przez COVID-19, zwłaszcza w Chinach, a w późniejszych tygodniach kwartału także w innych częściach świata. Uzyskaliśmy większą poprawę wyników, dzięki czemu osiągnęliśmy wzrost zwrotu ze sprzedaży o 330 punktów bazowych do 12,4%. Było to możliwe dzięki pasji i zaangażowaniu wszystkich pracowników AkzoNobel, pracujących – i zwyciężających – razem w tych niespotykanych wcześniej warunkach.

Chociaż w Chinach sytuacja powoli wraca do normy, to jednak w większości innych krajów problemy wywołane przez pandemię COVID-19 wciąż się nasilają i z pewnością będą miały wpływ na biznes w II kwartale. Chociaż zostaliśmy zmuszeni do wstrzymania kluczowych działań w ramach naszej transformacji i odłożenia ambitnych celów finansowych, które przyjęliśmy na 2020 r., to jednak chcemy jak najszybciej do nich wrócić, gdy tylko sytuacja na rynkach wróci do normy.
Chemia budowlana - Wyniki AkzoNobel za I kwartał: wzrost rentowności o 31% pomimo trudności związanych z pandemią COVID-19

Premiera antykorozyjnej farby do metalu


AkzoNobel wprowadził nową linię wodnych farb do zastosowań zewnętrznych, oferujących jeszcze lepszą ochronę metalu. Farby Hammerite Ultima można nakładać bezpośrednio na dowolną powierzchnię metalową, także na rdzę, bez konieczności stosowania podkładu. Można nimi malować wszystko: bramy i płoty, barierki i balustrady, a także meble ogrodowe. Nasz nowy produkt jest już dostępny w Niemczech, Hiszpanii i Francji, a także mamy już gotowe plany wprowadzenia go na kolejne rynki.

Reorientacja projektu w zakresie lokalnej opieki zdrowotnej w Indiach na działania związane z pandemią COVID-19
Mieszkańcy okolic Bangaluru przechodzą wstępne badania pod kątem COVID-19 w ramach realizowanej przez nas inicjatywy e-zdrowie, uruchomionej jakiś czas temu jako część naszego programu społecznego w ramach AkzoNobel Cares. Po wybuchu epidemii nasze działania skoncentrowaliśmy na profilaktykę i do tej pory ponad tysiąc osób miało przeprowadzone testy.

Szybka reakcja w celu wsparcia budowy szpitala w Chinach


Gdy chińskie władze ogłosiły zamiar szybkiego wybudowania szpitala w Yinchuan, stolicy regionu autonomicznego Ningxia, lokalny biznes AkzoNobel niezwłocznie wkroczył do akcji. Projekt realizowano jako rozbudowę istniejącego Czwartego Szpitala Ludowego w Ningxia. Ponieważ prace realizowano w czasie lutowego Święta Wiosny, na rynku brakowało farb. AkzoNobel szybko zareagował przekazując 450 puszek emulsji do wnętrz Dulux Pro już w pierwszych dniach po rozpoczęciu projektu. Dzięki temu nowe budynki zostały ukończone w terminie (w ciągu zaledwie 15 dni) w ramach szybkiej lokalnej reakcji na wybuch epidemii COVID-19.Podpisanie umowy na dostawy naszych produktów z wiodącym producentem samochodów
Grupa BMW wybrała AkzoNobel na zaufanego dostawcę produktów i usług w zakresie renowacji pojazdów dla dużej części swojej sieci dystrybucji na całym świecie. Umowa weszła w życie z dniem 1 lutego 2020 roku. Porozumienie obejmuje 44 lokalizacje i oznacza, że wysokiej jakości marki Sikkens i Lesonal AkzoNobel są obecnie dopuszczone do napraw lakierniczych samochodów osobowych BMW i Mini wykonywanych przez autoryzowane salony sprzedaży, warsztaty, importerów i krajowe oddziały Grupy BMW.

Centrum szkoleniowe dla segmentu motoryzacyjnego w Polsce zwiększa swoje możliwości prowadzenia specjalistycznych warsztatów


Jedno z naszych firmowych centrów szkoleniowych specjalizujących się w produktach dla branży motoryzacyjnej zyskało nowe życie. Wyremontowany i rozbudowany nowy obiekt w Pruszkowie (Polska) podwoił swoje rozmiary i jest obecnie najnowocześniejszym centrum szkoleniowym segmentu motoryzacyjnego w Europie. Wyposażony w nowoczesny sprzęt będzie służył jako centrum edukacji i współpracy, w którym rocznie ponad tysiąc uczestników może wziąć udział w szkoleniach.

Ogłoszono strategię w zakresie zrównoważonego rozwoju na 2030 rok


AkzoNobel ogłosił pierwszą etap wdrażania strategeii zrównoważonego rozwoju, którego celem jest osiągnięcie zerowej ilości odpadów i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku. Te dwa kluczowe cele są częścią ważnego projektu „People. Planet. Paint”, a przede wszystkim podstawowym założeniem dla obszaru „Planet”. Cele zrównoważonego rozwoju na 2030 r. obejmują: 30% zmniejszenie zużycia energii, przejście w 100% na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, 100% odzysk wody w tych naszych zakładach, które są jej największym konsumentem oraz pełną eliminację odpadów niezdatnych do ponownego wykorzystania.
REKLAMA:

Perspektywy:


AkzoNobel wstrzymał realizację kluczowych elementów transformacji i zawiesił swoje ambitne cele finansowe na 2020 r. ze względu na poważne zaburzenia na rynku spowodowane przez pandemię COVID-19. Przeciwności związane z COVID-19 nasilają się w większości krajów i wywołają poważne skutki w II kwartale. Trendy popytu obserwowane w poszczególnych regionach i segmentach różnią się w niepewnym środowisku makroekonomicznym. Ceny surowców powinny wywoływać umiarkowanie korzystne skutki w pierwszej połowie roku 2020. Kontynuowane zarządzanie marżą i programy redukcji kosztów powinny uwzględnić wpływ obecnych niekorzystnych czynników. Gdy rynki wrócą do normy, AkzoNobel wznowi realizację swych planów i znów będzie osiągać wyniki oczekiwane od liderów branży. Do końca 2020 r. spółka chce osiągnąć docelowy wskaźnik dźwigni finansowej na poziomie 1-2-krotności długu netto/EBITDA i zobowiązuje się do utrzymania dobrego ratingu kredytowego na poziomie inwestycyjnym.

Autor: Akzo Nobel Decorative Paints - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Akzo Nobel
Nowości z firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Czytelnia firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Poradnik firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt