chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Malowanie ścian po usunięciu tapety – poradnik krok po kroku

Malowanie ścian po usunięciu tapety – poradnik krok po kroku

25.10.2019
Tapety to ciekawy i niebanalny sposób na zmianę wyglądu naszego mieszkania. Jednak z czasem mogą się one nam znudzić i zapragniemy pomalować ściany farbą. Jak samodzielnie usunąć tapetę i przeprowadzić malowanie ścian po jej zerwaniu?

Zrywanie tapety


Zrywanie tapety to zajęcie, które niestety wiąże się z bałaganem. Dlatego najlepiej jest przenieść wszystkie meble do innego pomieszczenia, a podłogę i inne elementy takie, jak kontakty, gniazdka czy parapety zabezpieczyć folią malarską i taśmą. Dzięki temu unikniemy ich zabrudzenia, a do tego zyskamy wolną przestrzeń, w której będziemy mogli swobodnie pracować. Ważne jest także wyposażenie się w odpowiednie narzędzia: nożyk introligatorski, metalową szpachelkę, papier ścierny, wiadro, gąbkę oraz wałek, szczotkę lub pędzel.

Tapetę można usunąć na sucho – podważając ją od rogu szpachelką, a następnie zeskrobując ze ściany. Jest to jednak bardzo czaso- i pracochłonne zajęcie, a dodatkowo trzeba uważać, aby nie uszkodzić tynku. Dlatego lepiej jest usunąć tapetę na mokro – używając wody lub specjalnego preparatu.

Chcąc usunąć tapetę na mokro, trzeba zwilżyć ją namoczoną wodą gąbką. Przecieramy mokrą gąbką tapetę, czekamy aż zmięknie, a następnie zrywamy ją. Możemy też użyć butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą, którą spryskujemy fragmenty tapety, a kiedy zmiękną, odrywamy je od powierzchni ściany. W sytuacji, kiedy pasy tapety nie odchodzą od podłoża, należy powtórzyć czyność, a czasami trzeba to zrobić kilkukrotnie – zwłaszcza dla mocno związanych klejem fragmentów.

Chemia budowlana - Usuwanie tapety. Fot. Śnieżka
Usuwanie tapety. Fot. Śnieżka

Dlatego, aby sprawnie i bezproblemowo usunąć tapetę ze ściany, warto użyć specjalnego preparatu. Wyrób dedykowany jest do każdego rodzaju tapet (zarówno papierowych, winylowych, jak i szklanych). Ma on postać koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą w podanych przez producenta proporcjach. Przygotowany odpowiednio roztwór nanosimy na tapetę za pomocą szczotki, pędzla lub wałka. Środek wsiąknie w tapetę, rozpuszczając klej, dzięki czemu będziemy mogli z łatwością zerwać ją ze ściany bez obawy o uszkodzenie tynku. Dla ułatwienia można też ponacinać tapetę nożykiem w kilku miejscach, aby roztwór dotarł pod jej spód. Tapetę najlepiej zrywać w następujący sposób: chwytając za górny róg i pociągając w dół pod niewielkim kątem. Preparat do usuwania tapet zakupimy w sklepach z chemią budowlaną i dobrych marketach budowlanych.
Jak usunąć klej po tapecie?

Po zdjęciu tapety powierzchnię ścian mogą nadal pokrywać resztki kleju, który nie „odszedł” wraz z tapetą. Na jego usunięcie również istnieje kilka sposobów. Pozostałe resztki kleju możemy zwilżyć wodą i zeskrobać szpachelką, a po przeschnięciu przeszlifować papierem ściernym lub potraktować roztworem z wody i mydła malarskiego, które nie tylko pozwoli usunąć klej i resztki tapet, ale także oczyści podłoże z nagromadzonego kurzu i brudu. Umyte mydłem malarskim fragmenty ściany należy wypłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Malowanie ścian po zdarciu tapety

Zanim przejdziemy do aplikacji farby, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono czyste, równe i mieć dobrą przyczepność. Dlatego ścianę należy przetrzeć papierem ściernym, który wyrówna podłoże. Nagromadzony pył usuwamy, a następnie myjemy ściany wodą z dodatkiem detergentu lub mydła malarskiego (nawet jeśli już wcześniej umyliśmy tak fragmenty ścian pokryte klejem – jak wspomniano wyżej). Oczyszczoną z kurzu i zabrudzeń powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia.

REKLAMA:

Jeżeli zauważymy, że na ścianach są ubytki lub rysy – musimy je zaszpachlować. W tym celu używamy, np. masy naprawczej Śnieżka Acryl-Putz LT 22 LIGHT. Wypełniamy nią ubytki zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawiamy do wyschnięcia. Potem należy ponownie przeszlifować podłoże papierem ściernym, aby wyrównać jego powierzchnię.

Chemia budowlana - Gruntowanie ściany wałkiem. Fot. Śnieżka
Gruntowanie ściany wałkiem. Fot. Śnieżka
Kolejny etap stanowi gruntowanie ścian. Czy jest ono konieczne? Jak najbardziej – grunt nie tylko wzmocni podłoże, ale także wyrówna jego chłonność, zapewniając właściwą aplikację produktów malarskich i jednolity kolor ścian. Do gruntowania możemy użyć, np. gruntu polimerowego uniwersalnego Śnieżka Acryl-Putz GU 40. Produkt nakładamy pędzlem, wałkiem lub aplikujemy poprzez natrysk hydrodynamiczny. W zależności od zaleceń producenta i rodzaju podłoża – nanosimy jedną lub dwie warstwy produktu w odpowiednich odstępach czasowych. Po aplikacji ostatniej warstwy pozostawiamy ściany do wyschnięcia na 24 godziny.

Malowanie rozpoczynamy po upływie doby od gruntowania, kiedy podłoże całkowicie wyschnie. Czynności malarskie przeprowadzamy w zależności od tego, jaką farbę wybierzemy – ceramiczną, lateksową czy akrylową. W tym celu warto zapoznać się z kartą techniczną produktu, aby dowiedzieć się, ile warst farby musimy nanieść, w jakich warunkach i odstępach czasowych je aplikować, jakich narzędzi użyć oraz kiedy malowane powierzchnie osiągają pełne właściwości wytrzymałościowe. Malowanie zaczynamy od sufitu, a potem przechodzimy do ścian – najpierw aplikując farbę na miejsca trudno dostępne (naroża, kąty, okolice parapetów),a następnie malując całe powierzchnie.

Chemia budowlana - Malowanie ścian farbą. Fot. Śnieżka
Malowanie ścian farbą. Fot. Śnieżka


Autor: Śnieżka - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Śnieżka
Nowości z firmy Śnieżka
Czytelnia firmy Śnieżka
Poradnik firmy Śnieżka
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt