chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Rynek remontowy przezywa boom - czy globalny trend dotarł na rynek termomodernizacji?

Rynek remontowy przezywa boom - czy globalny trend dotarł na rynek termomodernizacji?

06.06.2019
Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana – słowa te w idealny sposób oddają ciągle ewoluujące otoczenie i świat. Przestrzeń, w której żyjemy dzisiaj jest zupełnie inna od tej 100 lat temu. Wszystkie znaczące i trwałe zmiany gospodarcze, społeczne, polityczne i technologiczne, wywierające wpływ na każdą dziedzinę życia (a w konsekwencji na przyszły kształt całego świata) nazywane są globalnymi trendami.

Chemia budowlana - Beata Tomczak, Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku
Beata Tomczak, Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku
Oczywiście prawdopodobieństwo wystąpienia i siła oddziaływania poszczególnych globalnych trendów na gospodarkę są zróżnicowane. Jednak ignorowanie ich w dłuższej perspektywie jest szkodliwe, a sprostać im możemy tylko poprzez ich zrozumienie i akceptację, a następnie sformułowanie i wdrażanie odpowiednich działań. Matuzalowy świat, algorytmy przyszłości, globalne eko oraz 99 i więcej to ASM – Global Trends, które będą wywierać istotny wpływ na cały rynek budowlany w Polsce. Już teraz dostrzegamy konsekwencje, jakie wspomniane megatrendy niosą ze sobą, w postaci zmiany struktury rynku, a więc zwiększania się roli rynku remontowego w budownictwie. W 2018 roku do użytkowania oddano rekordową liczbę 184 783 mieszkań (o 3,6% więcej niż w 2017 roku i o 13,1% więcej niż w 2016 roku). Pomimo ostatnich, bardzo dobrych lat na rynku nowego budownictwa mieszkaniowego, w Polsce na 1 000 mieszkańców przypada jedynie 375 mieszkań. Wskaźnik ten znacząco odbiega od średniej unijnej wynoszącej 435 mieszkań. Co więcej, 40,7% ludności w naszym kraju mieszka w nieruchomości uznawanej w Europie jako przeludniona. Jest to jeden z najwyższych wyników w UE, w której wspomniana średnia wynosi 16,6%. Daleko nam do zachodnich sąsiadów, jak np. Niemcy (7,2%), czy Francja (7,7%). Deficytu mieszkaniowego nikt nie podważa, ale trzeba zwrócić uwagę, że cały zasób mieszkaniowy w Polsce wynosi 14 439,8 tys. mieszkań (stan na 31.12.2017r. ), z czego ponad 70% została wybudowana przed 88 rokiem. Biorąc pod uwagę kondycję budynków, w kolejnych latach znacząco będzie wzrastać zapotrzebowanie na ich renowacje. Potwierdzają to wyniki badań ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadzone na reprezentatywnej grupie gospodarstw domowych. W latach 2018-2019 aż 71,7% gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont lub wykończenie mieszkania lub domu. Oczywiście może być to zwykłe pomalowanie ścian, ale nadal ta liczba jest bardzo duża. We wcześniejszych latach odsetek ten kształtował się znacznie niżej, na poziomie ok. 40%. Sytuacja finansowa Polaków poprawiła się przez co częściej podejmują oni decyzje inwestycyjne.

Chemia budowlana - Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku
Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku

Wśród gospodarstw domowych, które planują remont na lata 2018-2019, 11,9% zadeklarowało prace związane z elewacją i cokołem. Tym samym w Polsce takie działania planuje 1 198,1 tys. gospodarstw domowych. Najbardziej aktywni w tym zakresie są Polacy z województw: podlaskiego (22,6%) i zachodniopomorskiego (17,0%). Uwzględniając jednak liczbę gospodarstw domowych w poszczególnych częściach Polski należy stwierdzić, iż największy potencjał rynku wtórnego w tym zakresie występuje w województwach:
- mazowieckim (144,6 tys. gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont elewacji i/lub cokołów),
- wielkopolskim (133,9 tys. gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont elewacji i/lub cokołów),
- małopolskim (121,9 tys. gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont elewacji i/lub cokołów).
REKLAMA:


Kim są osoby planujące remont elewacji? Są to w głównej mierze dwu- i trzyosobowe gospodarstwa domowe, z których większość podjęła decyzję o renowacji ze względu na zużycie oraz znudzenia dotychczasowym wyglądem.

Chemia budowlana - Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku
Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku

Jakie prace planują? Wśród gospodarstw domowych deklarujących remont elewacji i/lub cokołów ponad połowa (58,1%) planuje przeprowadzić prace związane z ociepleniem budynku oraz malowaniem elewacji/cokołu. Wśród osób planujących ocieplenie budynku, aż 70,0% wykorzysta do tego celu styropian, zaś co piąte gospodarstwo domowe planuje użyć wełny mineralnej.

Chemia budowlana - Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku
Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku

Co istotne, aż 80,3% gospodarstw domowych planujących prace związane z ociepleniem budynku nie zdecydowała jeszcze o wyborze konkretnej marki materiałów termoizolacyjnych. Daje to duże możliwości producentom, którzy w swoim przekazie marketingowym powinni uwzględniać determinanty mające największy udział w koszyku decyzyjnym ostatecznych klientów. W tym przypadku należy zatem zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak: jakość produktu, cena, promocje i rabaty oraz rekomendacje rodziny i fachowców.
Przeczytaj również: Budowlana Marka Roku 2018
Chemia budowlana - Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku
Fot. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku

Priorytetowa rola rynku remontowego to jeden z globalnych trendów, który z roku na rok będzie powiększał się, również na rynku termomodernizacji. Tym bardziej, że większość budynków wymaga podjęcia natychmiastowych prac. W renowacjach tkwi ogromny potencjał, który należy wykorzystać, aby zapewnić dalszy wzrost na rynku mieszkaniowym oraz zagwarantować przedsiębiorcom i wykonawcom popyt na usługi oraz materiały budowlane.

Artykuł opracowany na podstawie danych pochodzących z raportów: Plany remontowe Polaków 2018-2019 w zakresie elewacji i cokołów oraz Globalne megatrendy i ich wpływ na rynek budowlany przygotowane przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku.

Autor: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy ASM – Ce
Nowości z firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Czytelnia firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Poradnik firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt