chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Koniunktura w budownictwie zagrożona?

Koniunktura w budownictwie zagrożona?

19.09.2018
Czy podwyżka płacy minimalnej wpłynie negatywnie na rynek budowlany? A może jej negatywny wpływ zostanie zniwelowany przez ulgę termomodernizacyjną?

Wg analityków ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku budownictwo stoi przed licznymi wyzwaniami, które pojawią się w najbliższych latach. Problemy na rynku pracy, niska dynamika sektora oraz wprowadzone nowe, wyśrubowane normy techniczne to niektóre z bolączek polskiej budowlanki.

Podwyżka płacy minimalnej nie rozwiąże kryzysu na budowlanym rynku pracy, za to wyższe koszty produkcji materiałów budowlanych to wyższe ceny, co może skutkować mniejszą skalą remontów podejmowanych przez Polaków. Nakłada się na to perspektywa spadku liczby uprawnionych do pobierania świadczeń 500+, co jest związane z kryterium dochodowym, które zostanie w niewielkim stopniu przekroczone w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci i pobierających wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Badania dowodzą, że 500+ jest jednym ze źródeł finansowania inwestycji remontowo-budowlanych. Jest ono uwzględniane - choć w niewielkim stopniu - przez Kowalskich w planowaniu budżetu remontowego.
Chemia budowlana - Fot. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku- badania własne
Fot. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku- badania własne
REKLAMA:


Z drugiej jednak strony, planowana ulga termomodernizacyjna zdecydowanie wspomoże Polaków planujących remont domu/mieszkania. W kraju jest ponad 14 mln domów i mieszkań, z których znaczna cześć wymaga remontu lub modernizacji. Z badań przeprowadzonych na grupie 2 tys. Polaków wynika, że nowa ulga podatkowa znacznie zwiększyłaby ich skłonność do tego typu inwestycji.
Chemia budowlana - Fot. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku- badania własne
Fot. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku- badania własne


Obecna sytuacja na rynku budowlanym nie jest zła. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto nadal wzrasta tak jak i powierzchnia inwestycji niemieszkalnych. Co prawda liczba pozwoleń na budowę nowych mieszkań nieznacznie spadła ale raczej jest to wynik sezonowości aniżeli spadku koniunktury.
Chemia budowlana - Fot. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku- badania własne
Fot. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku- badania własne


Problemy, przed którymi stoi polski rynek budowlany to kwestie warte przedyskutowania w gronie producentów, dystrybutorów, deweloperów oraz organizacji zaangażowanych w rozwój polskiego budownictwa. 7 listopada w Warszawie odbędzie się corocznie organizowana konferencja Monitoring Rynku Budowlanego, podczas której zostaną podjęte powyższe kwestie. Bieżąca analiza wyników budownictwa uwzględniająca III kwartał b.r., prognozy na przyszłość oraz debata ekspertów to główne punkty programu wydarzenia. Konferencja jest organizowana Przez lidera badań na rynku budowlanym, firmę ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, oraz Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa.

Autor: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy ASM – Ce
Nowości z firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Czytelnia firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Poradnik firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt