chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak uchronić kolorowe ściany przed blaknięciem?

Jak uchronić kolorowe ściany przed blaknięciem?

24.08.2017
Elewacja budynku powinna być jego wizytówką. Zdarza się jednak, że pod wpływem światła słonecznego kolor blaknie. Niekiedy proces ten zachodzi już po kilku miesiącach. Ekspert Akademii Technicznej PPG Deco radzi, jak ustrzec się przed utratą barwy na ścianach.

Chemia budowlana - Fot. PPG
Fot. PPG
Czas, po jakim farba może wyblaknąć, jest bardzo zróżnicowany. W jednym przypadku może to zająć kilka miesięcy, a w innym – nawet kilkanaście lat. To naturalny proces, który zachodzi pod wpływem promieniowania UV. Z tego powodu ściana skierowana na południowy zachód straci kolor szybciej, niż te położone w innym kierunku, gdzie ekspozycja na słońce będzie krótsza. Farby wewnętrzne będą zatem mniej narażone na utratę koloru.

Można też przyjąć, że z im tańszym wyrobem mamy do czynienia, tym szybciej wyblaknie. Wiąże się to z tym, że w tańszych produktach stosowane są pigmenty gorszej jakości, które szybciej się degradują (postępuje wówczas tzw. proces kredowania). Są one mniej odporne na promieniowanie UV i przez to szybciej blakną – można to ująć jako starzenie się powłoki. Większość producentów farb przygotowuje specjalne receptury do każdego koloru, które przed wdrożeniem na rynek są poddawane badaniom starzeniowym, m.in. oddziaływaniu na promieniowanie ultrafioletowe.
REKLAMA:


Farby emulsyjne zewnętrzne charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na promieniowanie UV, ekstremalną temperaturę czy opady atmosferyczne. Do ich produkcji stosowane są specjalne, sprawdzone pigmenty, dlatego to ważne, aby używać produktów do malowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem. – Jeśli zależy nam na utrzymaniu koloru na ścianach, unikajmy kolorowania gotowych, białych produktów na własną rękę. Jest to system znacznie tańszy, ale niestety mniej trwały. Możemy za to skorzystać z dostępnych na rynku mieszalników z pigmentami. Zalecałbym również nie stosować jaskrawych oraz ciemnych barw na ściany narażone na długą dzienną ekspozycję słoneczną, szczególnie na fasady budynku – przestrzega Jan Wądolny, Młodszy Specjalista ds. Aplikacji Akademii Technicznej PPG Deco.

Aby uniknąć problemu z blaknięciem koloru, należy stosować się do zaleceń producenta oraz sprzedawcy, który rekomenduje dany wyrób. Warto w tym celu wybrać się do specjalistycznych sklepów z farbami, w których zawsze możemy skorzystać z porady profesjonalisty.

Przeczytaj również: Przegląd domu na wiosnę

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt