Jak i czym przykleić wykładzinę dywanową
Wykładziny dywanowe są jednym z wielu sposobów wykończenia podłóg w mieszkaniach, biurach i innych pomieszczeniach użytkowych. Bogactwo wzorów i zastosowanych materiałów sprawia, że mimo większego nakładu pracy związanego z utrzymaniem czystości w porównaniu z wykładzinami elastycznymi (PVC, linoleum itp.), są coraz częściej stosowane. Tam, gdzie zależy nam na ciepłej podłodze tworzącej niepowtarzalny klimat miłego i przytulnego pomieszczenia, najczęściej są montowane wykładziny tekstylne.
Ich montaż jest mniej wymagający niż montaż wykładzin elastycznych. Podłoże pod wykładziny tekstylne nie wymaga idealnej gładkości tak jak ma to miejsce w przypadku montażu wykładzin PVC czy linoleum, jednakże musimy pamiętać o tym, że powinno być równe, bez widocznych zagłębień i sfalowań. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem nierównym, powinniśmy je wyrównać przy użyciu jednej z dwóch mas samopoziomujących polecanych przez Mapei pod wykładziny. Pierwszą z nich jest PLANOLIT 315, który umożliwia wyrównanie podłoża w zakresie od 3 do 15 mm i posiada wytrzymałość na poziomie 20 N/mm2, co powoduje, że idealnie sprawdza się w obiektach, w których posadzka jest obciążona ruchem pieszym. Druga z proponowanych przez Mapei mas samopoziomujących to NOVOPLAN 21, który umożliwia wyrównanie powierzchni w zakresie od 1 do 10 mm. NOVOPLAN 21 posiada wytrzymałość na poziomie 25 N/mm2, co daje dodatkową możliwość stosowania tej masy w pomieszczeniach biurowych, gdzie występuje obciążenie posadzki krzesłami na kółkach. Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe? REKLAMA:
Cechą charakterystyczną dla obydwu mas jest krótki czas wiązania i schnięcia, dzięki któremu montaż okładziny może być przeprowadzony już po około 24 godzinach. Wilgotność podłoża cementowego ze względu na możliwość przepływu wilgoci w wykładzinach dywanowych może wynosić 2,5 do 3% CM. Natomiast, jeżeli podłoże jest wykonane z anhydrytu, jego wilgotność nie powinna być większa niż 0,5% CM. Jeżeli przed wykonaniem montażu wykładziny decydujemy się na wygładzenie powierzchni przy użyciu masy samopoziomującej, musimy pamiętać o tym, że przed naniesieniem warstwy kleju należy wyschniętą powierzchnię przeszlifować i dokładnie odkurzyć. Zabieg ten pozwala usunąć z powierzchni masy ewentualne „mleczko cementowe”, które może się wytrącić na powierzchni w wyniku np. przelania masy a w efekcie doprowadzić do osłabienia siły połączenia wykładziny z podłożem. Wykładziny dywanowe są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. W przypadku wykładzin dywanowych dostarczanych na miejsce budowy w rulonach, sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie ekologicznego kleju w dyspersji wodnej ULTRABOND ECO 185, przeznaczonego do klejenia tekstylnych pokryć podłogowych i okładzin ściennych. Cechą szczególną ULTRABOND ECO 185 jest bardzo niska emisja lotnych związków organicznych (VOC) oraz wysoka przyczepność początkowa. Przy zastosowaniu ULTRABOND ECO 185 możemy przeprowadzić montaż wykładzin tkanych, wykładzin igłowych i winylowych ze spodem filcowym, wykładzin ze spodem z juty naturalnej lub z juty polipropylenowej (Action-Back), wykładzin igłowanych lateksowych i ze spodem lateksowym, wykładzin igłowanych ze spodem naturalnym, lateksowym lub lateksowo-piankowym oraz dywanowych okładzin ściennych.
Tam, gdzie transport na budowę dużych zwojów wykładzin tekstylnych jest niemożliwy stosuje się płytki dywanowe o wymiarach np. 50 x 50 cm. Do przyklejenia tego rodzaju płytek Mapei poleca ULTRABOND ECO FIX. Przeczytaj również: Przyklejamy lustro Jest to klej syntetyczny w dyspersji wodnej, który po odparowaniu (związaniu) zachowuje właściwości klejące na tej powierzchni, na której został zastosowany. Jeżeli zakładamy, że płytki na danym podłożu będą w przyszłości wymieniane w całości lub na części powierzchni, smarujemy klejem podłoże. Po naniesieniu warstwy kleju należy odczekać ok. 30 min (jednak nie więcej niż 12 godzin) aż klej stanie się przezroczysty i dopiero w tym momencie należy przystąpić do montażu płytek. Użycie kleju ULTRABOND ECO FIX w taki sposób pozwala na zdemontowanie w każdym momencie uszkodzonych, zniszczonych czy też zabrudzonych płytek i ponowne zamontowanie innych na tym samym podłożu bez konieczności ponownego nanoszenia warstwy kleju. Płytki wykładziny po demontażu są pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń, dlatego też bez żadnych problemów możemy je wykorzystać ponownie w innym miejscu.Drugi wariant montażu płytek wykładzinowych zakłada, że podłoże po demontażu musi pozostać czyste. Ma to miejsce wówczas, kiedy inwestor jedynie czasowo chce zmienić aranżację wnętrza, a na podłożu jest trwale zamontowana okładzina inna niż dywanowa. W takiej sytuacji klej ULTRABOND ECO FIX nanosimy tylko i wyłącznie na spodnią stronę płytki wykładzinowej. Przy takim sposobie nakładania kleju płytkę wielokrotnie możemy przyklejać i odklejać oraz zmieniać jej położenie na posadzce, nie powodując jednocześnie zabrudzenia podłoża. Po zespoleniu z podłożem tak przygotowanych płytek wykładzinowych, uzyskujemy posadzkę o estetycznym wyglądzie, którą można obciążyć intensywnym ruchem pieszym oraz krzesłami na kółkach. Obydwa zaprezentowane kleje są produktami ekologicznymi i posiadają oznaczenie EMICODE EC1. Jest to znak nadawany przez stowarzyszenia GEV (Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe, Klebstoffe Und Bau-produkte e.V.), które powołane zostało do kontrolowania poziomu emisji lot- nych substancji organicznych z produktów do wykonywania podłóg. Posiadanie tego znaku jest potwierdzeniem, że firma Mapei znajduje się w czołówce koncernów światowych, stawiających sobie za cel ochronę środowi-ska, polepszenie jakości pracy i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa ostatecznym użytkownikom. Krzysztof Olejnik – Doradca techniczny, Mapei Polska Autor: Mapei - zobacz wizytówkę firmy (0) Przeczytaj także:
|
Jesteś w dziale:
Wiadomości
|
Copyright 2024 chemia budowlana .info |
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt |