chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak przygotować podłoże pod podłogi drewniane?

Jak przygotować podłoże pod podłogi drewniane?

06.12.2016
Podłoże, na którym mocuje się posadzkę drewnianą, odgrywa zasadniczą rolę w jej prawidłowej eksploatacji. Spełnienie odpowiednich wymogów co do wytrzymałości, równości i wilgotności podłoża jest podstawowym warunkiem uzyskania właściwych parametrów pracy podłogi drewnianej.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit
Trzeba mieć na uwadze, że posadzki drewniane, w odróżnieniu od gresu czy wykładzin, nieustannie pracują. Nie tylko działają na nie obciążenia wynikające z ich codziennej eksploatacji – w wyniku zmiany wilgotności drewno zmienia swoją objętość, kurczy się i pęcznieje. Siły działające na posadzkę przenoszone są poprzez klej na podłoże. Oznacza to tyle, że jakość oraz trwałość drewnianej podłogi zależy w dużej mierze od jakości, rodzaju i sposobu wykonania podkładu, na którym zostanie ona ułożona. Oszczędzając na tym etapie można zyskać nieco czasu czy środków finansowych, jednak do stracenia jest znacznie więcej. Parkiet ułożony na nieodpowiednio wykonanym podłożu w krótkim czasie może ulec zniszczeniu. Planując oszczędności zastanówmy się dwa razy, czy na pewno warto – mówi Tomasz Dzierwa, Product Manager Podłogi w firmie Baumit.

Posadzki drewniane niezależnie od ich rodzaju, rozmiarów i metody montażu, wymagają przygotowania pod nie bardzo równych i odpowiednio wytrzymałych powierzchni. Dlatego przed położeniem parkietu czy paneli podłogowych może okazać się konieczne wykonanie podkładu, który wyrówna podłoże, zwiększając przy tym jego odporność na obciążenia.

Przed rozpoczęciem klejenia posadzki drewnianej do podkładu, należy poddać ocenie czy podkład ten spełnia warunki do takiego montażu, przede wszystkim w zakresie odpowiedniej wytrzymałości, równości i wilgotności. Jeśli tak, sprawa jest prosta – mamy „zielone światło” i możemy przystąpić do układania posadzki. Problem nierówności podkładu, w znacznie większym stopniu dotyczy istniejących już powierzchni, na przykład w blokach, gdzie podłogi nierzadko nie „trzymają” poziomu, a po zerwaniu starej okładziny, można doświadczyć iście górskiego krajobrazu – przysłowiowych „gór i dolin” – dodaje ekspert.

REKLAMA:


W przypadku, gdy ocena stanu podłoża pod panele podłogowe lub parkiet wypadnie niekorzystnie, nie załamujmy rąk. Niewielkie nierówności i/lub różnice w poziomach z powodzeniem zniwelujemy z pomocą masy samopoziomującej dedykowanej do tego typu zastosowań. Jeśli skorzystamy z wersji szybkoschnącej Baumit Nivello Centro (5-30 mm), chodzenie po wylewce możliwe będzie już po ok. 3 godzinach, a po ok. 5-6 dni od układania warstwa grubości 10 mm osiągnie gotowość do układania posadzki.

W przypadku większych nierówności (15-60 mm) do dyspozycji mamy podkład samopoziomujący Baumit Alpha 2500. Materiał ten doskonale sprawdzi się także w przypadku kiedy planujemy zainstalowanie w podkładzie systemu ogrzewania podłogowego.

Sam zabieg wykonania wylewki samopoziomującej nie jest szczególnie skomplikowany. Masę wylewa się na przygotowane i zagruntowane uprzednio odpowiednim do danego rodzaju podłoża środkiem gruntującym. Wylewanie wykonuje się pasami – wzdłuż ściany najbardziej oddalonej od wejścia – i rozprowadza długą metalową pacą lub specjalną listwą zgarniającą z wysuwanymi bolcami dystansowymi. Kontrolowanie jej grubości i poziomu ułatwią zaznaczone wcześniej punkty wysokościowe (tzw. repery) wyznaczone np. przy pomocy niwelatora lub poziomicy. Warstwa wylewki nie może być cieńsza od minimalnej ani grubsza od maksymalnej wartości podanej na opakowaniu. Niezwłocznie po wylaniu masy, aby ułatwić odpowietrzanie, można użyć wałka kolczastego (potocznie: „jeża”). Wykorzystując to narzędzie ułatwimy usunięcie tworzących się podczas przygotowania masy pęcherzy powietrza, które po wyschnięciu masy mogłyby pozostawić ślady na powierzchni. Pomoże to uzyskać odpowiedni efekt w postaci wysokiej jakości finalnej powierzchni układanej wylewki – podpowiada ekspert z firmy Baumit.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit
W przypadku znacznych nierówności podłoża może okazać się konieczne wykorzystanie jastrychu - posadzki cementowej. Także w tym przypadku prace przebiegną bardzo sprawnie, jeśli postawimy na produkt szybkoschnący. Błyskawiczna posadzka Baumit Rapido 1 Speed (10-100 mm) potrzebuje zaledwie ok. 3 godzin, by umożliwić ruch pieszy, a już po ok. 24 godzinach warstwa grubości 50 mm w sprzyjających wysychaniu warunkach osiąga gotowość do układania wszelkich okładzin podłogowych, w tym również parkietu. Dla porównania tradycyjne wylewki cementowe potrzebują na to 28 dni. – Standardowo zaczynamy od zagruntowania istniejącego podłoża. Równomierne rozprowadzenie i wypoziomowanie jastrychu ułatwią nam listwy prowadzące (prowadnice kierunkowe), wyznaczające grubość podkładu. Rozmieszcza się je w odstępach ok. 100 cm, poziomuje i stabilizuje. Zaprawę układa się pomiędzy prowadnicami, a nadmiar ściąga łatą, a następnie wygładza dużą pacą styropianową – podpowiada Tomasz Dzierwa.

Bez względu na to z jakim produktem przyjdzie nam pracować, pamiętajmy by zawsze stosować się do zaleceń producenta zawartych na opakowaniu. – Dotyczy to warunków (m.in. temperatury) jak również grubości podkładu. Jeśli producent podaje określone wartości to należy się w tych granicach zmieścić. W przeciwnym razie podkład może się odspajać lub nie uzyska oczekiwanych parametrów. Należy także przestrzegać zalecanej ilości wody i pamiętać, że powinna być ona czysta i zimna. Rozwodniona masa będzie miała niższą wytrzymałość lub po prostu popęka lub się rozwarstwi – przestrzega Tomasz Dzierwa z firmy Baumit.

Właściwie przygotowany podkład pod posadzkę drewnianą zapewni nam bezproblemowe, wieloletnie użytkowanie parkietu lub paneli. Dzięki sprawdzonym produktom od zaufanego producenta mamy zagwarantowane bezpieczeństwo oraz oszczędzimy kosztów i ryzyka remontów. Wybierajmy więc materiały najwyższej jakości, co w połączeniu ze starannym wykonaniem da długotrwały efekt oraz najlepszy standard użytkowania.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt