chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Prawidłowa izolacja termiczna kominka zdaniem eksperta

Prawidłowa izolacja termiczna kominka zdaniem eksperta

01.03.2013
Kominek w domu to nie tylko dekoracja, która wprowadza miłą atmosferę. Daje realne ciepło, które ogrzewa dom – zwłaszcza podczas zim z bardzo niskimi temperaturami. Co zrobić, by kominek mógł być efektywnie wykorzystany? Ekspert radzi, jak prawidłowo wykonać izolację cieplną.

Kiedy podjąć decyzję?


Decyzję o budowie kominka powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu projektant będzie mógł uwzględnić wszystkie konieczne elementy. W projekcie wskaże miejsce usytuowania kominka oraz zaprojektuje go tak, by zapewnić odpowiedni ciąg (zbyt mały ciąg może powodować cofanie się spalin, natomiast zbyt duży spowoduje szybkie spalanie się drewna). W dokumentacji znajdzie się także informacja o sposobie odprowadzenia spalin, najczęściej przez ścianę zewnętrzną, oraz doprowadzenia powietrza zewnętrznego do spalania przewodem z przepustnicą. Zyski ciepła z kominka mogą być uwzględnione w bilansie cieplnym budynku. Takie rozwiązanie pozwoli na zastosowanie systemu grzewczego o mniejszej mocy.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Odpowiedni produkt


Do termoizolacji potrzebny jest odpowiedni produkt, który sprosta specyficznym warunkom panującym wokół kominka. Płyta ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL FIREROCK jest przeznaczona do izolowania kominków i uwzględnia wszystkie specyficzne wymagania, takie jak dobra izolacyjność termiczna, niepalność, ciągła praca w wysokich temperaturach, zapewnienie szczelności (pokrycie folią aluminiową).
REKLAMA:


Krok 1 – rozplanowanie ułożenia płyt


Ważne, by dokładnie zaplanować jak płyty zostaną ułożone. Precyzyjne docięcie minimalizuje ich zużycie i zmniejsza ilość odpadów.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Krok 2 – izolacja tylnej ściany


Tylna ściana kominka często jest zewnętrzną przegrodą, ma również kontakt z gorącym powietrzem, dlatego powinna być zaizolowana płytami z ekranem aluminiowym. Dzięki niemu więcej gorącego powietrza zostaje zatrzymane wewnątrz komory kominka. Powietrze to będzie w dalszym etapie rozprowadzane do pomieszczenia. Płyty montuje się mechanicznie przy użyciu kołków ze stali nierdzewnej lub przykleja za pomocą wysokotemperaturowej zaprawy klejącej.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Krok 3 – łączenie płyt


By uniknąć szczelin, przez które zanieczyszczenia mogą się przedostawać na zewnątrz i do wewnątrz kominka, należy szczelnie spasować i połączyć płyty. W tym celu stosuje się wysokotemperaturową samoprzylepną taśmę aluminiową tak, by zachować ciągłość łączeń folii aluminiowej, pokrywającej płyty. Płyty układamy folią aluminiową do środka kominka.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Krok 4 – zachowanie odstępów


Bardzo ważne jest, by izolacja nie stykała się z wkładem kominkowym lub z paleniskiem. Pomiędzy wkładem kominkowym a płytami należy zachować odstęp powietrzny – minimum 4 cm.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Krok 5 – izolacja elementów kamiennych lub drewnianych


Elementy kamienne i drewniane w kominku także powinno się izolować. Istnieje duże ryzyko, że brak izolacji tych elementów spowoduje ich uszkodzenie.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Krok 6 – montaż profili stalowych


Izolację z wełny oraz obudowę z płyt gipsowo-kartonowych montuje się na stelażu z profili stalowych. Stelaż buduje się po zainstalowaniu dolnej części kominka.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Krok 7 – uszczelnianie


By termoizolacja spełniła swoją funkcję, niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dwa elementy: dokładny montaż płyt i uszczelnianie wszystkich połączeń samoprzylepną wysokotemperaturową taśmą aluminiową.

Chemia budowlana - Fot. Rockwool
Fot. Rockwool

Krok 8 – wydzielenie komory dekompresyjnej


By zmniejszyć niepożądane odziaływanie gorącego powietrza z kominka na sufit, tuż pod stropem wydziela się komorę dekompresyjną. W jej wnętrzu także montuje się izolację. Kolejnym etapem prac jest montaż płyt gipsowo-kartonowych do rusztu.

Krok 9 – montaż kratek wentylacyjnych


W obudowie wkładu montuje się 2 kratki wentylacyjne z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Kratkę nawiewną montujemy w dolnej części obudowy, wywiewną po przeciwnej stronie w części górnej. Komora dekompresyjna również powinna posiadać 2 kratki wentylacyjne zapewniające chłodzenie stropu. Następnie wykonujemy wszelkie niezbędne prace wykończeniowe.

Materiał izolacyjny do kominków powinien być odporny na bardzo wysokie temperatury. Wykorzystane jako przykład płyty FIREROCK wytrzymują temperaturę stałą w wysokości 600°C, zaś sama folia aluminiowa - do 500 OC.

Andrzej Taradyś
Doradca techniczny ROCKWOOL Polska

Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt