chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową w pigułce

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową w pigułce

09.11.2022
Jedną z coraz popularniejszych metod izolacji poddasza staje się natrysk pianki poliuretanowej. To przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie, a aplikacja materiału izolacyjnego zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż wykonanie ocieplenia innymi sposobami. Pianka PUR wykazuje doskonałe właściwości izolacyjne i coraz częściej zastępuje ona materiały takie jak wełna mineralna czy styropian. Co warto wiedzieć na temat ocieplania poddasza pianką, czym charakteryzuje się ta metoda i jakie są jej zalety i wady?

ocieplanie pianką pur

Ocieplanie pianką PUR - czy warto ocieplić poddasze pianką poliuretanową?


Pianka PUR to jeden z najchętniej wybieranych materiałów do izolacji dachu. Dzieje się tak nie tylko ze względu na powody ekonomiczne, ale także ze względu na możliwość zastosowania piany w niemalże każdym pomieszczeniu (z wyjątkiem miejsc o podwyższonej wilgotności powietrza, gdzie wówczas warto zastosować także folię paroizolacyjną). Co więcej, izolacja natryskowa zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż aplikacja innych materiałów do ocieplania wnętrz.
W niewielkich pomieszczeniach izolacja może zostać wykonana w zaledwie kilka godzin. Wykorzystanie pianki ma także ogromne znaczenie dla całej konstrukcji budynku. Materiał bowiem nie obciąża dachu, co zdecydowanie poprawia właściwości nośne ścian. Warto także dodać, że piana nie ulega procesom utleniania, ani się nie kruszy, dzięki czemu izolacja nie wymaga częstego odnawiania.
Przeczytaj również: Izolacja akustyczna poddasza

Czym jest pianka poliuretanowa?


Pianka poliuretanowa (PUR) to materiał termoizolacyjny, który powstaje po złączeniu ze sobą dwóch składników: izocyjanianu i poliolu. Surowce należy połączyć ze sobą przy użyciu przeznaczonych do tego maszyn, które dokładnie mieszają składniki. Przy procesie mieszania, izocyjanian i poliol zmieniają się w pianę, która po natrysku na wybrany obszar utwardza się i zwiększa swoją objętość. Co ciekawe, piankę wykorzystuje się nie tylko do ocieplania dachu, ale także do izolacji podłogowej.

Przeczytaj więcej o ocieplaniu poddasza pianką poliuretanową ▶️ https://izolacjekrakow.pl/ocieplanie-poddaszy-pianka-pur/

Rodzaje pianki poliuretanowej


Pianka poliuretanowa różni się ze względu na swoją budowę. Wyróżniamy wówczas pianę otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Pianka otwartokomórkowa


Ten rodzaj materiału wyróżnia się strukturą pełną otwartych pęcherzyków. Z wyglądu przypomina gąbkę, a dzięki temu, że piana wypełniona jest powietrzem, materiał zapobiega skraplaniu się wewnątrz wody i powstawaniu grzybów. Pianka otwartokomórkowa jest zdecydowanie lżejsza niż np. wełna mineralna. Najczęściej ten rodzaj piany wykorzystuje się przy izolacji stropów, poddaszy i ścian.

Pianka zamkniętokomórkowa


W przypadku pianki zamkniętokomórkowej struktura materiału jest dość gładka, a pęcherzyki zamknięte. Wówczas pianka jest twarda i sztywna, dzięki czemu zdecydowanie mocniej nie przewodzi zimna. Najczęściej piana zamkniętokomórkowa wykorzystywana jest przy izolacji podłóg i fundamentów, a także przy konstrukcjach betonowych, stalowych, czy blaszanych.

ocieplanie poddasza

Jak wykonuje się ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?


Aplikacja pianki poliuretanowej powinna zostać wykonana przez profesjonalną firmę, która przy natrysku zwróci uwagę na takie aspekty jak grubość izolacji, czy dobór odpowiednich produktów i metod pracy. Izolacja dachu rozpoczynana jest od dokładnego przygotowania pomieszczenia. Aby zapobiec wypływaniu pianki poza konstrukcję dachu, konieczne jest zamaskowanie wolnych przestrzeni podocinanymi kawałkami płyt styropianowych.

Kolejnym krokiem jest wyłożenie pomieszczenia folią - w szczególności podłóg i mebli (jeśli takie znajdują się w pomieszczeniu). Choć metoda natrysku jest precyzyjna, zdarza się, że materiał osiada, a jego usunięcie jest dość trudne. Ponadto należy pamiętać o zabezpieczeniu folią ścian i okien, gdyż ich wybrudzenie zdecydowanie przedłuży prace.

Następnie firma zajmująca się izolacją natryskową wprowadza do pomieszczenia specjalny wąż, w którym płynie materiał. Do węża zaś zamontowany jest pistolet natryskowy, którym zostanie nałożona pianka. Niezwykle ważne jest wykonywanie natrysku szybkimi i płynnymi ruchami, gdyż materiał szybko się utwardza i zwiększa swoją objętość, dlatego należy zadbać, by pracę wykonywał profesjonalista.

Po nałożeniu pierwszej warstwy pianki, należy upewnić się, że materiał osiągnął wymaganą grubość. Zazwyczaj wykonawca sprawdza ten aspekt przy użyciu specjalnych urządzeń pomiarowych. W większości przypadków, aby izolacja spełniała swoje zadanie, należy położyć drugą warstwę materiału. Po całkowitym utwardzeniu się materiału, można przejść do kolejnych prac związanych z wykańczaniem poddasza.

Piana poliuretanowa a bezpieczeństwo domowników


Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że pianka przy natrysku jest szkodliwa dla zdrowia. Wszystkie prace związane z ocieplaniem poddasza należy więc wykonywać w specjalnym stroju i masce, które zadbają o bezpieczeństwo osoby wykonującej natrysk. Po stężeniu materiału pianka poliuretanowa staje się zupełnie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ponadto piana jest doskonałym wyborem dla osób zmagających się z alergiami.

Wiele osób zastanawia się, czy pianka PUR jest materiałem łatwopalnym. O ile piana może się zapalić, to jej właściwości prowadzą do samowygasania palących się powierzchni. Wówczas w przypadku ewentualnego pożaru, należy odciąć źródło ciepła, a materiał samodzielnie się wygasi i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia.

Koszt ocieplenia poddasza pianką


Cena wykonania izolacji pianką poliuretanową zależy w głównej mierze od wielkości ocieplanego poddasza oraz od lokalizacji domu. Zwykle jednak koszt ocieplania pianką PUR zaczyna się już od 50 złotych za metr kwadratowy za materiał i robociznę.

Ocieplanie pianką poliuretanową - zalety i wady


Jedną z głównych zalet ocieplania domu pianką PUR jest szybkość wykonania prac. W porównaniu do izolacji innymi materiałami, ocieplanie poddasza pianką można wykonać już w jeden dzień. Taki aspekt nie tylko wpływa na przyspieszenie prac budowlanych, ale także przekłada się na niższe koszty za robociznę.

Co więcej, pianka poliuretanowa nie zmienia swoich właściwości użytkowych wraz z upływem lat. Materiał nie kruszy się ani nie ulega zawilgoceniu przy zalaniu wodą, dzięki czemu pianka będzie izolować wnętrze, nawet gdy dach okaże się nieszczelny. Warto dodać, że pianka PUR przepuszcza parę wodną, co sprzyja utrzymywaniu w domu odpowiedniego i bezpiecznego dla alergików mikroklimatu.

Warto zaznaczyć, że pianka jest materiałem lekkim, dzięki czemu konstrukcja dachu nie jest nadmiernie obciążana. Według ekspertów, pianka PUR położona na tej samej powierzchni może ważyć nawet 10 razy mniej niż wełna mineralna. Ponadto wykonanie natrysku jest zabiegiem niezwykle precyzyjnym, co ułatwia dotarcie nawet do najszczelniejszych zakamarków poddasza.

Kolejną zaletą izolacji natryskowej jest jej koszt. W porównaniu do ocieplania innymi materiałami, wykorzystanie pianki PUR staje się jednym z ekonomiczniejszych rozwiązań. Co więcej, dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym, pianka zdecydowanie wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Jedyną wadą ocieplania wnętrz pianką jest brak odporności materiału na promieniowanie UV. Wówczas konieczne jest zabezpieczenie materiału przed ewentualnym nasłonecznieniem. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie ochrony w postaci hydroizolacyjnej membrany w płynie.

REKLAMA:


Podsumowanie


Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową to jedno z najchętniej wybieranych sposobów izolacji domu. Pianka PUR wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu sposób ten zapobiega wyziębianiu pomieszczeń, co z kolei wpływa na ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Ponadto izolację wykonuje się sprawnie, dzięki czemu szybko można przejść do kolejnych prac budowlanych. Decydując się na ocieplanie pianką PUR, należy jednak zdecydować się na profesjonalną firmę, która z odpowiednią wiedzą i dbałością o szczegóły wykona natrysk materiału.

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt