chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Drobne naprawy na ścianach

Drobne naprawy na ścianach

02.03.2010
Po długiej i srogiej zimie z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Wręcz chcielibyśmy coś zrobić, aby przyspieszyć jej nadejście. To odpowiedni czas, aby zrobić gruntowne porządki, dokonać drobnych napraw i przywitać najpiękniejszą porę roku oraz wielkanocnych gości w odnowionym, czystym mieszkaniu.

Zarysowania, pęknięcia


Pojawiają się w ścianach i na sufitach. Aby się ich pozbyć, przede wszystkim należy dokładnie oczyścić okolice takiego uszkodzenia, usuwając resztki farby i wierzchniej warstwy tynku. Do tego celu należy użyć szpachelki. Jej ostrym końcem posłużymy się również, poszerzając pęknięcie. To umożliwi późniejsze dokładne wypełnienie szczeliny zaprawą.
Przeczytaj również: Mapei na ogrzewanej podłodze
REKLAMA:


Odsłonięte podłoże gruntujemy emulsją Atlas Uni-Grunt, używając pędzla. Przeniknie ona w głąb podłoża, wzmacniając je, a zarazem zmniejszając jego chłonność.

Do wypełniania szczeliny, gdy emulsja wyschnie (po ok. 2 godzinach), można użyć np. gipsowej masy szpachlowej o przedłużonym czasie wiązania Gipsar Max. Żeby wypełnienie było trwałe, wybraną masę nakłada się dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełnia się poszerzone pęknięcie, potem nakłada się warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca o szerokości minimum 10 cm, zapobiegająca ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciska się szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak by pozostawała całkowicie niewidoczna.
Po wyschnięciu gipsu, można naprawianą powierzchnię wyrównać papierem ściernym. Po wykonaniu naprawy możemy przystąpić do pomalowania całej powierzchni.
Chemia budowlana - Najpierw był chaos… Fot. Shutterstock
Najpierw był chaos… Fot. Shutterstock
Chemia budowlana - …potem zapanowała harmonia. Fot. Shutterstock
…potem zapanowała harmonia. Fot. Shutterstock

Z nowymi tapetami


Jeżeli decydujemy się na wymianę tapety, z nabyciem nowej nie będzie problemu. Nadal najbardziej popularne są papierowe i winylowe. Zaletą tapet jest to, że ukrywają nierówności ścian, a te o właściwościach akustycznych (korkowe, tekstylne lub grube tłoczone) wyciszają wnętrze. Jednak przede wszystkim, poprzez niepowtarzalne wzory i fakturę, nadają one wnętrzom swoisty styl.

Chemia budowlana - Do wypełniania nierówności można użyć gipsowej masy szpachlowej o przedłużonym czasie wiązania Fot. Shutterstock
Do wypełniania nierówności można użyć gipsowej masy szpachlowej o przedłużonym czasie wiązania Fot. Shutterstock
Oprócz tapet potrzebny nam będzie odpowiedni klej, ponieważ każdy rodzaj tapety wymaga innego kleju. Dla przykładu: do przyklejania tapet papierowych służy klej Atlas Alpan, do przyklejania tapet winylowych, tłoczonych i z raufazy Alpan Specjalny, natomiast Alpan Plus przykleja tapety strukturalne, tekstylne i z włókna szklanego.

Zanim przykleimy tapetę, musimy przygotować podłoże, które powinno być mocne, równe, czyste, suche, gładkie i niezbyt chłonne. Płynem do usuwania tapet Atlas Alpan należy namoczyć resztki starych tapet, a gdy zmiękną, usunąć je za pomocą szpachelki.
Następnie, wszystkie pęknięcia i ubytki, które ukazały się po usunięciu tapet, wyrównujemy przy użyciu szpachli gipsowej Gipsar Uni.


Chemia budowlana - Po wyschnięciu masy gipsowej można naprawianą powierzchnię wyrównać papierem ściernym. Fot. Shutterstock
Po wyschnięciu masy gipsowej można naprawianą powierzchnię wyrównać papierem ściernym. Fot. Shutterstock
W przypadku układania tapet na płytach gipsowo-kartonowych, styki płyt powinny być wykończone na gładko. Szczeliny wypełniamy masą szpachlową Gipsar Max. Podłoże po oczyszczeniu i wyrównaniu należy zagruntować klejem Atlas Alpan, rozpuszczonym w wodzie w stosunku 1:80. Następnie nakładamy równomiernie klej na tapetę i pozostawiamy ją, aby zwilgotniała. Przyklejając tapetę, dociskamy ją do ściany za pomocą wałka gumowego lub szmatki, aby nie powstały pod nią pęcherze powietrza.

Estetyczne spoiny


Jeżeli decydujemy się na wymianę starej i zniszczonej fugi, musimy dokładnie usunąć stare spoiny przy pomocy specjalnych rylców, dostępnych w super marketach i hurtowniach. Nie jest to zadanie łatwe, ale z pewnością do wykonania. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi, najlepiej odkurzaczem.

Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. Warto użyć fugi Atlas Artis, o przedłużonej trwałości koloru, posiadającej również system ochrony antybakteryjnej. Następnie postępujemy tak samo, jak przy fugowaniu nowych płytek. Przygotowaną, zgodnie z zaleceniami producenta, zaprawę wprowadzamy w spoiny przy użyciu gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min.) całą powierzchnię należy przemyć wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach należy dodatkowo zwilżyć dużą ilością wody i pozostawić do wyschnięcia. Po upływie około 3 godzin należy ponownie umyć powierzchnię gąbką.

Gdy nie chcemy wymieniać fug, a jedynie odświeżyć ich wygląd, wystarczy zastosować renowator do fug Atlas Fugero. Jest to gotowy do użycia produkt, który nanosi się pędzelkiem na umyte i odtłuszczone spoiny. Efektem prac jest czysta i kolorowa fuga pomiędzy płytkami, uzyskana bez konieczności pracochłonnego usuwania starej fugi.
Połączenia i krawędzie szczególnie narażone na pękanie – np. między ścianą a wanną – wypełniamy masami trwale elastycznymi, np. silikonem Atlas Artis. Silikon wyciskamy z kartusza i wprowadzamy z niewielkim nadmiarem w spoinę. Następnie, przy użyciu np. spryskiwacza do kwiatów, zraszamy masę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i usuwamy nadmiar silikonu odpowiednio ukształtowanym zbierakiem, nadając spoinie właściwy kształt.

Chemia budowlana - Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS
Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Podłoże odpowiednio przygotowane


Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne winno być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne. Przede wszystkim trzeba więc usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczące się farby, oderwać stare tapety, zwłaszcza gdy niezbyt dobrze trzymają się podłoża.
W miarę potrzeby trzeba też usunąć stare, pylące i odspajające się tynki, zlikwidować wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności.
Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć i zagruntować odpowiednim do właściwości podłoża preparatem. Na podłoża chłonne zalecane jest stosowanie Atlasa Uni-Gruntu (ściany, podłogi, sufity) lub Atlasa Uni-Gruntu Plus (podłogi). Natomiast na gładkie podłoża o niskiej chłonności lub problematycznej przyczepności świetnie nadaje się Atlas Grunto-Plast.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt