chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Budować czy nie budować?

Budować czy nie budować?

05.01.2022
Temperatura oraz wilgotność powietrza mają duży wpływ na szybkość procesu wiązania wykorzystywanych produktów. Cement zawarty w zaprawach, aby zaczął wiązać wymaga temperatury >5˚C. W temperaturach niższych proces ten się zatrzymuje, a przechodząc przez 0, woda zarobowa zamienia się w lód, niszcząc wyrób z którym pracujemy.

Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel

Temperatury te nie dotyczą tylko otaczającego nas powietrza. Należy je też zapewnić na podłożu, na które nanosimy tynk, zaprawę. Nie dopuszczalna jest praca na zmrożonej ścianie, jest to duże ryzyko, które często skutkuje wydłużonym czasem wiązania, a nawet zniszczeniem kolejnych nakładanych warstw. Przy pracach murarskich należy zwrócić uwagę, aby murowane elementy miały temperaturę dodatnią. Zmrożone cegły, pustaki to ryzyko, że zaprawa ulegnie zniszczeniu. Temperatury >0˚C spowodują, że czasy wiązania będą mocno wydłużone. Normalnym zjawiskiem jest wtedy, że klej do płytek, czy też zaprawa do ociepleń po 2, 3 dniach jest jeszcze miękka.

Pamiętajmy, każdy produkt ma określony czas wiązania i jest on sprawdzony dla temperatury +20˚C, jej spadek o połowę może ten czas wydłużyć nawet dwukrotnie. Zapewnienie odpowiednich warunków do wiązania jest szczególnie istotne dla produktów elewacyjnych, w szczególności gotowych tynków oraz farb. W ich przypadku do wiązania oprócz odpowiednich temperatur potrzebna jest niska wilgotność.
Wysychający produkt musi oddać wodę, a przy dużych wilgotnościach jest to niemożliwe, stąd praca w deszczu, mgle zwykle niesie ze sobą ryzyko „spłynięcia” tynku czy farby. Dlatego w przypadku prac elewacyjnych całą jej powierzchnię należy zabezpieczyć osłonami (siatki, folie). Zaleca się też zastosowanie specjalnego dodatku ANTYMRÓZ 1000.
Dodatek ten powoduje, że produkty gotowe takie jak NANOTYNK 031 czy BIOTYNK 042 szybciej wiążą i są odporne np. na opady deszczu. W czasie zimy pomocne będą również produkty dedykowane temperaturom zimowym, które umożliwiają bezpieczną prace w temperaturach >0˚C, mają szybsze czasy wiązania, przez co mają też wczesną odporność na działanie mrozu. Firma KREISEL posiada w swojej ofercie następujące produkty zimowe: zaprawy do systemów ociepleń: LEPSTYR-Z 211 (klejenie styropianu) oraz STYRLEP-Z 221 (klejenie i zatapianie siatki), a także aż 2 rodzaje cienkowarstwowych zapraw murarskich typu MURLEP, do łączenia bloczków betonu komórkowego i silikatów.
Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_tynki' doesn't exist