chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
Tynki wapienne
artykuł wprowadzający
Przed laty tynki cementowo-wapienne były przygotowywane na budowie. Inwestor zmuszony był do samodzielnego dozowania składników oraz odpowiednio starannego ich wymieszania. Dzisiaj życie jest prostsze. Ekipy budowlane mogą skorzystać z gotowych mieszanek przygotowanych w fabrykach. Dają one gwarancję wysokiej jakości i pozwalają przyspieszyć prace.

Knauf Connect

Obrzutka cementowo-wapienna

  właściwości  

Knauf Connect Obrzutka cementowo-wapienna jest starannie dobraną mieszaniną cementu, wypełniaczy mineralnych i modyfikatorów. Opracowane receptury są poparte wieloletnimi doświadczeniami w laboratoriach badawczych firmy Knauf Bauprodukte.

Charakteryzuje się następującymi właściwościami:
- wysoka wytrzymałość na ściskanie,
- dobra przyczepność,
- bardzo niska absorpcja wody,
- po stwardnieniu wodno- i mrozoodporna,
- do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

  zastosowanie  

Knauf Connect Obrzutka cementowo-wapienna przeznaczona jest do maszynowego lub ręcznego wykonania tradycyjnej obrzutki tynkarskiej pod tynki podkładowe.
Do stosowania na ścianach i stropach betonowych, z elementów ceramicznych, wapienno-piaskowych, betonów lekkich i na tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych. Do stosowania wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.
logo firmy

  materiały do ściągnięcia  

opakowanie:
Worki 25 kg - Paleta 1050 kg - 42 szt.

składowanie:
Do 9 miesięcy od daty produkcji, przy składowaniu na paletach, w suchych warunkach i w oryginalnych, nie uszkodzonych opakowaniach.
Knauf Connect Obrzutkę cementowo-wapienna można stosować na nośne, zwarte, suche, mocne, wolne od kurzu i innych środków zapobiegających przyleganiu (np. tłuszczów, smarów, środków adhezyjnych używanych przy deskowaniu, naddatków zaprawy murarskiej) podłoża.
Do wykonywania tynków przystąpić po okresie osiadania, skurczu i schnięcia murów i ścian.
Dla ścian murowanych czas dojrzewania trwa od 2 do 3 miesięcy a dla ścian i elementów betonowych od 4 do 6 miesięcy.
Nadmierne suche podłoża mineralne należy bezpośrednio przed wykonaniem obrzutki zwilżyć czystą wodą.
Zarabianie zaprawy
Ręcznie

Opakowanie 25 kg Knauf Connect Obrzutki cementowo-wapiennej rozmieszać w około 4 l czystej wody aż do uzyskania jednolitej masy (2-3 minuty). Należy uważać aby zaprawa miała jednolitą konsystencję. Z uwagi na chłonność podłoża i warunki atmosferyczne dokładną ilość dodawanej wody należy ustalić doświadczalnie.
Kolejne partie zaprawy muszą być przygotowane z taką samą ilością wody.
Czas zachowania właściwości roboczych po zarobieniu wodą wynosi 3 do 4 godzin w temperaturze 20°C.

Nanoszenie zaprawy
Knauf Connect Obrzutkę cementowo-wapienną nakładać na podłoże za pomocą kielni tynkarskiej Lub agregatu tynkarskiego (przestrzegać instrukcji użytkownika urządzenia), jednowarstwowo na grubość od 4 do 8 mm.

WSKAZÓWKI UZUPEŁNIAJĄCE
- nie przerabiać przy temperaturze poniżej + 5 °C i powyżej + 25 °C,
- nie mieszać z innymi zaprawami,
- nakładanie następnej warstwy tynkarskiej dopiero po min. 24 godzinach, przy temperaturze +20°C i wilgotności względnej powietrza 50%. Przy obniżonej temperaturze i podwyższonej wilgotności czas ten ulega wydłużeniu,
- narzędzia pracy po użyciu natychmiast umyć wodą,
- świeży tynk należy chronić przed mrozem i szybkim wyschnięciem. Zastosować odpowiednie ochrony w warunkach niesprzyjających dla prac tynkarskich,
- poprzez zmiany konsystencji oraz wpływy warunków atmosferycznych może być zróżnicowana wytrzymałość i przyczepność następnej warstwy np. tynku podkładowego.
UWAGI
Wszelkie dane odnoszą się do temperatury +20°C i wilgotności względnej powietrza 50%. W innych warunkach należy uwzględnić szybsze lub wolniejsze twardnienie materiału. Knauf Connect Obrzutka cementowo-wapienna ma właściwości drażniące. Zawartość cementu powoduje, że po zarobieniu z wodą wyrób ma odczyn alkaliczny.
W związku z tym należy chronić skórę i oczy. W przypadku kontaktu materiału z oczami, płukać je obficie wodą i zasięgnąć porady lekarza.
Wyrób przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Zawartość chromu VI- poniżej 2ppm w okresie ważności wyrobu.

ZALECENIA
Nie należy nakładać Knauf Connect Obrzutki cementowo-wapiennej na ściany silnie nasłonecznione, a wykonaną wyprawę chronić przed opadami deszczu oraz chronić przed zbyt szybkim wysychaniem przez minimum 1 dzień.
Niniejsza karta techniczna określa zakres stosowania materiału i zalecany sposób prowadzenia robót, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy. Oprócz podanych zaleceń prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami BHP. Producent gwarantuje jakość wyrobu, natomiast nie ma wpływu na warunki i sposób jego użycia. W przypadku wątpliwości należy wykonać własne próby stosowania.
Gęstość objętościowa świeżej zaprawy: ok. 1,9 kg/dm³
Proporcje woda/proszek: ok. 4 litra wody / 25kg proszku
Czas dojrzewania: do 5 minut
Czas wykorzystania gotowej zaprawy: od 3 do 4 godzin
Zużycie: uzależnione jest od grubości obrzutki i zawiera się od 3,5 do 5m² z jednego worka 25 kg
Wytrzymałość na ściskanie kategoria CSIV: wartość ≥ 6,0 N/mm²
Przyczepność do podłoża: wartość ≥0,35 N/mm², FP:A
Absorpcja wody spowodowana podciąganiem kapilarnym: kategoria W2, wartość c ≤0,20 kg/(m² x min 0,5)
Współczynnik przyczepności pary wodnej: µ 16/44
Trwałość (odporność na zamarzanie- odmrażanie): ubytek masy 0%, spadek wytrzymałości na ściskanie 0%
Reakcja na ogień: Klasa A1

  artykuły powiązane z produktem  

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Tynki wapienne

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt