chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Docieplamy » Zwalczanie grzybów z elementów budowli

Zwalczanie grzybów z elementów budowli

20.05.2014
Oto kilka prostych kroków, które pozwolą skutecznie pozbyć się grzyba, który zaatakował elementy budowy.

Ustalenie rodzaju grzyba


Po stwierdzeniu pojawienia się na drewnie grzyba, należy ustalić najpierw jego rodzaj, gdyż od tego zależeć będą metody i zakres podjętych prac, mających na celu ochronę i renowację drewna. Wskazówką będzie tutaj wygląd zniszczonego drewna. Podejmując stosowne działanie należy mieć na względzie nie tylko wybór odpowiednich środków chemicznych, ale również znalezienie właściwych rozwiązań technicznych, aby chronić elementy budowlane, szczególnie drewniane przed kontaktem z wilgocią, względnie pozwolić jej wyparować. Prawdziwy grzyb domowy Zwalczanie grzyba domowego wymaga szczególnej staranności. Sznury grzybni, zdolne do transportu wody,atakują również suche obszary drewna.W związku z tym należy ściśle przestrzegać zaleceń zawartych w DIN68 800, część 4 oraz w instrukcji WTA nr 1-2-91. Dotyczy to w szczególności szeroko zakrojonych prac związanych z usuwaniem zaatakowanych elementów budowlanych (elementy drewnianego długości co najmniej 1 m oraz(nasypy) co najmniej 1,5 m powyżej widocznych zaatakowanych miejsc.Wszelkie elementy drewniane pozostające w budowli należy profilaktycznie zaimpregnować. Dla zapewnienia dodatkowej ochrony w miejscach szczególnie narażonych,jak czoła balkonów, stopy krokwi, przyścienne belki stropowe, płatwie stopowe, krokwie szczytowe można zastosować Adolit Borpatronen* (por. pasożyty wywołujące zgniliznę mokrą). Drewno przewidziane jako zastępcze należy uprzednio za impregnować zgodnie z jego właściwą klasą użytkową. Drewno mające bezpośredni kontakt z murem najlepiej poddać impregnacji ciśnieniowej.Ponadto w przypadku ataku grzyba domowego należy przestrzegać podanych tu informacji na temat zwalczania grzyba w murze.

Mur zaatakowany przez grzyb


Jeśli w budowli stwierdzono atak grzyba domowego właściwego, to pod kątem jego występowania należy sprawdzić również mury sąsiadujące.Jeśli jego występowanie zostanie potwierdzone,to i tam należy przedsięwziąć działania zwalczające i renowacyjne.
Przeczytaj również: Owady niszczące drewno
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Obróbka powierzchni


Jeśli zakres ataku jest niewielki, wystarczające mogą być zabiegi powierzchniowe.Obszar poddany naprawie powinien się rozciągać na co najmniej 1,5 poza strefę widocznego ataku. Najpierw należy skuć tynki i wydrapać spoiny. Następnie mur poddaje się opalaniu, co pozwala na unieszkodliwienie przywierających do powierzchni zarodników oraz na zlokalizowanie przerostów grzybni,która podczas spalania trzeszczy i żarzy się. Następnie za pomocą szczotki lub odkurzacza przemysłowego oczyszcza się mur z luźnych resztek tynku lub spalenizny. Strefy sąsiadujące,jak na przykład otwarte stropy,należy przykryć dla zabezpieczenia przed zainfekowaniem.Następnie ściany mogą być poddane flutacji, natryskowi lub pianowaniu użyciem Adolit M flüssig, przy czym podczas zabiegu należy przynajmniej dwukrotnie nanieść mokre na mokre co najmniej 50 ml 10% roztworu na każdy m2.

Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Impregnacja przez wywiercone otwory


Jeżeli nastąpił silniejszy atak grzyba domowego lub jeżeli drewniane elementy budowlane mają zostać poddane renowacji lub ma zostać wbudowane nowe drewno, to środek zwalczający należy dodatkowo wprowadzić do wnętrza ściany.

Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Nasączanie otworów:


W tym celu należy we wzajemnie przesuniętych rzędach, w odstępach około 25 cm poziomo i 15-20 cm pionowo, wywiercić ukośnie otwory, skierowane w dół pod kątem 350-450 stopni.Średnica otworów powinna wynosić20-30 mm a ich głębokość być równa grubości muru minus 15 cm. W strefie podparcia czół belek odstępy należy zmniejszyć do 10 cm poziomo i pionowo.W zależności od nasiąkliwości otwory wielokrotnie wypełnia się roztworem Adolit M flüssig.
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Ciśnieniowe nasączanie przez wywiercone otwory


Otwory należy wywiercić poziomo lub z lekkim nachyleniem w dół, w odstępach ok. 25 cm poziomo i ok. 20-30cm pionowo. Średnica otworów powinna być dopasowana do pakerów iniekcyjnych i wynosić 18 mm, natomiast głębokość powinna odpowiadać grubości muru minus 15 cm.Iniektory (nr art. 4109) stosuje się z dużą nakładką ułatwiającą ich wbijanie(nr art. 4104). Za pomocą opryskiwacza ogrodowego lub pompy niskociśnieniowej,wyposażonego w zawór odcinający, wąż ciśnieniowy i złączkę,wprowadza się pod niskim ciśnieniem(3-4 bary) Adolit M flüssig w mur.Zwalczanie zakrojone na szerszą skalę wymaga zastosowania 3 kg koncentratu na 1 m3 muru, przy czym zależnie od zawilgocenia ściany środek można rozcieńczyć do roztworu o stężeniu 10 - 50%.

Prace końcowe


Wydrapane spoiny i wywiercone otwory po zakończeniu zabiegu zwalczającego zamyka się za pomocą środka Bohrloch suspension. Mur można ponownie otynkować.

Źródło: Remmers
Przeczytaj również: Skuteczna impregnacja drewna
(MZ)

Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Docieplamy

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt