chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Docieplamy » Jak dbać o podłogę z drewna

Jak dbać o podłogę z drewna

04.09.2013
Drewniana podłoga to symbol ponadczasowego piękna, ale zarazem powierzchnia wymagająca troski i odpowiednich zabiegów konserwujących. Nie wolno o nich zapominać, jeśli chcemy cieszyć się urodą posadzki przez lata.

Chemia budowlana - Fot. Baltic Wood
Fot. Baltic Wood

Regularna pielęgnacja


Najważniejsze jest utrzymanie jej w czystości i regularne pielęgnowanie. Jeśli wybraliśmy litą podłogę drewnianą, musimy pamiętać o tym, że wymaga ona oczyszczenia minimum 2 razy na tydzień. Do zamiatania używajmy miękkiej zmiotki, jeśli wolimy odkurzanie – to tylko odpowiednią do tego szczotką. Do mycia lepszy jest mop z mikrofibry, którego zaletą jest niepozostawianie na czyszczonej powierzchni nadmiaru wody. Drewno powinno się zmywać szmatką wilgotną nie mokrą.

Poza codziennymi, podstawowymi czynnościami, regularnie należy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, polegające na odświeżeniu materiału za pomocą specjalistycznych preparatów. Należy to robić przynajmniej raz w miesiącu. Lepiej unikać środków uniwersalnych i wybierać profesjonalne, do konkretnych zastosowań. W inny sposób dba się bowiem o podłogę wykończoną lakierem, a inaczej – o oleinowaną. Ważne jest, by zastosowany preparat pozwolił stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Dzięki temu powierzchnia podłogi pozostaje też antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu. Drewno nie lubi środków zawierających silne detergenty, a zwłaszcza preparatów o silnym odczynie zasadowym lub kwaśnym!

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Baltic Wood
Fot. Baltic Wood

Ochrona przed rysami


Jako materiał naturalny drewno, nawet dobrze zabezpieczone, podatne jest na zarysowania, wgniecenia itp. Dlatego warto stosować specjalne podkładki, które przykleja się do nóg krzeseł, foteli, mebli, stołu czy kanapy – w ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się zarysowań. Z kolei meble mobilne warto wyposażyć w specjalne kółka do podłóg drewnianych.

Niebezpieczne dla drewna mogą być również pazury domowych pupili. Konieczne jest regularne ich obcinanie, a także oczyszczanie łap z piasku i innych zanieczyszczeń. Bo one właśnie są kolejnym zagrożeniem dla gładkości posadzki. Mieszanina piasku i wody działa niczym papier ścierny. Po drewnianych podłogach poruszajmy się więc w miękkim obuwiu, unikając cienkich szpilek, a przede wszystkim starając się nie wnosić zanieczyszczeń do wnętrza.

Chemia budowlana - Fot. Baltic Wood
Fot. Baltic Wood

Właściwy mikroklimat


Dla deski litej odpowiednia wilgotność powietrza to ok. 40-60% przy temperaturze 20°C. Dlatego zimą, kiedy wilgotność jest niższa, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawilżaczy powietrza i regularne wietrzenie wnętrz.


Autor: Baltic Wood - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Docieplamy

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt