chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Uchroń siebie i swój portfel przed mrozem

Uchroń siebie i swój portfel przed mrozem

09.02.2012
Panujące w ostatnich dniach ostre mrozy są powodem do zmartwień dla właścicieli i wynajmujących mieszkania i domy. Gdy temperatura spada poniżej -20 stopni, drastycznie rośnie zapotrzebowanie na gaz i prąd. Ogrzanie przeciętnego domu o powierzchni 150 m2, gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych dziennie.

W Polsce wciąż pokutuje pogląd, że oszczędzanie energii dotyczy głównie energii elektrycznej, a tymczasem całkowite koszty ogrzewania w bilansie rocznym stanowią od 50% do 80% wydatków. Zdaniem ekspertów z Europejskiego Stowarzyszenie Firm na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (EuroACE) skupionych wokół kampanii na rzecz oszczędzania energii „Renovate Europe”, wszystkie budynki w Europie pochłaniają 40% całej wyprodukowanej energii. Dla typowego budynku jednorodzinnego są to opłaty sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Na poziom wydatków, w znacznej mierze wpływa izolacyjność przegród, czyli dachu, ścian i podłóg.
REKLAMA:


Przykładowe średnie oszczędności na ogrzewanie dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 m2 w porównaniu do budynku nieizolowanego mogą wynosić w zależności od systemu ogrzewania:
a) Dla izolacji dachu wełną o grubości 15 cm i ścian wełną o grubości 10 cm od 2 do 4 tyś zł/rok
b) Dla izolacji dachu wełną o grubości 30 cm i ścian wełną o grubości 20 cm od 5 do 9 tyś zł/rok

Procentowo, ograniczenie strat energii wynikających z zastosowania izolacji z wełny mineralnej przedstawia się następująco:
a) Przy zaizolowaniu dachu wełną o grubości 15 cm, zmniejszamy straty energii o 50% przez dach, a przy grubości 30 cm nawet o ponad 80%.
b) Przy zaizolowaniu ścian z cegły ceramicznej wełną o grubości 10 cm zmniejszamy straty energii o ponad 60% przez ścianę, a dla grubości 20 cm o ponad 80%.

Efekt wynikający z dobrej izolacji budynku jest trwały i niezmienny w czasie, gdyż wełna zachowuje swoje właściwości przez cały swój okres wbudowania (50 lat i więcej). Największe korzyści osiągniemy, gdy zaplanujemy odpowiednią grubość izolacji już na etapie projektowania, jednak bardzo dobre efekty możemy uzyskać również wtedy, gdy zdecydujemy się ocieplić dom już zbudowany.
Przeczytaj również: Fakty i mity o wełnie mineralnej
Oblicz koszt ogrzewania swojego domu i zapotrzebowania na energię, korzystając z kalkulatora stworzonego przez ekspertów Knauf Insulation. Kalkulator dostępny pod linkiem: http://knaufinsulation.inzynier24.pl/audyt/.

Autorem komentarza jest Pani Ewa Kosmala, Dyrektor ds. technicznych i Pełnomocnik Zarządu w firmie Knauf Insulation.

Autor: knauf_Insulation - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt