chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Pasywny budynek wielorodzinny w Polsce z Sopro

Pasywny budynek wielorodzinny w Polsce z Sopro

26.11.2015
Budownictwo ekologiczne i energooszczędne - Łyna Park w Olsztynie – pierwszy w Polsce pasywny budynek wielorodzinny. Do stworzenia obiektu wykorzystano cały szereg nowoczesnych materiałów i technologii, w tym – zaawansowane rozwiązania z zakresu chemii budowlanej Sopro.

Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro

O Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, mówi się „miasto wśród lasów i jezior”. Naturalne otoczenie miejsca znajduje odzwierciedlenie w lokalnej architekturze. Położony w samym sercu miasta kompleks to sztandarowy przykład tego, w jaki sposób współczesna przestrzeń mieszkaniowa może inspirować się przyrodą, tworząc z nią harmonijną całość. Malownicze usytuowanie w parku na wprost Zamku Kapituły Warmińskiej, tuż nad rzeką Łyną, zobowiązało projektantów i architektów do stworzenia budynku zgodnego z wyzwaniami współczesnego życia – nowoczesnego pod względem estetycznym, ekologicznego oraz efektywnego energetycznie. W tym celu zdecydowano się m.in. na grubą warstwę wysokogatunkowej izolacji ścian i stropów, specjalne łączniki balkonowe dedykowane do budynków pasywnych, ogniwa fotowoltaiczne, wiatrak oraz rewersyjną pompę ciepła. Nowoczesny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją odzyskuje energię cieplną ze zużytego powietrza, a następnie oddaje przefiltrowane ciepło, doprowadzając je w optymalnej ilości do każdego pomieszczenia. Efekt? Nowoczesny obiekt, którego zapotrzebowanie na energię jest o kilkadziesiąt procent mniejsze, niż w przypadku standardowych obiektów mieszkalnych w budownictwie tradycyjnym. Projektując budynek, zadbano również o komfort akustyczny mieszkańców. System dźwiękoszczelny oparto na wełnie mineralnej, uzupełnionej o specjalne tłumiki akustyczne oddzielające przestrzeń wspólną lokatorów od przestrzeni mieszkalnej. Efekt wzmacniają trójszybowe okna pasywne, które z powodzeniem wyciszają wszelkie niechciane dźwięki płynące z zewnątrz. Aby spełnić wysokie wymagania projektowe oraz zachować unikalny charakter obiektu, potrzebne były materiały najwyższej jakości. Wśród nich znalazła się też cała paleta rozwiązań Sopro.

Marka dostarczyła na plac budowy szereg innowacyjnych rozwiązań i technologii, które wykorzystano do wykonania m.in. fasad klinkierowych, niezawodnych uszczelnień oraz estetycznych wykończeń pomieszczeń. Przy wykonywaniu hydroizolacji postawiono na dwa wysokiej jakości produkty Sopro. W łazienkach, czyli pomieszczeniach szczególnie obciążonych działaniem wody, zastosowano uszczelniającą masę przeciwwilgociową Sopro FDF 525, która jest szybkoschnącym i gotowym do użycia preparatem z płynnego tworzywa sztucznego, przeznaczonym do stosowania w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych. Tarasy zabezpieczono z kolei za pomocą Sopro DSF® 523 – jednoskładnikowej, cementowej zaprawy uszczelniającej do wytwarzania elastycznych powłok nie przepuszczających wody i mostkujących pęknięcia, także w utrudnionych warunkach zewnętrznych.

REKLAMA:


Pewnym wyzwaniem dla wykonawcy okazała się praca z ręcznie wytwarzaną, klinkierową cegłą, która posłużyła do wykończenia fasad kompleksu. Wymagający materiał oznaczał konieczność zastosowania wysokiej jakości chemii budowlanej. – Aby cieszyć się przez długie lata odporną na zewnętrzne warunki atmosferyczne i miłą dla oka konstrukcją z cegieł klinkierowych, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich produktów i właściwe przygotowanie fundamentów pod przyszły mur – podkreśla Adam Królak, ekspert firmy Sopro. – Najwyższym wymaganiom technicznym sprostała w tym wypadku zaprawa z trasem do cegieł nasiąkliwych Sopro KMT plus, która charakteryzuje się precyzyjnie dobraną mieszanką komponentów i barwników. Stanowi ona gwarancję, że wykonywana elewacja będzie zawsze zachwycać świeżym, nasyconym i nieblaknącym kolorem. Zaprawa zapewnia ponadto całkowitą prze­puszczalność pary wodnej przy wysokiej szczelności materiału i nie do­pu­sz­cza poprzez swoją elastyczność do powstawa­nia rys skurczo­wych – dodaje.

Wnętrza pieczołowicie wykończone eleganckimi płytkami z ceramiki i kamienia naturalnego wymagały zastosowania niezawodnego rozwiązania zdolnego zapewnić stabilność oraz trwałość montowanych okładzin. W zależności od rodzaju i wielkości płytek, wykonawca obiektu wykorzystał dwa wysokiej jakości rozwiązania Sopro: FF 450 – elastyczną, cementową zaprawę klejową cienkowarstwową do układania i mocowania płytek ceramicznych i gresowych, a także FF 455 – białą, elastyczną zaprawę cienkowarstwową do mocowania i układania jasnych okładzin z kamienia naturalnego, mozaiki szklanej oraz płytek ceramicznych.

Łyna Park, jako pierwszy w Polsce pasywny budynek wielorodzinny, łączy nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z ideą zrównoważonego rozwoju – tłumaczy Adam Królak, ekspert firmy Sopro. – Pionierskie projekty budowlane zawsze zasługują na materiały o sprawdzonej jakości. Dla Sopro oznaczało to więc potrzebę dostarczenia technologii najwyższej próby – spełniających nie tylko rygorystyczne wymagania użytkowe, ale też ekologicznych oraz bezpiecznych – podsumowuje ekspert Sopro.

Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt