chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Techniki fugowania według Rubi

Techniki fugowania według Rubi

26.04.2012
Ze względu na zabrudzenie oraz niedogodną pozycję pracy, fugowanie często uważane jest za jedną z najbardziej niewdzięcznych i niewygodnych czynności w trakcie układania płytek. Z drugiej jednak strony należycie wykonane fugowanie jest bardzo istotnym elementem dobrego wykończenia prac glazurniczych.

Chemia budowlana - Elektryczny aplikator zaprawy do fug
Elektryczny aplikator zaprawy do fug

Istnieją cztery podstawowe rodzaje fug przy układaniu płytek ceramicznych:


- Pierwszy i najbardziej powszechny, to fuga zwykła. Jest to przestrzeń pozostająca między ułożonymi dwiema lub więcej płytkami ceramicznymi. O zwykłej fudze mówi się, gdy jest ona równa lub szersza niż 3 mm.
- Fugi obwodowe (na posadzkach), pozwalają uniknąć podnoszenia się płytek po ich ułożeniu i są niezbędne w przypadku powierzchni powyżej 7 m2 . Fugi te nie powinny być węższe niż 5 mm, muszą być ciągłe i wypełnione silikonem lub polistyrenem rozszerzalnym (porex).
- Fugi podziałowe wymagane są dla dużych powierzchni (od 50/70 m2) i pozwalają podzielić całkowitą powierzchnię na mniejsze strefy w celu zredukowania skutków kurczenia się i dylatacji.
- Fugi strukturalne, są to fugi, które muszą pokrywać się z fugami samego podłoża.
Przeczytaj również: Sekrety dobrej fugi
REKLAMA:


Narzędzia RUBI:


- Pace gumowe. Pace do fugowania płytek ceramicznych z ergonomicznymi rączkami z drewna lub plastiku. Dostępne w wersjach o różnej twardości gumy w celu osiągnięcia lepszego wykończenia w zależności od szerokości fugi. Dostępne również z wymiennymi podstawami, które umożliwiają wykorzystanie jednej rączki do kilku rodzajów gum.
- Aplikatory zaprawy do fug. (Ref. 65990 i 66915) Aplikatory ręczne i na baterie, do łatwego, szybkiego i czystego nakładania zaprawy fugowej bezpośrednio na fugę. Redukują zużycie zaprawy i zabrudzenia po fugowaniu.
- RUBILIM-N (40 lub 50) ze SZPACHLĄ VULKOLAN (Ref. 60951/71). Wysokowydajnościowe urządzenie obrotowe ze specjalnie zaprojektowaną szpachlą do fugowania dużych powierzchni.

Sposoby postępowania dla uzyskania poprawnego wykończenia powierzchni:


RUBI dysponuje różnorodnymi narzędziami specjalnie zaprojektowanymi do fugowania. Poznanie pełnej dostępnej gamy produktów pozwala w każdym przypadku używać narzędzia najlepiej dostosowanego do rodzaju fugi i powierzchni do fugowania.

Należy wyróżnić kilka rodzajów pac gumowych, które pod względem twardości można podzielić na:


- Paca gumowa twarda: Z podstawą z twardej gumy, wytrzymałej na ścieranie, która pozwala wypełnić fugi o szerokości równej lub większej od 3 mm, nie powodując wybrania fugi w momencie nakładania materiału.
- Paca gumowa miękka: Z podstawą z miękkiej gumy i nakładką odporną na ścieranie, specjalnie zaprojektowana do fugowania szerokości mniejszych niż 3 mm, pozwalająca na idealnie wniknięcie materiału w niewielką przestrzeń fugi.
- Paca Termoflex: Specjalna ze względu na swoją lekkość, o średniej twardości, co sprawia, że jest ona odpowiednia do wszystkich rodzajów fug.
Chemia budowlana - Pace gumowe
Pace gumowe
Jeśli fuga ma “wodnistą” konsystencję (jest bardziej płynna niż zwykle) możemy również użyć szpachli glazurniczej zamiast pacy gumowej.

RUBI® posiada również dwa modele pistoletów do nakładania zaprawy:


- aplikator zaprawy o pojemności 750 cm3, który pozwala nakładać materiał bezpośrednio na fugę (możemy poprawić wykończenie fugi stosując szpachle do fug), z możliwością dostosowania końcówki do szerokości danej fugi, oraz
- nowy aplikator zaprawy o pojemności 600 cm3 z baterią.

Ten nowy aplikator wyposażony w baterię Ni-Cd do wielokrotnego ładowania, pozwala regulować prędkość nakładania zaprawy w zakresie 4 i 6,5 mm/s.
Podobnie jak aplikator do zaprawy 750 cm3, aplikator z baterią pozwala nakładać zaprawę silikonową i poliuretanową zarówno z wkładów sztywnych jak i elastycznych.

Chemia budowlana - Ręczny aplikator zaprawy do fug
Ręczny aplikator zaprawy do fug
Używanie odpowiednich narzędzi w zależności od rodzaju pracy, którą musimy wykonać, pozwoli osiągnąć bardziej profesjonalne wykończenia, optymalizując nasz czas i wysiłek.
Przeczytaj również: Sekrety dobrej fugi
Z tego też względu, do fugowania dużych powierzchni zaleca się używania urządzenia do czyszczenia i nabłyszczania RUBILIM-N, wyposażonego w szpachlę VULKOLAN. Za pomocą tej specjalnej szpachli do mechanicznego nakładania fug maszyna wykonuje ruchy obrotowe o stałej prędkości, które symulują ruchy ręczne gumowych pac, jednakże ze znacznie zwiększoną wydajnością.
Oczywiście mamy w tym przypadku do czynienia z większym zużyciem materiału do fugowania i potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowego czyszczenia, jednakże w przypadku dużych powierzchni jest to rekompensowane przez oszczędność czasu i komfort pracy.

Przy użyciu tradycyjnych pac gumowych, fugowanie ręczne pozwala osiągnąć niemal finalny poziom wykończenia. Poza tym, gumowe pace do fug pozwalają lepiej wykorzystać zaprawę do fugowania.

Używanie pistoletów aplikujących zaprawę do fugowania jest bardzo praktycznym rozwiązaniem pozwalającym szybko i czysto osiągnąć efekt końcowy. Narzędzia te pozwalają nakładać, poza tradycyjną zaprawą do fugowania, również inne materiały, takie jak silikony czy poliuretany (materiały elastyczne do fug obwodowych, podziałowych, czy strukturalnych).(ZDJ B) (zdjęcie przykład 4 str. 87)
Przeczytaj również: Hydroizolacja łazienki
Na dużych powierzchniach możemy zaoszczędzić sporo czasu, jeśli użyjemy maszyny rotacyjnej typu RUBILIM-40 lub 50-N wyposażonej w szpachlę VULKOLAN. Zużycie materiału będzie jednak w takim przypadku większe i konieczne będzie końcowe czyszczenie całej powierzchni.

Rubi radzi


Przy nakładaniu zapraw do fug za pomocą gumowych pac, należy wykonywać półokrągłe ruchy, które pozwolą wykorzystać do maksimum cały materiał. Ruchy należy wykonywać ukośnie w stosunku do położenia fugi, gdyż w ten sposób nie opróżnimy fugi z zaprawy i jednolicie ją wypełnimy.

Chemia budowlana - RUBILIM-N
RUBILIM-N
Poza tym, sama paca gumowa posiada brzegi o różnych profilach - prostym i zaokrąglonym, co umożliwia różnicować docisk i uzyskiwać idealne wykończenie. Przyrząd do profilowania fug pozwoli nam również otrzymać różne wykończenia fug przy zastosowaniu różnych materiałów (zaprawa do fug, silikon, poliuretan, itp.)

Produkty powiązane:


- SPOMATIC-250 (Ref. 62900)
- Przyrząd do profilowania fug (Ref. 72963)
- Szpachle do fug (ref. 65936-38, ref. 65906)
- Szpachle do nakładania (ref. 65954, 65935)
- Szpachle do płytek podłogowych (gama pag. 91)
- Gąbki (cała gama)
- Produkty RUBINET.

Autor: rubi - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt