chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Renowacja podłogi olejowanej - fachowe porady

Renowacja podłogi olejowanej - fachowe porady

08.04.2011
Jakie są etapy prac podczas renowacji posadzki olejowanej, przy założeniu, że zastosujemy lakier jako warstwę ostateczną? Czy takie rozwiązania są możliwe i jakie ograniczenia tu napotykamy?

Chemia budowlana - Renowacja podłogi olejowanej - fachowe porady
Odnowienie posadzki parkietowej jest ważnym etapem renowacji każdego obiektu nie tylko dla nas jej finalnych użytkowników, bo przecież powinniśmy być zadowoleni z finalnego efektu, ale również dla wykonawcy, na którym spoczywa odpowiedzialność za poprawne wykonanie prac parkieciarskich. Aby to jednak osiągnąć, kluczowy jest dobór odpowiednich produktów, które pozwolą na uzyskanie oczekiwanego przez inwestora efektu.
REKLAMA:


Jeszcze nie tak dawno wielu producentów lakierów i olejów do parkietów jasno deklarowało nam inwestorom, że do nas należy decyzja na jaki rodzaj wykończenia drewnianej podłogi się zdecydujemy i ten wybór może być nieodwracalny. A mieliśmy do wyboru dwa rozwiązania, albo olej albo lakier. Przy wyborze pierwszej z opcji, producenci twierdzili, że tutaj nie ma odwrotu tzn. jak raz zdecydujemy się na olej, to do następnych renowacji będziemy musieli używać również oleju, gdyż użycie jakiegokolwiek lakieru spowoduje brak jego przyczepności z podłożem. Inaczej mówiąc po wyschnięciu, finalna warstwa lakieru zacznie nam schodzić z podłogi płatami, niczym strzępy folii pozostawionej na podłodze.

Z pewnością na takim efekcie nam inwestorom nie zależy i każdy z nas w zależności od gustu, mody, trendu w urządzaniu wnętrz, stosował albo jedną albo drugą metodę nie próbując ich łączyć.

Dziś w ofercie takich producentów lakierów i olejów jak HartzLack, są już na szczęście specjalne lakiery pozwalające na skuteczną zmianę wyglądu wcześniej olejowanej podłogi, dając nam inwestorom jeszcze jedną opcję do wyboru, z jakiej warto skorzystać.

Jeżeli znudził nas już olej na podłodze, to najnowszej generacji lakiery poliureatanowo-alkidowe pozwalają zmienić wygląd naszych wnętrz.

Po uprzednim odpowiednim przygotowaniu podłoża (zmyciu z podłogi brudu, plam, pozostałości tłuszczów oraz past woskujących) – warto tu polecić zmywacz HartzLack N-Neutral, przystępujemy do przeszlifowania podłogi dwoma szlifami. Pierwszy szlif papierem o granulacji 100 finalny 120.

Tak przygotowana i gładka powierzchnia jest gotowa do lakierowania. HartzLack do tego typu prac poleca lakier Heavy Duty. Jest to produkt 2w1 (lakier i podkład w jednym). Żywica alkidowa zawarta w lakierze odpowiada za jego doskonałą elastyczność, oraz gwarantuje maksymalną przyczepność lakieru do podłogi nawet kiedy ta była wcześniej olejowana. Lakier HartzLack Heavy Duty posiada również w swoim składzie żywicę poliuretanową znakomicie podnoszącą parametry odpornościowe podłogi na zarysowania czy udar.
Przed wykonaniem lakierowania całej podłogi warto sprawdzić przyczepność wybranego lakieru do podłoża wykonując próbę na małowidocznym kawałku podłogi. Należy przygotować powierzchnie wedle zasad opisanych powyżej, a następnie nanieść lakier. Jeżeli po wyschnięciu i utwardzeniu lakier nie odchodzi od drewna, a jego powłoka jest spójna, można przystąpić do polakierowania całości powtarzając czynności związane z przygotowaniem całego podłoża pod lakierowanie.

Warto pamiętać, aby przed renowacją sprawdzić jakiego oleju użyto wcześniej. Najlepsze efekty uzyskujemy na podłodze olejowanej produktami opartymi wyłącznie na olejach bez dodatku wosku. Przykładem takiego oleju jest olej HartzLack EX-1, wyprodukowany ze zmodyfikowanych żywic naturalnych oraz szybko schnących olejów.

Wielu wymagających inwestorów już dziś, aby podkreślić usłojenie drewna, jego barwę oraz ciepło, jako „podkład” stosuje olej, a jako warstwę nawierzchniową lakier w odpowiedniej wersji (połysk, mat, półmat). Dzięki nowoczesnym produktom oferowanym przez wiodące firmy, takie rozwiązania są dzisiaj możliwe, a my możemy się cieszyć naturalnym kolorem i fakturą drewna połączoną z wygodą jej codziennej pielęgnacji.
Więcej porad dotyczących lakierowania i olejowania na stronie www.lakiery.pl

Autor: Venga - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt