chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Jak długo powinien schnąć jastrych cementowy przed zastosowaniem wylewki

Jak długo powinien schnąć jastrych cementowy przed zastosowaniem wylewki samopoziomującej?

24.11.2020
Przed układaniem paneli laminowanych lub winylowych, a także często przed układaniem płytek, używamy wylewki samopoziomującej, aby wyrównać podłoże. Gładka i równa powierzchnia jest wymogiem pod panele winylowe klejone. W przypadku płytek, oszczędza też zaprawę klejową oraz przyspiesza prace.

Jak długo schnie jastrych?
Dlaczego to takie ważne? Dlaczego nie można wylać masy samopoziomującej na świeży beton?


Wylewka samopoziomująca wymaga odpowiednio zagruntowanego podłoża. Jastrych cementowy musi mieć odpowiednią wilgotność, aby standardowy grunt się przyjął oraz uszczelnił podłoże. Może to powodować pojawianie się dziurek na powierzchni wylewki samopoziomującej. Jastrych musi mieć również odpowiednią wytrzymałość, a taką też osiąga z czasem.

Słabe podłoże może być powodem odspojeń i spękań zaprawy samopoziomującej.
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber


REKLAMA:


Po jakim czasie aplikować wylewkę samopoziomująca na świeży beton?


Jak długo jastrych cementowy powinien schnąć przed aplikacją wylewki samopoziomującej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od wielu czynników, między innymi od temperatury panującej w pomieszczeniu, wilgotności, wydajności wentylacji oraz od tego, czy jastrych jest położony na folii, która odcina możliwość wysychania dolną częścią wylewki.

Jak długo schnie jastrych? Kiedy jest gotowy do dalszych prac?


W przypadku jastrychu weber.floor 1000 można przyjąć, że dla grubości 40 mm wysycha on do ustabilizowanej wilgotności około 4 tygodnie, a po ok. 3 tygodniach można układać na nim wylewkę samopoziomującą.

W przypadku jastrychów szybkich takich jak weber.floor RAPID, weberfloor 1000 PLUS, weber EXPRESS ten czas się skraca. Przy grubości jastrychu 4 cm, wylewkę samopoziomującą można układać na weber.floor RAPID po 5-7 dniach, na weberfloor 1000 PLUS po 10-12 dniach a na weber EXPRESS 8-10 dniach.
Jak sprawdzić czy jastrych jest już suchy?

Można też samodzielnie orientacyjnie sprawdzić, czy jastrych jest już wystarczająco suchy. W tym celu należy położyć na jastrychu arkusz foli PVC o powierzchni ok. 0,5 m2 i szczelnie przykleić po obwodzie do powierzchni taśmą samoprzylepną. Pozostawić na ok. 24 godz. i sprawdzić , czy na spodniej powierzchni folii zebrała się wilgoć i czy pod folią powierzchnia jastrychu stała się ciemniejsza. Taka próba określi jedynie, czy jastrych ma podwyższoną wilgotność, bez uzyskania wartości liczbowej. Aby poznać dokładną wartość, należy przeprowadzić badanie np. metodą karbidową CM.

W przypadku podwyższonej wilgotności jastrychu do 6%, można zastosować do gruntowania podłoża, przed wykonaniem wylewki samopoziomującej, specjalną żywicę weber.tec EP SG, która tworzy bardzo wydajną barierę paroszczelną i zabezpiecza przed migracją wilgoci. Jest to szczególnie ważne przy planowanym wykończeniu ze szczelnych wykładzin PVC lub parkietu.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

A może rozwiązanie 2 w 1? Samopoziomujący jastrych?


Prostszą i szybszą metodą aplikacji wypoziomowanego, gładkiego jastrychu na warstwie rozdzielającej, jest zastosowanie gotowych zapraw samopoziomujących, które pełnią funkcję jastrychu i wypoziomowanego podkładu pod panele czy płytki.

Takimi zaprawami są np.
weber.floor FLOW
weber.floor 4310
weber.floor 4320
weber RENOFLOOR wylewka na trudne podłoża
weber OPTIMA wylewka na trudne podłoża

Taka wylewka zdecydowanie skraca czas wykonania i można ją położyć cieniej niż zwykły jastrych, a w przypadku zaprawy weber.floor 4320 możemy układać większość wykończeń już po 24-48 godzinach.

Jastrych cementowy wymaga przed aplikacją samopoziomu mechanicznego usunięcia mleczka cementowego, ta czynność, w przypadku zastosowania płynnego jastrychu, nie jest już wymagana.

Nie musisz też kupować preparatu gruntującego, który należy zastosować przed aplikacją wylewki samopoziomującej na związany i wyschnięty jastrych.

Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.6)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt