chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Preparaty do czyszczenia i impregnacji firmy Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” Sp.

Preparaty do czyszczenia i impregnacji firmy Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” Sp. z o. o.

08.10.2018
Czyszczenie i impregnacja klinkieru, kostki brukowej i kamienia

Chemia budowlana - Fot. Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” Sp. z o. o.
Fot. Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” Sp. z o. o.

Trudno dziś znaleźć dom czy ogród bez klinkieru, kamienia czy kostki brukowej. To materiały bardzo popularne, a jednocześnie trwałe i piękne. Jednak wszyscy użytkownicy kamiennych schodów, klinkierowych elewacji czy brukowych podjazdów prędzej czy później muszą je wyczyścić i zakonserwować.

Biały nalot na klinkierze, zielonkawy nalot na kamieniu czy plamy po grillu i oleju silnikowym na kostce brukowej szpecą misternie budowany wizerunek schludnego i stylowego otoczenia. Gruntowne czyszczenie i silikonowa impregnacja pozwolą na długo pozbyć się problemu. Od czego zacząć?
REKLAMA:


Czyszczenie kostki brukowej, klinkieru i kamienia


Preparatem SARSIL® czyścik usuniemy zabrudzenia z dachówki ceramicznej oraz z elewacji wykonanych z płytek ceramicznych i klinkierowych, cegły klinkierowej i palonej, lastriko oraz niepolerowanego granitu. To chemiczny środek na bazie kwasów nieorganicznych w formie płynu do rozcieńczenia z wodą. Ze środkiem SARSIL® czyścik skutecznie pozbędziemy się zanieczyszczeń z zapraw i większości mas klejących powstałych przy montażu elewacji oraz z zabrudzeń powstałych w wyniku zanieczyszczenia środowiska (sadza, kurz, pyły przemysłowe). W zależności od stopnia zabrudzenia, preparat należy rozcieńczyć z wodą i nanosić na czyszczone powierzchnie za pomocą pędzla lub pistoletu. Po upływie kilku minut preparat należy spłukać ciepłą wodą – nie wolno pozwolić, by preparat wysechł na czyszczonej powierzchni, bo spowoduje to powstanie białego nalotu. Z tego powodu nie należy czyścić preparatem SARSIL® czyścik powierzchni nasłonecznionych i bardzo suchych.

Wysolenia i wykwity oraz naloty cementowe, resztki betonu i wszelkie osady usuniemy z kostki brukowej i innych materiałów budowlanych preparatem SARSIL® czyścik-bruk, klinkier, kamień. To płynny środek na bazie kwaśnych związków organicznych, szybko się ulatnia i nie pozostawia śladów. Polecany jest głównie do stosowania na kostkę brukową i inne wyroby betonowe, ale może być również stosowany na nieotynkowany mur oraz podłoża typu: klinkier, kamień łamany, cegła silikatowa, beton architektoniczny. Rozcieńczony w zależności od stopnia zabrudzenia podłoża preparat należy nakładać szczotką lub spryskiwaczem na zwilżoną wcześniej powierzchnię. Po zetknięciu się preparatu z zanieczyszczeniami zachodzi silna reakcja chemiczna, w wyniku której tworzy się obfita piana. Należy ją natychmiast spłukać czystą wodą, tak by piana nie wyschła na czyszczonej powierzchni. W przypadku bardzo starych czy silnych zabrudzeń proces czyszczenia należy powtórzyć.

Chemia budowlana - Fot. Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” Sp. z o. o.
Fot. Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” Sp. z o. o.

Silikonowa impregnacja krok po kroku


Dobrze wyczyszczone powierzchnie warto zaimpregnować, aby efekt czyszczenia utrzymał się dłużej. W tym celu Zakład Chemiczny „Silikony Polskie” przygotował gamę produktów na bazie silikonu, których można użyć po oczyszczeniu powierzchni.Do impregnowania kostki brukowej służą dwa preparaty: SARSIL® bruk i SARSIL® bruk- PREMIUM. SARSIL® bruk to nowoczesny hydrofobowy preparat silikonowy, przeznaczonym do zabezpieczenia nawierzchni wykonanej z kostki brukowej (zarówno nowej, jak i używanej) wokół domu czy w miejscach takich jak: stacje benzynowe, sklepy, parkingi, ciągi piesze itp., czyli wszędzie tam, gdzie szczególnie wskazany jest estetyczny i nienaganny jej wygląd. Kostkę przeznaczoną do impregnacji należy dokładnie oczyścić wodą z brudu, soli i innych zanieczyszczeń, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że kostka przeznaczona do impregnacji musi być całkowicie sucha i zostawić czas na jej osuszenie.

SARSIL® bruk należy nanosić pędzlem lub natryskowo w warunkach suchej, bezdeszczowej pogody w temperaturze od +5 do +30°C. Powierzchnia uzyskuje pełne własności hydrofobowe po ok. 24 godzinach, więc w tym czasie należy ją chronić przed deszczem i zabrudzeniem. Świeżo położoną kostkę brukową impregnuje się dopiero po okresie sezonowania, nie krótszym niż jeden miesiąc.

Podobnie wygląda proces impregnacji preparatem SARSIL® bruk- PREMIUM: jest to nowoczesny ekologiczny hydrofobowy preparat silikonowy o własnościach olejofobowych przeznaczonym głównie do zabezpieczenia nawierzchni wykonanej z kostki brukowej oraz elementów betonowych we wszystkich miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia środkami olejopochodnymi.

Klinkier na elewacji czy ogrodzeniu zabezpieczymy natomiast za pomocą preparatu SARSIL® klinkier. To gotowy do bezpośredniego użycia płyn, który nakłada się za pomocą pędzla, wałka lub natryskowo na wyczyszczone wcześniej dokładnie powierzchnie. Podczas jego użycia należy zabezpieczyć wszelkie powierzchnie, które nie mają być zaimpregnowane, jak drzwi, okna, parapety itp. Impregnację nowego klinkieru należy przeprowadzić dopiero po wykonaniu spoinowania i całkowitym wyschnięciu fug. Roztwór impregnacyjny powinien wniknąć całkowicie w obrabianą powierzchnię. Aby zapobiec jego zaschnięciu, nadmiar na powierzchni należy starannie zetrzeć szmatką. Nie należy impregnować powierzchni niechłonnych (np. klinkier szkliwiony) lub wilgotnych.

Zalety impregnacji silikonowej


Impregnat silikonowy naniesiony na powierzchnię kostki głęboko i równomiernie przenika w jej strukturę, tworząc trwałą i stabilną ochronę przed nasiąkaniem wodą. Zwiększa mrozoodporność kostki brukowej lub klinkieru, ułatwia usuwanie z powierzchni różnego rodzaju zanieczyszczeń, a także skutecznie chroni przed plamami z olejów napędowych, tłuszczy jadalnych, syntetycznych i smarów, utrudniając wnikanie tego typu zabrudzeń w strukturę podłoża. Ponadto ożywia kolor kostki brukowej dając efekt tzw. „mokrej kostki". Zaimpregnowana kostka zachowuje trwałość i estetyczny wygląd na wiele lat. Preparat do impregnacji klinkieru zapewnia dodatkowo ochronę przed promieniowaniem UV i ułatwia samooczyszczanie elewacji pod wpływem opadów atmosferycznych, a także zabezpiecza powierzchnię przed powstawaniem nowych wykwitów i porastaniem jej przez mchy i porosty.

Warto zadbać o klinkier, kamień czy kostkę brukową, zwłaszcza że decydując się na zastosowanie tych materiałów stawiamy od samego początku na ich trwałość i atrakcyjny wygląd.

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt