chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak impregnować drewno

Jak impregnować drewno

27.09.2012
Drewno to niewątpliwie piękny materiał budowlany, posiadający wysokie walory estetyczne. Właściwości i wygląd drewna czynią z niego popularny budulec, stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Drewniane płoty, meble ogrodowe czy też konstrukcje altan narażone są jednak na działanie warunków atmosferycznych. W celu zachowania ich walorów, niezbędne jest zatem właściwe zabezpieczenie drewna.

Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron
Skuteczną metodą ochrony drewna przed działaniem wilgoci, promieniowaniem UV i szkodnikami jest impregnacja. Rolę impregnacji można porównać do gruntowania ściany przed jej malowaniem – impregnat głęboko wnika w drewno, chroniąc je na zewnątrz i od wewnątrz oraz zabezpiecza przed grzybami, sinizną i owadami.
REKLAMA:


Prostą metodą, pozwalającą na trwałą ochronę drewna i podkreślenie jego walorów estetycznych, jest impregnacja metodą malarską. Można ją przeprowadzić samodzielnie, pamiętając  o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dokładnym wykonywaniu poszczególnych etapów pracy:

Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron

Etap 1 – przygotowanie podłoża


Powierzchnia przeznaczona do impregnowania powinna być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na podłożu są plamy bądź zatłuszczenia, to należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Drewniane podłoże powinno być również gładkie – ułatwi to aplikację impregnatu i uwidoczni rysunek drewnianych słojów. Do wygładzenia powierzchni najlepiej wykorzystać papier ścierny o gradacji od 150 do 200, przy czym ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest przeszlifowanie całego elementu przeznaczonego do impregnowania, co pozwoli na uzyskanie jednolitej kolorystyki drewna. Należy również pamiętać o dokładnym usunięciu pyłu, który powstał przy szlifowaniu – najlepiej szczotką, a następnie jeszcze raz – wilgotną szmatką.

Etap 2 – aplikacja pierwszej warstwy


Na tak przygotowanej powierzchni drewna rozpoczynamy impregnację preparatu. Do impregnacji można wykorzystać VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny z dodatkiem Teflon® surface protector. Zabezpiecza on drewno na zewnątrz i od wewnątrz, jednocześnie nadając drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie i podkreślając usłojenie drewna. Drewniane elementy, które będą narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych najlepiej zabezpieczyć wcześniej warstwą bezbarwnego Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego VIDARON. Impregnat bezbarwny pozbawiony jest pigmentów, dzięki temu głęboko wnika w drewno i zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami biologicznymi – grzyby, owady, pleśń.
Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron
Przed rozpoczęciem malowania impregnat starannie mieszamy w oryginalnym opakowaniu. Zalecana temperatura otoczenia w czasie pracy to od 5°do 25° C. Do impregnacji metodą malarską najlepiej wykorzystać pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli malujemy pędzlem uniwersalnym, dobrym sposobem będzie przeszlifowanie jego włosia drobnoziarnistym papierem ściernym. Pozwoli to na zmiękczenie końcówek pędzla i usunięcie luźnego włosia. Impregnat rozprowadzamy pędzlem, na dużej powierzchni drewna, w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Gdy podłoże zacznie matowieć, impregnat rozcieramy półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna, zaczynając od miejsc, które były malowane jako pierwsze. Zapewni to równomierną barwę drewna. Tak pomalowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.

Etap 3 – szlifowanie międzywarstwowe


Gdy pierwsza warstwa impregnatu całkowicie wyschnie, należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Niektóre włókna drewna, po pierwszym malowaniu mogły się bowiem podnieść, tworząc chropowatą powierzchnię. Przeszlifowanie powłoki pozwoli na jej wyrównanie, co wzmocni przyczepność kolejnej warstwy impregnatu. Szlifowanie międzywarstwowe wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Po szlifowaniu powierzchnie należy oczyścić z pyłu (najlepiej odkurzaczem).

Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron

Etap 4 – aplikacja drugiej warstwy


Drugą warstwę impregnatu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię drewna, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Ponieważ drewno przyjmuje kolejną warstwę wyrobu wolniej, etap rozcierania należy rozpocząć nieco później. Zbyt wczesne rozcieranie może bowiem doprowadzić do przebarwień. Czas schnięcia drugiej warstwy to około 12 godzin.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Po zakończeniu pracy dokładnie myjemy i suszymy narzędzia. Do ich umycia można wykorzystać rozcieńczalnik do wyrobów olejno-ftalowych. Wykonana w ten sposób impregnacja pozwala na wydobycie naturalnego uroku i struktury drewna, jednocześnie skutecznie je zabezpieczając.

Autor: Vidaron - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt