chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak wykonać grill murowany w ogrodzie

Jak wykonać grill murowany w ogrodzie

02.04.2009
Jak kraj długi i szeroki, od wczesnej wiosny do późnej jesieni trwa powszechne grillowanie. Aby w pełni móc się cieszyć jego urokami, warto zadbać o odpowiednie ku temu miejsce. Stabilne, wygodne i takie, które będzie nam służyć przez lata. Do tego – efektowne! Budujemy grill.

Chemia budowlana - Przy budowie grilla wszystko zależy od naszej pomysłowości. Fot. ATLAS
Przy budowie grilla wszystko zależy od naszej pomysłowości. Fot. ATLAS
Na początek należy przemyśleć zarówno jego konstrukcję, jak i usytuowanie oraz dobrać odpowiednie materiały. Kształt grilla może być dowolny, powinien jednak harmonizować z otoczeniem. W zależności od naszych upodobań, grill może być okrągły, prostokątny, kwadratowy, w kształcie litery S – gdzie w jednej części jest palenisko, a w drugiej blat – albo narożny. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i poczucia estetyki. Aby grill działał prawidłowo, należy jednak zachować pewne parametry:
odległość od gruntu do poziomu płyty paleniskowej powinna wynosić 60-70 cm nad poziomem terenu, wymiary paleniska (dla 4 osób) to 70 x 40 cm, wysokość ścianek osłaniających otwarte palenisko to 30-50 cm.
Przeczytaj również: Systemy zapraw Tytan TEO
REKLAMA:


Chemia budowlana - Na palenisko, miejsce bezpośrednio narażone na działanie ognia, nadaje się cegła szamotowa, która jest odporna na wysoką temperaturę. Fot. ATLAS
Na palenisko, miejsce bezpośrednio narażone na działanie ognia, nadaje się cegła szamotowa, która jest odporna na wysoką temperaturę. Fot. ATLAS
Grunt to podstawa
Na miejsce, w którym stanie nasz grill, najlepiej wybrać zaciszną część ogrodu, tak aby był on osłonięty od wiatru. Ze względu na dym, powstający podczas grillowania, nie należy stawiać go w pobliżu domu – zarówno własnego, jak i sąsiadów – zwłaszcza od strony, z której najczęściej wieje wiatr. Tę uciążliwość możemy trochę złagodzić, stawiając w odpowiednim miejscu na przykład pergolę.
Podłoże, na którym mamy zamiar postawić grill, powinno być utwardzone, dlatego zdejmujemy, na głębokość ok. 20 cm, warstwę gleby i wylewamy na niej 15 cm warstwę betonu. Najtaniej wyjdzie, gdy beton przygotujemy samodzielnie. Problem w tym, że niełatwo jest uzyskać mieszankę o optymalnych właściwościach. Żeby je sobie zapewnić, warto uzupełnić mieszankę o Emulsję Budowlaną Atlas – plastyfikator, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu. Dodaje się ją bezpośrednio do mieszanki betonowej pod koniec mieszania lub do wody zarobowej. Zamiast betonu można użyć Posadzki Cementowej Atlas – to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas pracy.

Grill na lato i na lata
Z grilla korzystamy głównie w sezonie letnim, ale żeby mógł nam służyć przez parę takich sezonów, musimy zadbać o to, aby przetrwał niejedną zimę. Materiał, z którego będziemy budować grill, musi być mrozoodporny. Nadają się do tego celu bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe i kamienie naturalne. Nie budujmy go z materiałów porowatych i nasiąkliwych – takich jak beton komórkowy, czy pustaki ceramiczne – bo nasz grill nie przetrwa długo. Już po pierwszej zimie rozsadzi go zamarznięta woda, która gromadzi się w porach. Natomiast na palenisko, miejsce bezpośrednio narażone na działanie ognia, nadaje się cegła szamotowa, która jest odporna na wysoką temperaturę. Do budowy potrzebna nam będzie oczywiście odpowiednia zaprawa, zbrojenie, ruszt i oparcie do rusztu.
Najprościej zbudować grill otwarty. Jest to po prostu palenisko, otoczone z trzech stron ściankami, z którego dym uchodzi do góry. Niestety, ta konstrukcja nie jest najlepsza, gdyż najmniejszy powiew wiatru może skierować dym w niepożądaną stronę. Tego problemu pozwoli nam uniknąć grill z okapem. Jeżeli komin jest wysoki, to uchodzący dym szybko unosi się w powietrze i odpływa daleko od miejsca biesiadowania. Krawędź okapu, nad którym znajduje się komin, powinna być umieszczona 60-70 cm nad paleniskiem, wówczas dym będzie się unosił wprost do komina, a my nie będziemy narażeni na nabicie sobie guza o brzeg okapu.

Prace murarskie
Cegły przygotowane do murowania powinny być czyste, wolne od kurzu i suche. Murować powinno się na pełną spoinę, gdyż ograniczy to możliwość przenikania wody opadowej do wnętrza przegrody. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i powinna wynosić od 6 do 40 mm. Do profilowania spoiny należy wcześniej przygotować odpowiednie narzędzie o zaokrąglonym przekroju, z tworzywa sztucznego lub drewna. Moment rozpoczęcia profilowania spoin uzależniony jest od warunków atmosferycznych, chłonności cegły i związanej z tymi czynnikami szybkości wiązania zaprawy. Powinien on nastąpić w kilkanaście lub kilkadziesiąt minut od jej położenia, w momencie, kiedy przyłożony do świeżej zaprawy palec nie ulega już zabrudzeniu.
Kiedy roboty murarskie dobiegną końca, musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość i odczekać przynajmniej tydzień, aż zaprawa wyschnie. A później możemy już ustawić ruszt na palenisku i rozpocząć grillowanie. Do pełni szczęścia pozostaje nam zadbać o część jadalną, a w niej stół i krzesła. Teraz jesteśmy już przygotowani na przyjęcie gości, których uraczymy aromatycznymi potrawami z naszego własnoręcznie zbudowanego grilla. Satysfakcja i moc pochwał murowane!
Chemia budowlana - Jak wykonać grill murowany w ogrodzie
Dariusz Stobierski
doradca techniczny ATLASA


Na odpowiedniej zaprawie
W zależności od materiału, z jakiego zdecydowaliśmy się zbudować grill, należy dobrać odpowiednią zaprawę. Jeżeli do budowy wybraliśmy bloczki betonowe lub kamienie naturalne, to murować możemy za pomocą Zaprawy Murarskiej Atlas. Jeżeli zdecydowaliśmy się na klinkier, wówczas potrzebna nam będzie zaprawa specjalistyczna, taka jak zaprawa Atlas z Trasem (minerałem pochodzenia wulkanicznego, który ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na powierzchni cegły). Zaprawa ta przeznaczona jest do tradycyjnych robót murarskich z wykorzystaniem cegieł i kształtek klinkierowych oraz innych tego typu elementów o niskiej nasiąkliwości. Niewątpliwą jej zaletą jest również to, że po wybudowaniu jest ona odporna na temperatury od -20 do +60 stopni Celsjusza. Na rynku dostępna jest w 6 kolorach, będących odpowiednikami barw szerokiej Zaprawy do Fugowania Atlas.

Fot. Atlas

www.chemiabudowlana.info


Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt