chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ogrody Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Piasek polimerowego DR + NextGel - spoina nowej generacji do płyt i kostki brukowej

Piasek polimerowego DR + NextGel - spoina nowej generacji do płyt i kostki brukowej

28.08.2019
Tradycyjnie do spoinowania płyt i kostki brukowej używa się naturalnego piasku płukanego. Nowoczesnym rozwiązaniem, które doskonale nadaje się do wykonania spoin w nawierzchni z kostki czy płyt betonowych jest piasek polimerowy. Jest on skuteczniejszy, daje lepszy efekt estetyczno-wizualny oraz ułatwia bieżące utrzymanie.

Chemia budowlana - Fot. Techniseal
Fot. Techniseal
Około dwudziestu lat temu firma Techniseal stworzyła pierwszą formułę piasku polimerowego, która przez lata była ulepszana. W wyniku tych badań opracowano specjalną mieszankę DR + NextGel, która zmienia i poprawia właściwości oraz zachowanie się piasku do spoinowania, w szczególności gdy używamy jej do płyt i kostki betonowej układanej na miękkim podłożu. – Ten nowoczesny produkt nadaje się do tworzenia spoin o szerokości od 2 do 20 mm, zarówno przy nowych, jak i poddawanych renowacji nawierzchniach. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość wykonywania fug, a także to, że w przeciwieństwie do zwykłego piasku zachowuje stabilność nawierzchni oraz nie jest podatny na erozję związaną z warunkami atmosferycznymi ani czynnościami konserwacyjnymi – mówi Krzysztof Wilk, Główny Technolog z firmy Polbruk. Kolejną zaletą piasku polimerowego jest jego zdolność do dostosowywania się do warunków atmosferycznych. Po opadach staje się elastyczny, natomiast podczas suszy twardnieje. Dzięki temu nie jest wypłukiwany przez deszcz ani wywiewany przez wiatr. Jeżeli dodamy do tego, że zapobiega wyrastaniu roślin i zasiedlaniu się owadów, to w praktyce możemy mówić o spoinie kompletnej, która przez długi czas utrzymuje swoją nominalną funkcję oraz estetykę. Właściwości te zapewnia dodawany do kruszywa mineralnego 2-3% dodatek polimeru.

Chemia budowlana - Fot. Techniseal
Fot. Techniseal

Prosto, skutecznie i… wydajnie


Wykonanie spoin za pomocą piasku polimerowego jest bardzo proste. Gdy już mamy ułożoną nawierzchnię, wysypujemy na nią mieszankę do spoinowania. Przy użyciu miotły rozprowadzamy ją po powierzchni, tak aby w całości wypełniła szczeliny. Następnie używamy ubijarki, żeby piasek polimerowy dobrze wniknął w przestrzenie pomiędzy elementami nawierzchni. Później czynność powtarzamy. Nadmiar materiału usuwamy za pomocą miotły. W celu równomiernego rozprowadzenia piasku i uzyskania dobrego efektu możemy użyć dmuchawy do liści. Idealnie ułożony w spoinach materiał powinien być kilka milimetrów poniżej płaszczyzny nawierzchni. Gdy upewnimy się, że uzyskaliśmy pożądany efekt, polewamy nawierzchnię wodą przez około 30 sekund, a następnie wykonujemy tę czynność ponownie (po całkowitym wyschnięciu po pierwszym zwilżeniu). Po zakończeniu tych prac nawierzchnia jest już gotowa do użytku. Pamiętajmy jednak, że w przypadku ciągów pieszo-jezdnych należy odczekać od 48 do 72 godzin zanim będą mogły po nim jeździć samochody.

REKLAMA:

- Prosta aplikacja oraz inne właściwości, których nie posiada piasek tradycyjnie używany do wypełniania spoin sprawiają, że piasek polimerowy jest rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę. Zwłaszcza, że charakteryzuje się on również doskonałą wydajnością. Za pomocą 25-kilogramowego worka możemy wypełnić wąskie spoiny na powierzchni od 8 do 20 mkw., a gdy są one szerokie – od 2 do 8 mkw. – mówi Krzysztof Wilk, Główny Technolog z firmy Polbruk. Walory piasku nowej generacji doceniono przy realizacji nowoczesnych nawierzchni o wysokiej estetyce w wielu miejscach na świecie. Wśród nich są między innymi port lotniczy w Monachium oraz Strefa Zero w Nowym Jorku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować go do wykonania spoin w nawierzchni naszego przydomowego tarasu, podjazdu czy ogrodowych alejek.

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

 
Jesteś w dziale:

Ogrody

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt