chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleje » Na co zwracać uwagę planując ocieplenie domu?

Na co zwracać uwagę planując ocieplenie domu?

16.03.2015
Izolacja, dekoracja, ochrona… Kompleksowo wykończona elewacja domu to znacznie więcej niż tylko estetyczna warstwa farby lub tynku. To złożona struktura, której wykonanie wymaga fachowej wiedzy i zastosowania profesjonalnych materiałów. O czym pamiętać przygotowując się do inwestycji w ocieplenie?

Chemia budowlana -  Fot. Bolix
Fot. Bolix

Okres


Wiosna i lato to oczywiście właśnie te pory roku, które są już tradycyjnie wpisane w kalendarz szeroko pojętych prac budowlanych i remontowych. Powód? Warunki atmosferyczne, a w ślad za nimi realne możliwości prowadzenia pewnych przedsięwzięć. Po pierwsze słoneczna i ciepła aura jest zdecydowanie bardziej komfortowa dla wykonawców niż zamieć, deszcz i mróz. To jednak nie wszystko. Od pogody zależy też możliwość wykorzystania znacznej części materiałów, wchodzących w skład systemów ociepleń. Na klejach, farbach czy tynkach bardzo często mamy informacje, by stosować je w temperaturze oscylującej między +5 a +25°C. Preparaty takie potrzebują też określonego czasu na wyschnięcie, a deszcz i wszechobecna wilgoć na pewno tego nie ułatwią. Argumenty „za” uzupełnić jeszcze można o takie pomniejsze czynniki, jak choćby długość dnia, umożliwiająca rozłożenie robót w czasie.

Lokalizacja


Lokalizacja może niejednokrotnie decydować o tym, jakich zestawów produktów należy użyć w konkretnym przypadku. Chodzi o to, że specyfika różnych miejsc wpływa na późniejszą trwałość wykonanej elewacji. Profesjonalne systemy ociepleń składają się z materiałów o ściśle określonych właściwościach. Odpowiednie ich skompletowanie jeszcze przez producenta skutkuje powstaniem rozwiązań, uwzględniających np. rodzaje zagrożeń, jakie dominują w danych miejscach. – Jeżeli mieszkamy w pobliżu obszarów leśnych, skupisk wodnych i innych miejsc narażonych na wystąpienie na ścianach glonów i grzybów, powinniśmy sprawdzić, czy w wybranym przez nas rozwiązaniu jest tynk odporny na mikroorganizmy (zawierający alkaliczne substancje wiążące). Z kolei na obszarach charakteryzujących się ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, tynk taki powinien być odporny na promienie UV czy duże skoki temperatur – podpowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. Jeszcze inną grupę zagrożeń stanowią oddziaływania mechaniczne, występujące choćby jako akty wandalizmu. – Dzięki odpowiedniemu dobraniu tynku oraz kleju do wykonywania warstwy zbrojącej, niektóre rozwiązania osiągają odporność na uderzenia, przekraczającą znacznie wartość 100J – dodaje Marek Zając.
Przeczytaj również: BOLIX S
REKLAMA:


Chemia budowlana -  Fot. Bolix
Fot. Bolix

Podłoże


Zanim nałożymy jakiegokolwiek element wykończenia elewacji (klej, tynk, farba), zawsze powinniśmy sprawdzić, czy jest on przeznaczony do interesującego nas podłoża. W różnych budynkach możemy mieć do czynienia z odmiennymi typami powierzchni, takimi jak: beton, płyty cementowe, mury ceglane, tynki cementowe i cementowo-wapienne, cienkowarstwowe tynki mineralne, silikatowe i silikonowe. Zdarza się też, że przy niektórych obiektach korzystne jest wykonanie ocieplenia na dawnej, istniejącej termoizolacji. Takim przedsięwzięciom również dedykowane są konkretne rozwiązania.

Produkty


Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo rozwiązań termoizolacyjnych, wśród których możemy znaleźć również te, opracowane z myślą o zastosowaniu we wskazanych warunkach. W każdym przypadku bardzo ważne jest, by stanowiły one jeden, kompleksowy zestaw. Dużo się o tym mówi w branży, bo wiąże się to z określonymi konsekwencjami. – Systemy ociepleń są opracowywane tak, by tworzące je składniki współgrały ze sobą i zapewniały optymalne efekty. Dlatego wyłącznie jako spójna całość mogą podlegać gwarancji producenta – mówi Marek Zając z Bolix.

Siły na zamiary


Jeśli prace elewacyjne nie ograniczają się do prostego wymalowania gotowej powierzchni, wymagają one odpowiedniej znajomości tematu. W przypadku realizacji ociepleń to cały zestaw działań, od przeprowadzenia oceny i przygotowania podłoża, przez montaż takich elementów, jak styropian czy siatka zbrojąca, aż do wykończenia całości farbą lub tynkiem. Na każdym etapie ważne jest uwzględnienie parametrów, które będą potem wpływać na spełnianie przez termoizolację swojej funkcji. Jeśli nie mamy więc doświadczenia w tej materii, zatrudnijmy profesjonalną ekipę. Pamiętajmy jednak, że elewacja to nie tylko ochrona domu, ale też jego wizytówka. Bierzmy więc zawsze udział w decyzjach, związanych z wyborem kolorów farb i całych systemów, by później móc w pełni się cieszyć z tej wizytówki. Źródło: Bolix


Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Kleje

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt