Czy po nałożeniu gładzi gipsowej podłoże pod malowanie powinno się gruntować gruntem, czy można zastosować rozwodnioną farbą?
Po nałożeniu każdej gładzi gipsowej należy gruntować podłoże pod farbę, ze względu na fakt, iż gips jest materiałem bardzo chłonnym.
Jeśli podłoża nie zagruntujemy, podczas malowania podłoże w znacznym stopniu chłonie farbę. W związku z tym, należy stosować grunty redukujące chłonność podłoża, np. emulsję gruntującą ATLAS UNI–GRUNT. Zalecam rozcieńczyć ją wodą w proporcjach 1:1, gdyż wtedy lepiej się wchłania. UNI-GRUNT na gładź nalezy nakładać wyjątkowo starannie, dokładnie wcierając go pędzlem (nanoszenie wałkiem nie jest wskazane). Ważne jest, aby na gruntowanej powierzchni nie utworzył się "film" w postaci warstwy niewchłoniętego UNI-GRUNTU.
Wykonawcy dość często stosują jednak swoje własne, sprawdzone sposoby wykonywania prac, np. gruntują podłoże rozwodnioną farbą. Gruntowanie rozwodnioną farbą stosuje się dla zmniejszenia zużycia farby przy malowaniu ścian farbami wodorozcieńczalnymi , czasami po takim zagruntowaniu wystarcza już jednokrotne malowanie farbą. Na pewno jednak nie jest obojętne, czym ściany zagruntujemy.
Należy pamiętać, że o doborze metody gruntowania decyduje producent farby. Producent farby podaje w informacji na opakowaniu, czy należy - a jeżeli tak, to czym - zagruntować ścianę pod konkretną farbę. Jeśli producent dopuszcza, że może to być rozwodniona farba, to powinna to być farba na takiej samej bazie, jak farba ostateczna, którą pomalujemy później ścianę.
W przypadku farb silikatowych lub silikonowych producenci zalecają specjalne grunty pod okreslony rodzaj farby.