chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Owady niszczące drewno

08.04.2014
Drewno w obiektach budowlanych narażone jest na wiele czynników niszczących je w czasie. Jednym z nich mogą być owady żerujące w jego strukturze. Jak je rozpoznać, a przede wszystkim jak z nimi walczyć? O to zapytaliśmy firmę Remmers, specjalistę od renowacji obiektów.

Jakie owady mogą niszczyć drewno? Poniżej krótka charakterystyka owada, jego larwy i wyglądu zaatakowanego przez niego drewna.

Chemia budowlana - Spuszczel pospolity
Spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus)


Postać dojrzała: długość 8-25 mm, czarny, czarnobrązowy, owłosiona część szyjna z błyszczącymi, czarnymi zrogowaceniami w kształcie kropli. Na powierzchni skrzydłowej 1-2 przerywane, poprzeczne paski z białych włosków.

Chemia budowlana - Larwa spuszczela pospolitego
Larwa spuszczela pospolitego
Larwa
Larwa: długość 15-30 mm, słabo owłosiona, żółtawobiała, wyraźny podział na odcinki z grubszymi pierścionkami na końcu głowy.

Chemia budowlana - Drewno zaatakowane przez spuszczela pospolitego
Drewno zaatakowane przez spuszczela pospolitego
Wygląd zaatakowanego drewna
Chodniki z otworami o długości do 10 mm i szerokości 6 mm. Pozostaje w nich drobna mączka i wałeczkowate ekskrementy. Atakuje drewno drzew iglastych, szczególnie biel drewna.

Chemia budowlana - Miazgowiec brunatny
Miazgowiec brunatny

Miazgowiec brunatny(Lyctus brunneus)


Postać dojrzała: długość 2,5-5 mm czerwonobrązowy do ciemno-brązowego, smukła budowa


Chemia budowlana - Larwa miazgowca brunatnego
Larwa miazgowca brunatnego
Larwa
Larwa: długość do 6 mm, w kolorze kości słoniowej-białej, otwór oddechowy z boku na ostatnim odcinku
wyglądający w powiększeniu jak żółtawa plama.


Chemia budowlana - Drewno zaatakowane przez miazgowca brunatnego
Drewno zaatakowane przez miazgowca brunatnego
Wygląd zaatakowanego drewna
Chodniki wyryte wzdłuż włókien, wypełnione drobną mączką. Ekskrementy praktycznie niezauważalne.
W końcowym stadium drewno jest całkowicie sproszkowane, otwory o średnicy 1,5 do 2 mm. Atakuje tylko bogate w skrobię drewno drzew liściastych typu limba, jesion, dąb.Chemia budowlana - Kołatek
Kołatek

Kołatek (Anobium punctatum)


Postać dojrzała: długość 3-5 mm, ciemnobrązowy do czarno-brązowego, krępa (przysadzista) budowa z paskami na pokrywkach skrzydłowych.

Chemia budowlana - Larwa Kołatka
Larwa Kołatka
Larwa
Larwa: długość 4-6 mm, żółtawobiała, przypominająca kształtem pędraka, łukowato wygięta, delikatnie owłosiona

Chemia budowlana - Drewno zaatakowane przez Kołatka
Drewno zaatakowane przez Kołatka
Wygląd zaatakowanego drewna
Chodniki drążone są przede wszystkim w obszarze drewna wczesnego, luźno wypełnione mączką i jajeczkowatymi ekskrementami, okrągłe otwory wylotowe o średnicy 1-2 mm, występują w drewnie drzew iglastych i liściastych.Chemia budowlana - Tykotek pstry
Tykotek pstry

Tykotek pstry (Xestobium rufovillosum)


Postać dojrzała: długość 5-9 mm, ciemnobrązowy z czerwonawo-żółtymi owłosionymi plamkami, macki lekko opiłowane.

Chemia budowlana - Larwa Tykotka
Larwa Tykotka
Larwa
Larwa: długość do 10 mm ze złotawo żółtym owłosieniem.

Chemia budowlana - Drewno zaatakowane przez Tykotka
Drewno zaatakowane przez Tykotka
Wygląd zaatakowanego drewna
Nieregularne chodniki O 4 mm, najczęściej zgodne z kierunkiem włókien, przede wszystkim w drewnie wczesnym, wypełnione szczelnie mączką drzewną i ekskrementami w kształcie soczewicy. Występuje często w połączeniu z grzybami lub po ich ataku. Specjalista ds. drewna dębowego.

Chemia budowlana - Tomasz Szymański Ekspert firmy Remmers
Tomasz Szymański Ekspert firmy Remmers

Ekspert z firmy Remmers Tomasz Szymański radziW momencie stwierdzenia pojawienia się owadów typu spuszczel pospolity, kołatek lub miazgowiec, w pierwszej kolejności trzeba ustalić jak duży obszar drewna został zaatakowany.

W tym celu na drewnie konstrukcyjnym należy, jeśli to możliwe w obszarze bieli, wykonać siekierą na każdym metrze bieżącym dwa ukośne nacięcia. Jeśli na drewnie znajdują się okładziny lub ślepe podłogi to należy je usunąć. Chcąc dotrzeć do miejsc trudno dostępnych np. na poddaszach można ewentualnie zdjąć dach. W przypadku obiektów o wartości historycznej ze względów estetycznych nie należy stosować takiej metody oznaczania zaatakowanego obszaru. Następnie zdejmuje się z drewna korę i tylko spróchniałe części konstrukcji muszą być usunięte aż do chodników leżących głębiej, a chodniki uderzone siekierą należy dokładnie oczyścić szczotką. Przy zastosowaniu środków zwalczających rozpuszczalnych w wodzie, należy wcześniej usunąć istniejącą powłokę wapienną. Pozostawiony przekrój poprzeczny wymaga sprawdzenia pod względem nośności. Jeśli konstrukcja nie spełnia wymogów statycznych, to należy wzmocnić ją drewnem zaimpregnowanym wcześniej odpowiednimi preparatami.

Tak odsłonięte powierzchnie można pokrywać tradycyjnie pędzlem, przez natrysk, polewanie lub metodą pianową. Niezbędną ilość materiału w przypadku środków i emulsji olejowych (Anti-Insekt*, HWT* i Multi GS*) nakładać dwukrotnie, a w przypadku środków na bazie soli (Adolit Holz-wurmfrei*) - trzykrotnie. Niezbędna ilość środków zwalczających wynosi 300-350 ml/m2.

W przypadku elementów konstrukcji cennych z historycznego punktu widzenia oraz w miejscach trudnodostępnych, w których usunięcie spróchniałych części lub dokonanie zabiegu z użyciem środka ochrony drewna ze wszystkich stron nie jest możliwe, należy dodatkowo przeprowadzić nasączanie otworów lub iniekcję niskociśnieniową. Tę ostatnią warto przeprowadzić zwłaszcza w przypadku prac „nad głową”.
Szczegóły na temat tej specjalnej metody opisane są w instrukcjach technicznych odpowiednich produktów.

Chemia budowlana - Metoda pianowa. Fot. Remmers
Metoda pianowa. Fot. Remmers
Nanoszenie środka ochrony drewna metodą pianową
W stosowaniu rozpuszczalnych w wodzie środków ochrony drewna do zwalczania grzyba domowego w murze oraz ataków spuszczela metoda aplikacji pianowej stanowi rewolucyjną alternatywę z punktu widzenia efektu ochronnego, nakładów pracy i obciążenia powietrza aerozolem w porównaniu z powszechnie stosowanymi metodami. Dzięki zastosowaniu metody pianowej zabieg na drewnie lub murze można wykonać jednoetapowo. Po naniesieniu odpowiedniej grubości warstwy piany na skutek jej stopniowego rozpadu, zwalczający środek ochrony drewna jest oddawany do podłoża.

Skuteczność zwalczających środków ochrony drewna określają zastosowane substancje czynne. Dzielą się one na środki o powolnym, szybkim, i wydłużonym działaniu.

W przypadku środków o wydłużonym i opóźnionym działaniu nie można wykluczyć, że żywe organizmy będą występować nawet jeszcze do 2 lat. Nie należy jednak obawiać się wystąpienia szkód zagrażających bezpieczeństwu statycznemu zaatakowanych elementów drewnianych.


Na podstawie materiałów firmy Remmers.
(MZ)

REKLAMA:


Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

Najnowsze na forum
Kokin33i
Awatar użytkownika
Postów: 1208
Re: studia
data » 26.09.2023, 10:21
Obecnie właśnie można śmiało szukać pracy zarówno w kraju i za granicą jeśli macie konkretny fach, który umożliwi Wam uzyskanie bardzo
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 370
Praca
data » 26.09.2023, 9:12
Jeśli interesuje Cię to mogę jak najbardziej polecić do sprawdzenia bardzo dobry portal FachPraca na którym konkretnych propozycji od firm
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 1179
Re: Markowe buty sportowe męskie - zakupy
data » 26.09.2023, 8:32
W moim mniemaniu spory wachlarz ofertowy ciekawych butów, bez wątpienia można znaleźć pod tym adresem internetowym
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 1179
Re: Rolety zewnętrzne na okna dachowe
data » 26.09.2023, 8:00
Firma https://www.drutex.pl/ w swojej ofercie z całą pewnością posiada rolety i okna w dobrych cenach. Moją uwagę w ich ofercie przykuła
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 370
Zmiana pracy
data » 26.09.2023, 7:50
Zawsze warto przede wszystkim szukać nowej pracy, jeśli stare stanowisko i też warunki w obecnej firmie Ci nie odpowiadają. W takim razie jeżeli
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt