chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Impregnujemy i malujemy drewno w ogrodzie

11.06.2012
Przydomowy ogród, czy działka za miastem to miejsca, w których zazwyczaj wypoczywamy po ciężkim tygodniu spędzonym w pracy. Nic więc dziwnego, że urządzamy te miejsca w taki sposób, by korzystanie z nich sprawiało nam możliwie największą przyjemność. Często decydujemy się na budowę drewnianego ogrodzenia, altany, parawanów, czy też zakup drewnianych mebli ogrodowych. I słusznie, bo drewno, to wyjątkowo wdzięczny materiał o niesamowitych walorach estetycznych. Musimy jednak pamiętać, że jego trwałość i piękny wygląd przez długi czas zależą od regularnych zabiegów impregnacyjnych i pielęgnacyjnych.

Chemia budowlana - Ogrodzenie impregnowane preparatem bezbarwnym , fot Drewnochron
Ogrodzenie impregnowane preparatem bezbarwnym , fot Drewnochron
Wycieczka do marketu budowlanego po preparaty do impregnacji do ochrony drewna może niekiedy wywołać poważny ból głowy. Wybór tego typu produktów jest bowiem tak duży, że podjęcie własciwej decyzji wymaga uzbrojenia się w pewną podstawową wiedzę.
Przeczytaj również: Skuteczna impregnacja drewna
REKLAMA:


Aby właściwie dobrać preparat, który zapewni trwałość i estetyczny wygląd drewna, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Przed czym trzeba chronić drewno?


Drewno zastosowane do budowy elementów architektury ogrodowej narażone jest na stałe odziaływanie szeregu czynników obniżających stopniowo jego trwałość i negatywnie wpływających na wygląd. Drewno w ogrodzie wystawione jest na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, upały, promienie UV oraz na korozję biologiczną (insekty, grzyby). Pod wpływem skoków temperatury, podczas poszczególnych pór roku następują zmiany objętościowe drewna. Mogą one skutkować pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Wilgoć uruchamia z kolei procesy gnilne. Mokre drewno będzie także narażone na rozwój grzybów. Zaszkodzić mogą mu owady, drążące w drewnie otwory. Wreszcie – szkodliwa dla drewna (podobnie jak dla ludzkiej skóry) jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV). Powoduje ona szarzenie drewna oraz uszkodzenie jego wierzchniej warstwy – Wyjaśnia Paweł Karpiński, Product Manager marki Bondex.

Jaką metodę wybrać?


Drewno konserwować można na wiele sposobów. Najskuteczniejsza jest oczywiście metoda ciśnieniowa, polegająca na wtłoczeniu impregnatu pod ciśnieniem w przestrzenie międzykomórkowe całości drewnianego elementu. Metoda ta jest wprawdzie najdroższa (wymaga skorzystania ze specjalnego urządzenia nazywanego autoklawem), ale zdecydowanie najlepsza.
Chemia budowlana - Ogrodzenie impregnowane preparatem barwiącym, fot Bondex
Ogrodzenie impregnowane preparatem barwiącym, fot Bondex
Elementy impregnowane „fabrycznie” – tak jak np. elementy małej architektury ogrodowej typu płoty lamelowe, pergole, palisady, donice, dostępne w centrach ogrodniczych i marketach budowlanych, zwykle impregnowane są najbardziej skuteczną metodą – ciśnieniową. Poznamy to po lekko zielonkawym zabarwieniu drewna. Lepiej kupić już zaimpregnowane drewno niż robić to potem samemu.
Drugim pod względem skuteczności sposobem impregnacji jest metoda zanużeniowa, polegająca na moczeniu drewna w impregnacie prez okres od kilku do kilkunastu godzin. Przedostatnia w kolejności jest popularna metoda metoda malarska, polegająca na nanoszeniu impregnatu pędzlem. Zdecydowanie najmniej skuteczna jest natomiast metoda natryskowa. Podczas jej stosownia zużywa się najwięcej substancji konsrewujących, a jej skuteczność pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli chodzi o zakup mebla zaolejowanego czy zabejcowanego, w kwestii ochrony nie ma żadnej różnicy. Podstawowa kwestia to efekt wizualny jaki chcemy osiągnąć. Wiadomo, że kupując mebel surowy, możemy sami zdecydować jak bardzo podkreślimy naturalny rysunek drewna i jaki kolor nadamy powierzchni – nie musimy wybierać z tego, co akurat jest dostępne w sklepie – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Czy warto inwestować w impregnację ciśnieniową?


Najlepszym doradcą będzie w tym przypadku rachunek ekonomiczny. Jeśli dodatkowa impregnacja fabryczna podnosiłaby koszty inwestycji – to raczej nie opłaca się w nią inwestować. Impregnując i malując drewno we własnym zakresie również osiągnąć można dobry efekt. Jeśli natomiast impregnacja fabryczna miałaby być wartością dodaną – to czemu nie? - Wyjaśnia Paweł Karpiński.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat

Co znajdziemy na sklepowych półkach?


Wśród dostępnych na rynku preparatów do ochrony drewna wyróżnia się generalnie:

- Impregnaty techniczne o właściwościach biochronnych i biobójczych, które można spotkać również pod nazwą baza gruntująca. Służą wyłącznie ochronie przed korozją biologiczną spowodowaną pleśnią, grzybem i owadami. Preparaty te nie tworzą żadnej powłoki i nie zmieniają koloru drewna. Powinny być stosowane w przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz oraz w miejscach narażonych na dużą wilgotność,

- Preparaty ochronno-dekoracyjne typu lakier, lakierobejca, olej, lazura lub emalia do drewna. Nadają one materiałowi kolor, podkreślając naturalny rysunek drewna. Jednocześnie, zawarte w nich żywice i woski chronią drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, a pigmenty przed szarzeniem, spowodowanym działaniem promieni UV
- tłumaczy Andrzej Wójcik.
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
Chemia budowlana - Nakładanie impregnatu barwiącego, fot Bondex
Nakładanie impregnatu barwiącego, fot Bondex

Co jest co?


Impregnaty do drewna ogrodowego - jedne działają na zasadzie omówionych wyżej impregnatów technicznych i służą jedynie konserwacji drewna, inne nadają drewnu kolor nie przykrywając przy tym jego naturalnego rysunku. Najlepiej sprawdzają się na takich elementach jak płoty lamellowe, sztachety, pergole, budki narzędziowe, czy budy dla psów. Doskonale nadają się do konserwacji drewna nowego, jak i do odnawiania starych elementów. Zazwyczaj (choć nie zawsze) posiadają żelową konsystencję, która sprawia, że łatwo rozprowadzają się po malowanej powierzchni, nie kapią i nie rozchlapują się na boki. Nanosi się je zazwyczaj jedną grubą warstwą za pomocą pędzla. Zależnie od konsystencji tworzą warstwę ochronną na powierzchni, lub wnikają głąboko w głąb drewna.;

- oleje do drewna - nie tworzą na deskach żadnej powłoki, dzięki czemu znakomicie podkreślają naturalny wygląd drewna. Najlepiej sprawdzają się w przypadku twardych odmian drewna krajowego, takich jak dąb, jesion, czy akacja. Idealnie nadaje się także do ochrony drzewa egzotycznego. Wato stosować je także do konserwacji mebli ogrodowych, płotów, balustrad i pomostów. Głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chronią je przed wilgocią. Są także łatwe w nanoszeniu i odnawianiu. Ich ubytki można z powodzenim uzupełnić przy pomocy flanelowej szmatki lub bawełnianego mopa;

- lakiery do drewna – nie wniają w strukturę desek, ale tworzą solidną powłokę ochronną. Idealnie nadają się do ochrony wszystkich gatunków drewna. Powłoka powstała po ich wyschnięciu jest twarda, odporna na ścieranie i zarysowania. Z uwagi na fakt, że nie wnikają wgłąb drewna są bardziej podatne na pękanie i łuszczenie. W efekcie lakierowana powierzchnia zużywa się szybciej, a jej odnowienie wymaga dokładnego wyszlifowania drewna przed położeniem nowej powłoki. Nakłada się je zazwyczaj w dwóch lub trzech warstwach za pomocą pędzla;

- lakierobejce – podkreślają naturalny rysunek drewna, oraz nadają powierzchni delikatny połysk i kolor. Tworzą na drewnie powłokę, która chroni materiał przed zadrapaniami. Przeznaczone są do elementów nie narażonych na intensywne ścieranie, takich jak elewacje, balustrady, czy meble ogrodowe. Na duże powierzchnie warto wybrać lakierobejce zawierające wosk pszczeli, które są znacznie bardziej elastyczne i dzięki temu mniej narażone na pękanie lub łuszczenie powierzchni;

- emalie – tworzą typową, kryjącą powłokę malarską w wybranym kolorze. Są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Z powodzeniem mogą więc być stosowane na zewnątrz, na meblach ogrodowych, balustradach, oknach, czy parapetach. W chwili obecnej dostępne są już emalie szybkoschnące, pozbawione drażniącego zapachu.Co z preparatami ,,ogólnego stosowania"?


Emalie, bo o nich mowa nadają się na wszystkie te elementy. Oczywiście pewną ich wadą jest zakrycie słojów drewna. Pod względem parametrów, najważniejszą cechą wybranej farby musi być elastyczność powłoki, gdyż inaczej narażona będzie ona na pękanie i łuszczenia - mówi Paweł Karpiński.

Chemia budowlana - Paweł Karpiński, Product Manager marki Bondex
Paweł Karpiński, Product Manager marki Bondex

Gdzie zastosować jaki preparat?


Płoty, pergole, balustrady i drewnianą architekturę ogrodową najdogodniej będzie zabezpieczyć impregnatami barwiącymi bądź lazurami. Do tarasów stosujemy najczęściej olej do drewna, zaś meble ogrodowe, które narażone są na działanie czynników mechanicznych (eksploatacja), zabezpieczyć można mocniejszą mechanicznie powłoką – np. lakierobejcą lub lakierem z filtrami UV. Pewne znaczenie będzie mieć także rodzaj drewna. Wszystkie elementy z drewna miękkiego powinny być dodatkowo zabezpieczone impregnatami biologicznymi wgłębnymi - dodaje Paweł Karpiński.

Jak wybierać?


Dostępne w sprzedaży preparaty do konserwacji drewna różnią się między sobą własciwościami i wynikajacycm z nich przeznaczeniem. W przypadku środków do impregnacji technicznej zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony – nie wszystkie bowiem preparaty zabezpieczają drewno kompleksowo. Pełną i trwałą ochronę drewna da tylko środek, który będzie chronił jednocześnie przed trzema rodzajami szkodników: pleśniami, grzybami i owadami. Jeśli chodzi o preparaty dekoracyjne, unikajmy środków uniwersalnych i wybierajmy te, które mają jak najbardziej dokładnie sprecyzowane zastosowanie, by wybrać produkt wyspecjalizowany w ochronie dokładnie takiej powierzchni, jaką chcemy pomalować.

Dobranie odpowiedniego rodzaju produktu do powierzchni jest niezwykle istotne – różnice występują w zależności od tego czy mamy do czynienia z drewnem wewnątrz czy na zewnątrz. Inny środek też lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie. W przypadku dużych elementów ważna będzie na przykład elastyczność preparatu a w przypadku powierzchni poziomych odporność na ścieranie i łatwość odnawiania powłoki.

Uważajmy tez na środki bezbarwne w przypadku drewna na zewnątrz oraz w miejscach narażonych na długotrwałe działanie słońca. W preparatach koloryzujących ochronę przed promieniami UV stanowią zawarte w nich pigmenty. W przypadku produktów bezbarwnych nie wszyscy producenci oferują te dodatkowe właściwości
– tłumaczy Andrzej Wójcik.

Chemia budowlana - Andrzej Wójcik, Doradca Techniczny firmy Altax
Andrzej Wójcik, Doradca Techniczny firmy Altax

Jak często powtarzać zabiegi konserwacyjne?


Żadna metoda ani środek konserwujący nie są w stanie zapewnić wieczystej ochrony drewna. Z tego też względu, zabiegi konserwacyjne należy co pewien czas powtarzać. Kontrola powinna być przeprowadzana co sezon - w przypadku zauważenia zniszczeń reagować należy natychmiast. Producenci preparatów do drewna udostępniają oczywiście dane, jak długi czas ochrony powinien zapewniać produkt w normalnych warunkach. W rzeczywistości wiele zależy jednak od okoliczności, sposobu eksploatacji, czy zdarzeń losowych i pogodowych, mających wpływ na stan stolarki ogrodowej - wyjaśnia Paweł Karpiński

Jak przeprowadzać impregnację?


Jeżeli zdecydujemy się impregnować drewno we własnym zakresie, musimy pamiętać, że drewno przeznaczone do ostatecznej konserwacji metodą zanużeniową lub malarską powinno być suche, oszlifowane i odpylone. Po naniesieniu warstwy impregnatu nie należy szlifować malowanej powierzchni, ponieważ w ten sposób uszkodzimy warstwę ochronną i zepsujemy ostateczny efekt wizualny. Impregnaty najlepiej nanosić pędzlem. Metoda ta, jak wspomniano wyżej, jest znacznie skuteczniejsza od malowania natryskowego, ponieważ preparat konserwujący dociera w dużej ilości bezpośrednio do drewna, a nie jest rozpylany w powietrzu. Producenci z reguły podają na opakowaniu minimalny czas wysychania preparatu. Jeżeli jednak zależy nam na nałożeniu kolejnych warstw, dobrze jest odczekać z tym do następnego dnia. Wszystkie prace powinniśmy przeprowadzać w rękawiczkach i ubraniach ochronnych.

Na podstawie materiałów firmy Altax, oraz rozmów z Andrzejem Wójcikiem, doradcą technicznym firmy Altax i Pawłem Karpińskim, Product Managerem marki Bondex opracował Sambor Zarzycki

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.1)

STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt